تأثیر دوز چهارم واکسن سینوفارم در برابر امیکرون

بر اساس نتایج مطالعه‌ دانشگاه سان یات سن در گوانگژو چین که در اوایل این هفته منتشر شد، چهارمین دوز واکسن کووید ۱۹ سینوفارم هیچ محافظت اضافی در برابر این بیماری ایجاد نمی‌کند.

به گزارش اتفاقیه  به نقل از ساینس، سینوفارم یکی از داروهای پرمصرف در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی است و این تحقیق فقط آنچه که مقامات بهداشتی آرژانتین به‌ عنوان یک واقعیت تشخیص داده‌اند را تایید می‌کند؛ به این مفهوم که دوزهای تقویت‌کننده سایر برندهای واکسن به افرادی که ۲ دوز واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند، داده می‌شود.

علاوه بر این حفاظت سینوفارم ۶ ماه پس از دریافت دوز سوم کاهش می‌یابد و طبق این مطالعه دوز چهارم هیچ سپر اضافی در برابر سویه امیکرون ایجاد نمی‌کند.

محققان چینی پیشنهاد کردند برای مقابله با کرونا استفاده از واکسن‌های ویروس غیرفعال مانند سینوفارم امکان‌پذیر است اما ایده‌آل نیست.

آنان گفته‌اند واکسن‌های پروتئین نوترکیب یا mRNA در برابر سویه‌های نگران‌کننده جایگزین‌های خوبی برای دوزهای تقویت‌کننده است.

دانشمندان چینی به این نتیجه رسیدند که آنتی‌بادی‌هایی که با دوز سوم واکسن کووید ۱۹ سینوفارم ایجاد می‌شود، پس از ۶ ماه به شدت کاهش می‌یابد و تزریق چهارم آن‌ را به میزان قابل‌ توجهی در برابر امیکرون تقویت نمی‌کند.

این مطالعه که هنوز مورد بازبینی همتایان قرار نگرفته و شامل مطالعه در افراد مسن یا خردسالان نمی‌شود، نشان داد سطح آنتی‌بادی خنثی‌کننده در برابر امیکرون حدود ۲۶ هفته پس از تزریق سومین دوز واکسن سینوفارم(بی‌بی‌آی‌بی‌پی-کروی BBIBP-CorV) به میزان ۵۳ درصد کاهش یافت این رقم در مقایسه با سطوح آنتی‌بادی بعد از هفته دوم دریافت دوز تقویت‌کننده سینوفارم اعلام شده است.

دوز تقویت‌کننده واکسن سینوفارم به ۳۸ کارمند مراقبت‌های بهداشتی در چین داده شد که قبلا دوره ۲ دوز واکسن را پنج ماه قبل تکمیل کرده بودند.

چهارمین دوز این واکسن ۶ ماه پس از سومین دوز تجویز شد و به‌ طور قابل‌ توجهی سطح آنتی‌بادی خنثی‌کننده را در برابر امیکرون افزایش نداد اما میزان آنتی‌بادی این واکسن پس از سومین دوز همچنان بالا بود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید