نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 13708
تاریخ انتشار: 1395/06/08 - 16:06:10

اتفاقیه گزارش می‌دهد

حکایت ادامه دار مطالبات کارگران خراسان رضوی

صدای اعتراض کارگران و تجمعات آنها برای گرفتن حقوق عقب افتاده خود گوش تمام مردم را پر کرده و ناراحتی کارگران عواقب اجتماعی زیادی را به همراه داشته است.
حکایت ادامه دار مطالبات کارگران خراسان رضوی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، این موضوع تقریبا تبدیل به نوعی اپیدمی در بین واحدها شده که کارگران آنها مطالبات زیادی داشته باشند برخی از مطالبات بزرگ و زیاد و برخی دیگر هم خرد است.
در این میان تفاوت‌های زیادی وجود دارد برخی از واحدها توان پرداخت مطالبات کارگران را داشته و این کار را نمی‌کنند اما برخی دیگر این توان را ندارند و موضوع آنها تبدیل به بحران و مسئله‌ای امنیتی شده است.

در این میان 2 کارخانه آساک دوچرخ و کاشی طوس وضعیت بدتری دارند و اعتراضات کارگران آنها در تمام کشور پیچیده شده و بر اساس اظهار نظر برخی از مسئولان این مسئله تبدیل به نوعی معضل امنیتی شده است.
روایت‌های مختلفی در مورد تعداد کارکنان و میزان مطالبه آنها بیان شده برخی آمار 400 نفر کارگر و 10 ماه مطالبه برای کاشی طوس ذکر کرده و عده دیگر 180 کارگر با 9 ماه مطالبه را عنوان کرده‌اند.

در مورد آساک دوچرخ نیز تعداد ماه‌های مطالبه 16 و 17 ماه بیان شده که خود به خود رقم بسیار سنگینی می‌شود.

این وضعیت در مورد تعداد زیادی از واحدهای تولیدی وجود دارد تلفیقی از عوامل مختلف از رکود بازار گرفته تا بهره‌های بالای بانکی و به فروش نرفتن اجناس تولیدی همه و همه بخشی از عللی است که در این حوزه مشکل آفرین شده وسبب می‌شود که کارفرمایان نتوانند مطالبات کارگران خود را پرداخت کنند.
استاندار خراسان رضوی نیز در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت ضمن تأیید اینکه کارگران واحدهای تولیدی مطالبات زیادی دارند، گفته است: تمام تلاش تیم دولت بر این است که واحدهای تولیدی مجددا رونق یافته و بتوانند فعالیت‌های خود را ساماندهی کنند.

علیرضا رشیدیان ادامه می‌دهد: باید در نظر داشت که وضعیت رکود مشکلاتی را به وجود آورده اما امید می‌رود تأمین نقدینگی برای واحدها در قالب طرح احیای تولید بتواند تأثیرات مناسبی داشته و مشکلات کارگران و کارفرمایان برطرف شود.

مایه تعجب

احسان سهرابی رئیس شورای اسلامی کار خراسان رضوی در همین زمینه می‌گوید:  اصلا تعجبی ندارد در واقع شگفتی زمانی است که با وجود وضعیت حاکم بر اقتصاد ببنیم که همه چیز  سر جای خود بوده و کارفرمایان تمام مزایا و حقوق کارگران را به موقع پرداخت می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: هم اکنون تعداد زیادی از کارگران هستند که مطالبات چند ماهه دارند و مسئله برای یک یا 2 واحد ویژه نبوده و سر جنجال در این مسئله باز شده است.
این فعال حوزه کارگری خاطرنشان می‌کند: تعداد زیادی از احکام قضایی که برای مطالبات کارگران صادر شده امکان اجرایی شدن نداشته و یا عزمی برای اجرای آنها وجود نداشته و نمی‌توان روی آنها حساب باز کرد.

عضو خانواده

رئیس انجمن کارفرمایان خراسان رضوی نیز در همین زمینه با اشاره به اینکه کارفرما یکی از اعضای خانواده کارگر به حساب می‌آید، می‌گوید: هیچ کارفرمایی دوست ندارد که حتی یک ریال از حق و حقوق کارگر خود را پرداخت نکند زیرا ارزشمندترین سرمایه‌ای که یک فرد در واحد تولیدی خود دارد بیش از ساختمان و تجهیزات؛ کارگر خوب است که می‌تواند برایش بهترین تولید را داشته باشد.

محسن شرکا ابراز تأسف می‌کند: با این حال کارفرمایان امروز چاره‌ای جز تأخیر در پرداخت معوقات خود ندارند حتی در برخی از موارد مانند مورد کاشی طوس و آساک دوچرخ دیگر هیچ چاره‌ای نداشته و در برابر وضعیت فعلی کاری هم برای کارگرانشان نمی‌توانند انجام دهند زیرا حتی با وجود رکودی که هم اکنون وجود دارد امکان فروش واحد تولیدی نیز از آنها سلب شده است.

با توجه به اینکه گردش مالی یکی از  ارکان اصلی اقتصاد است باید گفت زمانیکه کارگر درآمد نداشته و یا چند ماه حقوق دریافت نکرده باشد این وضعیت به حلقه‌های بعدی اقتصاد مانند اصناف نیز انتقال پیدا کرده و این مسئله مشاهده می‌شود که بخش زیادی از کالاها در بازار به فروش نمی‌رود امروز ما شاهد این هستیم که به علت کاهش قدرت خرید مردم حتی صنایع غذایی نیز دچار مشکلات زیادی شده و نان مصرفی مردم هم 20 درصد کاهش پیدا کرده و در این صورت طبیعی است که این چرخه تا آخر معیوب بماند.


البته باید گفت که موضوع مطالبات کارگران تبدیل به رشته‌ای بلند و بزرگ از درگیری‌ها میان کارگران و کارفرمایان شده و این جنجال ادامه‌دار بوده کارگران و کارفرمایان در راهروهای شورهای حل اختلاف سرگردان هستند و امیدی هم به حل مشکل نیست زیرا این مشکل باید به صورت کامل و ریشه‌ای حل شود.
 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.