سرویس مذهبی | کد خبر: 13155
تاریخ انتشار: 1395/05/24 - 17:12:47

ابلیس جن است نه فرشته!/ مجازات خداوند برای استراق‌سمع‌کنندگان از آسمان

ابلیس بر خلاف تصورات رایج از طائفه جنیان بوده نه فرشتگان! و خداوند در آیه 50 سوره کهف به آن اشاره کرده است.
ابلیس جن است نه فرشته!/ مجازات خداوند برای استراق‌سمع‌کنندگان از آسمان,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، برخلاف تصور رایج، فرشتگان هم از قدرت اراده و اختیار برخوردار هستند. برخی از آیات قرآن که درباره فرشتگان نازل شده، نشان می‌دهد که فرشتگان با اختیار به عبادت و اطاعت خداوند متعال مشغول هستند.

برای نمونه در آیه 30 سوره بقره زمانی که خدواند تصمیم به آفرینش انسان می‌گیرد، فرشتگان اعتراض می‌کنند و می‌گویند برای چه انسانی را خلق می‌کنی که روزی بر زمین خون ها می‌ریزد و فساد می‌کند؟ درحالی که ما تو را همواره می‌پرستیم؟

اینگونه صحبت کردن فرشتگان با خدا نشان می‌دهد که فرشتگان با اختیار به عبادت و اطاعت خداوند مشغول هستند، اما اگر کلی به آن نگاه کنیم فرشتگان هرگز از اطاعت خداوند سرپیچی نمی‌کنند، چرا که در آنان غرایز و شهوات گوناگون انسانی وجود ندارد.

چنین موجودی که شهوت و غریزه‌ای در آن‌ها تعریف نشده، نه به دلیل خانه‌دار نبودن از اطاعت خداوند سرپیچی می‌کنند و نه به دلیل ازدواج نکردن با شخص مورد نظرشان از رحمت خداوند نا امید می‌شوند و نه طوفان خواسته‌های گوناگون جنسی، شهرت و مادیات مسیر هدایتشان را غبار آلود می‌کند!

ابلیس هم از بر خلاف تصورات رایج از طائفه جنیان است نه فرشتگان! خداوند در سوره کهف آیه 50 درباره ابلیس می‌فرماید:

«وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ أَوْلِیاء مِن دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلًا؛ و هنگامی که به فرشتگان گفتیم : آدم را سجده کنید، (آنها) همه سجده کردند ، مگر ابلیس که از جنیان بود و از فرمان پروردگارش سرپیچی کرد.»

جنیان مانند انسان دارای قدرت شعور و درک هستند و جنسشان از آتش است. محل زندگیشان در زمین است و برایشان پیامبر نیز نازل شده و گروهی از آنان به قرآن ایمان آوردند و پیرو اسلام هستند.

خداوند در آیات 29 و 30 سوره مبارکه احقاف می‌فرمایند: «به ياد آور هنگامى كه گروهى از جن را به سوى تو متوجه ساختيم كه قرآن را استماع كنند، وقتى حضور يافتند به يكديگر گفتند خاموش باشيد و بشنويد، و هنگامى كه پايان گرفت به سوى قوم خود بازگشتند و آنها را انذار كردند. گفتند: اى قوم ! ما كتابى را استماع كرديم كه بعد از موسى نازل شده ، هماهنگ با نشانه هاى كتب قبل از آن ، كه به سوى حق هدايت مى كند و به سوى راه راست . اى قوم ما! دعوت كننده الهى را اجابت كنيد و به او ايمان آوريد تا گناهانتان را ببخشد و شما را از عذاب اليم پناه دهد. و هر كس به دعوت كننده الهى پاسخ نگويد هرگز نمى تواند از چنگال عذاب الهى در زمين فرار كند، و غير از خدا يار و ياورى براى او نيست ، و چنين كسان در گمراهى آشكارند.»

در بین جوامع جنیان نیز خوب و بد وجود دارد، میان آنان نیز کافر و مومن دیده می شود. یکی از کارهایی که بعد از نزول قرآن برای اهل ایمان گروه جن حرام شد، استراق سمع در آسمان‌ها بوده است.

در آیه 9 سوره جن در خصوص استراق سمع جنیان از آسمان آمده است: «وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَّصَدًا؛ و در [آسمان] براى شنيدن به كمين مى ‏نشستيم [اما] اكنون هر كه بخواهد به گوش باشد تير شهابى در كمين خود مى‏ يابد.»

ابلیس هم از نوع جنیان است. موجوداتی که شاید برای انسان ها غیر طبیعی باشند، اما وجود دارند و موجودیتشان نه خرافات است و نه داستان و افسانه.

خداوند متعال آفریننده فرشتگان، جنیان و انسان‌ها بوده و ما انسان ها از بین همه موجودات افتخارمان این است که عزیز دردانه و اشرف مخلوقات خداوند هستیم.
 

گزارش از پوریا سلیمان‌زاده
 

 

انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.