بهانه‌هایی برای کتاب خواندن و کتاب نخواندن

بهانه‌هایی برای کتاب خواندن و کتاب نخواندن

احسان عزیزی - موسس برخط بوک

خیلی‌ها برای نخواندن و نخریدن کتاب بهای آن را بهانه می‌آورند، کسی منکر گرانی کتاب نیست، اما اولا چه کالایی این روز‌ها گران نیست که کتاب مستثنا باشد؟ ثانیا انصافا آیا تنها علت نخواندن بهای ریالی آن است؟

تصور من به عنوان یک کتاب‌باز و کتابفروش بر حسب تجربه این است که مهمترین دلیل نخواندن ما سرگرم بودن‌مان در شبکه‌های اجتماعی و مدیا (از هر نوع آن) است. آنکه عطش و نیاز و شوق خواندن داشته باشد به هر بهایی شده نیازش را برطرف می‌کند. مساله این نیست که صرفا قیمت‌ها افزایش یافته است، بلکه مساله این است که شوق و میل ما به دانستن و خواندن کاهش یافته است، شبکه‌های اجتماعی و اخبار و مدیا جای شوق وافر ما را تا حدی پر کرده‌اند و مهمتر از آن نوعی اعتیاد ایجاد کرده‌اند که در آن نه تنها میل به دانایی عمیق از بین رفته است بلکه با ایجاد آگاهی یا دانایی کاذب نوعی توهم دانایی ایجاد کرده‌اند.

چنانچه شاهدیم به هیچ قیمتی در شبانه روز یا ایام هفته تلفن همراه و وسایل ارتباط جمعی (تلوزیون و...) را کنار نمی‌گذاریم و برای نخواندن و عمیق نشدن و نداشتن عطش دانایی بهانه‌هایی از جمله بهای کتاب را پیش می‌کشیم.

اما چگونه کتاب خواندن را در دستور کار و زندگی روزمره‌مان بگنجانیم؟!

واقعیت این است که هیچ دستور و تجویز کارشناسانه‌ای برای این امر وجود ندارد و مهم‌ترین اصل شاه‌کلید این امر داشتن انگیزه برای دانستن و افزایش دانایی و آگاهی است. اگر این پیش شرط وجود نداشته باشد تمامی تجویز‌های روانشناسانه‌ بازاری بی‌فایده و کاسب معابانه خواهند بود. آنچه ما برای رفتن به سوی افزایش آگاهی لازم داریم دانستن این امر است که هیچ نمی‌دانیم.

نقل به مضمون یکی از جملات قصار فیلسوفان یونان باستان این است که هرچه بیشتر می‌خوانیم بیشتر پی می‌بریم که نمی‌دانیم؛ لذا برای تغییر این رویه باید ابتدا عادت‌های کاذبی که وقت و انرژی ما را بی‌هوده و بدون هیچ نتیجه عملی در زندگی هدر می‌دهند را کنار بگذاریم. مانند مدت زمان استفاده از تلفن همراه یا تماشای تلوزیون و اخبار و. برای این امر نیز نیازمند سامان بخشیدن به زندگی و اهداف زندگی هستیم. به این معنا که از جزیی‌ترین امور از صبح تا شب طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده زندگی را بگذرانیم. زمانی که شما برای امروز و فردایتان برنامه‌ای مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشید احتمال اینکه زمان پرت و اتلاف وقت داشته باشید بسیار پایین است.

اما زمانی که عطش به دانستن در ما شکل گرفت و وقت و زمان و انگیزه کافی برای مطالعه پیدا کردیم از کجا شروع کنیم؟!

ابتدا باید دید انگیزه شما برای مطالعه در چه زمینه‌ای است؟! در کدام موضوع و حوزه قصد دارید بخوانید و مطالعه کنید؟! از اینکه بخواهید یک شبه ره صد ساله را بروید و تمام امور عالم را در مدت زمان کوتاهی بدانید پرهیز کنید. از هرگونه تصمیم هیجانی برای خرید و خواندن کتاب که موضوعات مختلفی را شامل می‌شوند پرهیز کنید. بد خواندن نوعی آفت ذهن است. چنانچه نمی‌توان چندین نوع غذا را باهم خورد و معده و بدن واکنش بدی نسبت به آن نشان می‌دهد ذهن نیز نسبت به ریخته شدن اطلاعات مختلف در آن در یک زمان کوتاه واکنش خوبی نشان نخواهد داد.

راهنمای کتاب خوانی

برای بسیار از شهروندان با تحصیلات و تجربیات و میزان آشنایی‌های مختلف با کتاب‌ها این نیاز احساس می‌شود که برای شروع مطالعه در یک حوزه از شخصی یا جایی راهنمایی لازم را بگیرند. ما در برخط بوک تمام قد برای ارائه‌ مشاوره در زمینه معرفی کتاب در حوزه مورد نظر شما آماده‌ایم. می‌توانید تماس بگیرید یا در برخط بوک آنچه می‌خواهید را جستجو کنید. فروشگاه آنلاین کتاب برخط بوک به عنوان مرجع معرفی کتاب و فروش کتاب با بیش از ۱۰۰ هزار عنوان کتاب آماده‌ی راهنمایی و ارائه‌ی مشاوره‌ رایگان برای کتاب و کتاب‌خوانی است. این یک نیاز واقعی برای جامعه است که بداند کتاب و کتاب‌خوانی امری پیچیده‌تر از یک عادت ساده است.

 

 

 


چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید