مرمت و بازسازی ۳۶ دستگاه پل در محورهای اصلی و فرعی استان       

مرمت و بازسازی ۳۶ دستگاه پل در محورهای اصلی و فرعی استان       

   از ابتدای سال تاکنون ۳۶ دستگاه پل در محورهای اصلی و فرعی خراسان شمالی با صرف ۲۷ میلیارد ریال اعتبار مرمت و بازسازی شده است. 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی با اشاره به تنقیه ۲۵۶ دستگاه پل گفت: پل‌ها در طول سال لایروبی و تنقیه می‌شود و این امر به ویژه در فصل بارش از انسداد مسیرهای ارتباطی جلوگیری و زمینه تردد روان را برای کاربران جاده‌ای فراهم می‌کند.

محمد مشتری افزود: در این بازه زمانی ۴۸۳ دستگاه پل بازدید و شرایط پل‌ها توسط کارشناسان رصد شده است تا در صورت نیاز اقدامات لازم برای مرمت و بازسازی آن ها انجام شود.

وی اظهارکرد: ۳۰۰ دستگاه پل در محورهای اصلی و فرعی استان نیازمند تعمیر و بازسازی بوده و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

این مسئول ادامه داد: اقدامات بهسازی و ارتقای ایمنی پل ها موارد مختلفی از جمله تعمیر رادیه و برید،کوله، عرشه و ترمیم فونداسیون، پاکسازی دهانه و داخل پل‌ها، تعویض دال‌های فرسوده، مرمت قرنیز و مقاوم سازی پایه پل‌هاست.

مشتری خاطرنشان کرد: وضعیت پل ها برای مرمت، بازسازی و اولویت بندی بر اساس سامانه bms (سامانه فنی پل ها) رصد می شود.

وی تعداد انواع آبرو، پل و ابنیه فنی در محورهای اصلی و فرعی خراسان شمالی را ۶ هزار و ۹۰۶ دستگاه برشمرد و افزود: برای تمامی پل ها و آبروهای محورهای حوزه استحفاظی استان، شناسنامه فنی پل در سامانه bms ثبت شده است.

۲ دستگاه پل خاص در محورهای روستایی خراسان شمالی آماده بهره‌ برداری است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ۲ دستگاه پل خاص در محورهای روستایی خراسان شمالی با صرف ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار آماده بهره برداری است.

مشتری ادامه داد: پل باکسی ۱۲ دهانه در محور روستای کیلوپنجه در شهرستان راز و جرگلان و پل طاقی ۴ متری به طول ۴۵ متر در محور روستای اسطرخی تا ۲۲ بهمن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی درباره پل های خاص در حال احداث خاطرنشان کرد: پل باکسی روستای قلعه حسن و پل دالی روستای زو - تفتازان در شهرستان شیروان، پل دالی روستای گرماب در شهرستان فاروج، پل باکسی روستای قزل حصار در شهرستان گرمه و پل باکسی روستای هاور در شهرستان مانه و سملقان در حال احداث و اجراست.

به گفته این مسئول، ۲۴ دستگاه پل در محورهای روستایی استان در حال مطالعه است که پس از تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.

مشتری، مطالعات ۶ دستگاه پل در شهرستان بجنورد در محورهای روستایی سریوان، پسین دره، پاکتل، رزقانه، سلولی و نیستانه و ۱۰ دستگاه پل در شهرستان مانه و سملقان در محورهای روستایی کوشکی راجی، یموق، سمار، خرمده، استاد، ۲ دستگاه پل در محور هاور، قزل قلعه، اینچه سفلی و قبل از سد شیرین دره را یادآور شد و تصریح کرد:  ۳ دستگاه پل در محورهای روستایی باغ دده خان، علی محمد و نقدو در شهرستان شیروان و ۵ دستگاه پل در محورهای قره پالچق، گنبدلی، تش نفس، آنابای و بچه دره در شهرستان راز و جرگلان نیز در دست مطالعه است.

اتفاقیه/حیدرزاده

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید