چگونه کودکان را به شستن دست‌ها ترغیب کنیم؟

چگونه کودکان را به شستن دست‌ها ترغیب کنیم؟

در شرایط شیوع کرونا شست‌وشوی دست‌ها بیش از پیش اهمیت پیدا کرده، اما ممکن است کودکان مانند بزرگسالان عادت به این امر مهم نداشته باشند و ترغیب آن‌ها به شست‌وشوی مرتب دست‌ها دشوار به نظر برسد.

به گفته متخصصان، شستن دست‌ها مهمترین اقدامی است که شما و فرزندتان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا باید انجام دهید.

 

در اسرع وقت کودک خود را عادت دهید که به طور مرتب دستان خود را بشویید. در تمام طول روز، کودک شما در معرض باکتری‌ها و ویروس‌ها قرار دارد و هنگامی که دستان او به میکروب‌ آلوده شد، می‌تواند از طریق مالش چشم ها، لمس بینی و قرار دادن انگشتان در دهان باعث بیماری او شود.

 

کل روند ممکن است در عرض چند ثانیه اتفاق بیفتد و باعث ایجاد عفونت شود که می‌تواند روز‌ها، هفته‌ها یا ماها ادامه یابد.

 

شستن دست می‌تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. نکته اصلی تشویق کودک برای شستن دست‌ها در طول روز است. به عنوان مثال، به او یادآوری کنید که دست‌های خود را در این مواقع بشوید:

 

قبل از غذا خوردن (از جمله میان وعده ها)

بعد از دستشویی رفتن

هر زمان که بیرون بازی می‌کند

بعد از لمس حیوانات مانند حیوان خانگی

اگر دهان خود را هنگام عطسه یا سرفه با دست پوشاند.

وقتی شخصی در خانه بیمار است.

 

مراحل شستشوی مناسب دست‌ها

 

برای شستشوی دست‌های کودکان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) مراحل زیر را توصیه می‌کند:

 

دست‌های کودک خود را خیس کنید.

صابون تمیز یا صابون مایع را روی دست‌ها بمالید.

دست‌ها را به شدت به هم بمالید.

به مدت ۲۰ ثانیه ادامه دهید تا میکروب‌ها به طور موثر از بین بروند.

دست‌ها را به طور کامل با آب بشویید و سپس خشک کنید.

 

 درباره صابون‌های ضد باکتری

 

قفسه‌های داروخانه پر از صابون‌های ضد باکتری است، اما مطالعات نشان داده است که این محصولات ضد باکتری در پاک سازی آلودگی‌ها و میکروب‌ها بهتر از صابون‌های معمولی نیستند. برخی از متخصصان بیماری‌های عفونی حتی پیشنهاد کرده اند که با استفاده از صابون‌های ضد باکتری، در واقع می‌توانید باکتری‌های طبیعی را از بین ببرید و احتمال رشد باکتری‌های مقاوم را افزایش دهید.

 

بهترین راه برای شستن دست‌های کودک با آب گرم و صابون معمولی است که فاقد مواد ضد باکتری باشد (به عنوان مثال تریکلوزان). استفاده منظم از آب و صابون بهتر از استفاده از صابون‌های بی آب (و غالباً مبتنی بر الکل)، ژل و ضدعفونی کننده دست است.

 

 مدت زمان شستشوی دست‌ها

 

به خاطر داشته باشید که اگرچه ۲۰ ثانیه شستن دست به نظر یک لحظه می‌رسد، اما بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. کودک خود را هنگام شستن دست‌هایش تماشا کنید تا مطمئن شوید رفتار‌های بهداشتی خوبی دارد. شعری را انتخاب کنید که ۲۰ ثانیه طول بکشد و به کودک توصیه کنید هنگام شستن دست‌ها آن را بخواند.

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران


چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید