مرگ خاموش در کمین حیات وحش خراسان شمالی

طاعون نشخوار کنندگان در مناطق حفاظت شده سالوک خراسان شمالی تایید شد.

به گزارش اتفاقیه، طی روزهای اخیر گزارش تلف شدن وحوش در منطقه سالوک در خراسان شمالی رسانه ای شد.
علت تلف شدن وحوش در منطقه سالوک یکی از بهترین زیستگاه های خراسان شمالی، در حال بررسی است، اما کارشناسان ازاحتمال شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک خبر می دهند.
طبق اعلام اداره کل دامپزشکی استان خراسان شمالی نتیجه نمونه آزمایشهای ارسالی حیات وحش منطقه سالوک بیماری ppr (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) تشخیص داده شده است و بر این اساس اقدامات لازم از سوی ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی خراسان شمالی جهت کنترل بیماری در منطقه سالوک در حال انجام است.
کارشناسان عامل آن را دام های آلوده چوپانان منطقه که به صورت غیرمجاز در عرصه ها تعلیف می شوند.
اکنون احتمال شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک سبب نگرانی دوستداران محیط زیست و مردم شده است.
طی سال های اخیر با وقوع خشکسالی و کاهش علوفه در عرصه ها سبب شده تا حیات وحش به لحاظ جسمی دچار ضعف و مستعد بیماری شود.
کشف لاشه ۹ راس کل و بز و ۳ راس بره میش در پارک ملی سالوک
بر اساس گزارش اولیه، لاشه ۹ راس کل و بز و سه راس بره میش در پارک ملی سالوک کشف شد. البته تاکنون گزارشی از شناسایی و کشف مورد جدیدی از تلفات اعلام نشده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین در این باره گفت: محیط بانان در چند روز اخیر در منطقه سالوک لاشه ۱۲ راس بره میش و کل و بز کشف کرده اند.
علی فرجی اظهار داشت: نمونه لاشه ها برای بررسی و اعلام نظر به اداره دامپزشکی اسفراین منتقل شده و به محض اعلام نظر در خصوص نوع بیماری اقدامات مقتضی جهت مقابله با آن صورت خواهد گرفت.
اکنون گشت ها برای پایش منطقه فعال شده و قرار است در چند روز آینده تمامی منطقه سالوک و حتی مناطق ساریگل در شهرستان اسفراین مورد بازدید و بررسی قرار گیرد.
برخی از منابع آگاه پیشتر نیز گفته بودند: علت مرگ وحوش احتمالا به دلیل شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه است.
براساس اعلام حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در محیط بانی پارک ملی سالوک با هدف بررسی وضعیت منطقه برای کنترل شیوع احتمالی بیماری حیات وحش در منطقه سالوک حضور یافتند و لاشه های کشف شده توسط محیط‌بانان پارک ملی سالوک جهت مقابله با انتشار بیماری حیات وحش نیزجمع آوری و سوزانده شده است.

گروه گزارش/الهام آقایی

چاپ