نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 13843
تاریخ انتشار: 1395/06/11 - 14:44:06

زباله و فاضلاب درد مشترک حاشیه نشینان

زباله و فاضلاب؛ مشکلات همیشگی حاشیه مشهد

محله پور سینا یکی از محلات حاشیه نشین اما قدیمی شهر مشهد است که در نزدیکی شهرک شهید رجایی قرار دارد.، مردم محله پورسینا نیز همانند بسیاری از مردم حاشیه نشین مشهد سالها است که از بوی فاضلاب و انباشت زباله رنج می‌برند و به نوعی این معضل تبدیل به یک درد مشترک و داستان تکراری برای روستاهای حاشیه نشین شده است.
زباله و فاضلاب؛ مشکلات همیشگی حاشیه مشهد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، متاسفانه نظارت و خدمات در محلات حاشیه نشین و کم برخوردار درحوزه زیست محیطی به خوبی در سطح شهرها ارائه نمی‌شود و اکثر مردم از آلودگی و بوی تعفن در این مناطق رنج می‌برند ضمن اینکه این موضوع به نازیبایی‌های دیگر محلات حاشیه نشین و کم برخوردار اضافه شده است.

داخل یکی از کوچه‌های فرعی می‌شویم. این کوچه‌های فرعی باز کوچه‌های فرعی‌تر هم دارد. محیط این منطقه شبیه روستایی مدرن است، ولی سر هر کوچه انبوه پلاستیک‌های زباله توجه‌مان را جلب می‌کند در صورتی که نباید تا این اندازه زباله طی روز در سطح خیابان باشد.

یکی از ساکنان محله پورسینا می‌گوید: آبی که از کوچه‌های تنگ و باریک وارد خیابان اصلی می‌شود از چند کیلومتر آن طرف‌تر می‌آید و در مسیر به بقیه آب‌های جاری می‌پیوندد و به جوی کنار خیابان می‌ریزد. راه آبه داخل برخی کوچه‌ها بلوکه سیمانی شده و مردم می‌گویند این کار شهرداری است.

وی می‌افزاید: بیشتر این آب‌ها بدون این مسیر سیمانی تمام کوچه را پر می‌کرد تا آنجا که رفت و آمد دشوار می‌شود.این آب‌ها به کال مهر‌آباد می‌ریزد، اما در برخی کوچه‌ها شهرداری برای جلوگیری ازمنظره تهوع‌آور آب‌های داخل جوی، خلاقیت نشان داده و از وسط کوچه با نصب یک لوله بزرگ فاضلاب را مهار کرده است.

شهروند دیگری ازساکنان پور سینا می‌گوید: تا پورسینای 43 طرح اگو انجام شده و اینجا هم می‌رسد، اما وقتی سراغ پور سینای 43 می‌رویم می‌بینیم روی جوی را با کمی سنگ و شن و بلوکه بسته‌اند و آب کوچه‌ها روانه می‌شود زیر آن‌ها و نمی‌دانیم که به کجا می‌رسد و هیچ شباهتی هم به طرح اگو ندارد.

اهالی برای جمع‌آوری زباله همکاری نمی‌کنند

شهروند دیگری بیان می‌کند: خودرو‌های حمل زباله سر وقت می‌آیند و می‌روند، هر چند زمانی که عنوان می‌کند بین 3 عصر تا 9 شب متغیر است. مردم برای پاکسازی محیط از زباله همکاری نمی‌کنند. هر کسی هر موقع که دلش بخواهد زباله‌ها را می‌گذارد جلوی کوچه و خودرو‌های حمل زباله هم نمی‌توانند داخل کوچه‌ها بروند.

فقط یک طرف خیابان پورسینا پیاده‌رو دارد

شهروند دیگری از مشکلاتی که با اجرای طرح اگو در منطقه به سر اهالی آمده، گلایه می‌کند و می‌گوید: حدود یک‌و‌نیم‌سال است طرح اگو به منطقه ما آمده که می‌تواند اتفاق خوبی تلقی شود. نکته مهم این است که سرعت کار خیلی کم است. عرض خیابان را درنظر بگیرید و حساب کنید که نصف کنده‌کاری‌ها صورت می‌گیرد و نصف دیگر آن به هفته بعد موکول می‌شود. شلوغی و ترافیک را هم به این مشکلات اضافه کنید. البته این مشکلات کم‌کم دارد رفع می‌شود ولی هنوز وجود دارد.

یکی از کسبه محل عنوان می‌کند: مشکل اگو، تردد اتوبوس‌های شرکت واحد را نیز سخت کرده است؛ چون رانندگان نمی‌توانند تا آخر خیابان پورسینا بروند. هر‌چه به آخر خیابان می‌رویم، عرض خیابان کمتر می‌شود و اتوبوس نمی‌تواند دور بزند.او می‌گوید در این شرایط باید کار را زودتر و سریع‌تر جمع کرد؛ فقط یک طرف خیابان پورسینا پیاده‌رو دارد. از طرف دیگر، کنده‌کاری‌ها باعث شده مغازه‌ها در گودی قرار گیرند. چند‌وقت پیش که باران زیاد آمده بود، در همه مغازه‌ها آب جمع شد. این طرح می‌توانست بعد‌از طرح تعریض انجام بگیرد تا لااقل چنین مشکلاتی به بار نیاید.

کودکان و سالمندان در کمین بیماری

به سراغ حسن‌نژاد، رئیس مرکز بهداشت شماره پنج مشهد می‌رویم وی می‌گوید: نمی‌توان از ساکنان یک خانه 40 متری توقع داشت در حیاط خانه‌شان بیشتر از یک چاه توالت چاه دیگری حفر کنند، بخصوص که بیشتر اهالی از تمکن مالی هم برخوردار نیستند، اما آن‌هایی که مشکل‌ساز می‌شوند را به دادگاه معرفی می‌کنیم.وضعیت آلودگی شهرک در فصل گرما موجب تجمع حشرات موذی و به تبع انواع بیماری‌هایی نظیرسالک، مالاریا و بیماری‌های قارچی می‌شود.

سخنگوی شورای شهرستان مشهد نیز می‌گوید: برای بهبود وضعیت فاضلاب شهرک رجایی اقدام جدی از طرف مسؤولانِ مرتبط انجام نشده است.

عباسعلی بادیانی می‌افزاید: در خصوص اجرای طرح اگو در این منطقه طبق قانون باید سهمی که مردم براساس تبصره 3 در قبوض می‌پردازند، برای مدیریت فاضلاب ذخیره شده و استفاده شود، اما با وجودی که آبفا این مبالغ را از مردم دریافت می‌کند، اما در این زمینه اقدام مناسبی انجام نمی‌دهد. در حالی که در شورا مصوب کردیم، فرمانداری، شهرداری و بخشداری مرکزی، با نظارت شورا در قبال کسب درآمد خدمات بدهند البته مردم هم در خصوص پرداخت سهم خود برای اجرای طرح اگو مشارکت نمی‌کنند؛ چون در این خصوص توجیه نیستند.


وی یادآور می‌شود: درست است که مردم برای پرداخت این مبالغ مشکل دارند، اما باید این را هم بدانند که در صورت نپرداختن این هزینه، دچار مشکلات بعدی شده و مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهند شد.بهترین ظرفیت برای توجیه مردم آن مناطق استفاده از شورای اجتماعی محلات است که وظیفه دارند برای حل مشکلات و تسهیل در اجرای  تصمیم گیری‌ها توسط مدیران مشارکت کنند.

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.