تاثیر ورزش در کاهش افسردگی

تاثیر ورزش در کاهش افسردگی

 

جانشین مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: افراد افسرده یا اشخاصی که اعتماد به نفس ندارند و یا میزان آن در آنان بسیار پایین است، ورزش در آن ها باعث شادی و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس می شود.

 شهین لنگری اظهار کرد: ۳۰ دقیقه ورزش در روز می تواند آثار افسردگی به اندازه برخی روش های روانی- درمانی کاهش دهد چرا که ورزش، احساس رضایت باطنی شخص را بالا برده و فرد حس می کند که به موقعیت هایی دست یافته است.

 

وی عنوان کرد: آشنایی دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان با برنامه‌ها و روش‌های مختلف فعالیت‌های حسی و حرکتی، نه تنها سبب کنش‌های ذهنی آن ها می شود بلکه موجبات نشاط روانی و سرزندگی، تقویت اعتماد به نفس و بالطبع بهداشت روانی آنها را فراهم می نماید.

 

لنگری درخصوص تاثیر ورزش بر رفتار شغلی گفت: انجام فعالیت‌های جسمانی با کاهش قابل ملاحظه‌ای در غیبت شغلی همراه است چرا که این قبیل فعالیت‌ها با سلامت جسمانی و کاهش عوارض قلبی که به عنوان عوامل عمده غیبت مطرح می‌شوند، مرتبط است.

 

وی ادامه داد: ورزش با اصلاح برون داده‌های شغلی و کاهش خطاهای ناشی از کارها نیز همراه است؛ به طور کلی تحقیقات نشان می‌دهد که افراد پس از انجام فعالیت‌های جسمانی و تمرینات ورزشی، نوعی تجربه مثبت یا حس بهبود و پیشرفت کیفیت زندگی را در خود مشاهده می‌کنند.

 

لنگری اظهارکرد: این موارد تنها به ورزشکاران اختصاص ندارد بلکه در مورد افرادی که به صورت تفریحی و غیر مستمر ورزش می‌کنند نیز صادق است.

 

وی با اشاره به این که تمرینات ورزشی موجب تکثیر سلول‌های مغز بویژه در ناحیه هیپوکامپ می‌شود، گفت: این ساختار در انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت دخالت دارد.

 

لنگری خاطرنشان کرد: محیط‌های چالش برانگیز که شامل سه عامل موقعیت‌های یادگیری فشرده، تعامل‌های اجتماعی و فعالیت‌های فیزیکی هستند نقش مهمی در افزایش تعداد سلول‌های مغز در جانداران مختلف و حتی در انسان دارند، پس فعالیت‌های بدنی به خصوص ورزش، سهم زیادی در ایجاد امنیت و آرامش روانی و اجتماعی برای افراد و جوامع، و تأمین بهداشت و سلامتی و زندگی سالم خواهد داشت.

 

انتهای پیام/ایسنا

چاپ