نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 13947
تاریخ انتشار: 1395/06/14 - 15:42:24

بد پوششی و برهنگی در کودکان مشهدی چگونه شکل گرفت؟

پدر و مادر؛ متهمان ردیف اول

پدر و مادر؛ متهمان ردیف اول ,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، با گشت‌و‌گذاری ساده در خیابان‌های شهر کودکانی را می‌توان دید که با حداقل پوشش، در کنار والدین خود در حال رفت‌وآمد در هستند. بعد  از یک روز کاری، دختری حدودا 6ساله در صندلی کناری من در اتوبوس خط22 نشست که تمام لباس‌های تنش مساحتی در حد 6 وجب داشت! 3وجب طول و 2وجب عرض لباس‌ها بود. نه این که من واقعا لباسش را وجب کرده باشم. اما این عدد مقیاسی است برای مادری که شاید اگر این مطلب را بخواند به اوج مصیبت در انتخاب پوشش دخترش آگاه‌تر شود.


شلوارک و تاپی که مادر برای او خریده بود تمام بدنش را در معرض آسیب قرارداده بود. از یک طرف پوست لطیف دخترک باید در تماس مستقیم با صندلی اتوبوس و انواع آلودگی‌های محیطی قرار می‌گرفت. از سویی دیگر که دردناک‎‌‌تر است نگاه‌های مغرضانه‌ای که به سمت دختر روانه می‌شد و دخترک به خاطر سن کمی که دارد، معنی آن نگاه‌ها را نمی‌فهمید ولی امنیت روانی او به خطر می‌افتاد. متاسفانه این بد پوششی امروز در پسران کودک و نوجوان در انظار عمومی هم وجود دارد و هیچ پیامد خوبی را برای آن‌ها به دنبال ندارد. ابولفضل اصغری کارشناس مسائل مذهبی پاسخ این مساله را به سادگی توضیح داد که در ادامه می‌خوانید.


به یاد داستان معروفی درباره برهنگی افتادم؛ دو خیاط به شهری وارد شدند و پادشاه را فریفتند که ما در فن خیاطی استادیم و بهترین لباسها را که برازنده قامت بزرگان باشد می دوزیم. اما از همه مهم‌تر، هنر ما این است که می‌توانیم لباسی برای پادشاه بدوزیم که فقط حلال‌زاده‌ها قادر به دیدن آن باشند و هیچ حرامزاده‌ای آن را نبیند.


سرانجام قرار شد جشنی عظیم در شهر به پا شود تا پادشاه جامه تازه را بپوشد و خلایق همه او را در آن لباس ببینند. مردم به عادت معمول در دو سمت خیابان ایستادند و پادشاه لخت با آداب تمام ، با آرامش و وقار از برابر آنها عبور می‌کرد و دو نفر از خدمه دربار دنباله لباس را در دست داشتند تا به زمین مالیده  نشود و درباریان، رجال، امیران و وزیران نیز با احترام و حیرت و تحسین  پشت سر پادشاه در حرکت بودند و مردم نیز با آنکه هیچ کدامشان لباس بر تن پادشاه نمی‌دیدند، از ترس تهمت حرامزادگی غریو شادی سر داده بودند و لباس جدید را به پادشاه تبریک می‌گفتند.


ناگاه، کودکی از میان مردم فریاد زد :« این که لباس به تن ندارد، اپن چرا لخت است؟» هرچه مادر بیچاره اش سعی کرد او را از تکرار این حرف منصرف کند نتوانست. کودک دوباره به سماجت گفت :« چرا پادشاه برهنه است ؟» کم کم یکی دو بچه دیگر نیز همین حرف را تکرار کردند و بعضی از تماشاچیان با تردید این حرف را برای هم نقل کردند و دیری نگذشت که جمعیت یکپارچه فریاد زد که «چرا پادشاه لخت است»


قشری از جامعه این نوع پوشش را آگاهانه یا ناآگاهانه برای کودکان خود انتخاب کرده‌اند، گزینه محتمل این است که از پیامدهای شخصیتی و اجتعماعی آن آگاه نیستند. چرا که اصل بر این است که والدین کودک باید همیشه بهترین گزینه موجود را برای تامین نیاز کودکان در خوراک و پوشاک فرزندشان انتخاب کنند.
لباس دست کم پاسخگوی سه نیاز آدمی است؛ یکی این که او را از سرما و گرما حفظ می‏کند، دیگر این که در جهت حفظ عفت و شرم به او کمک می‏کند و سوم این که به او آراستگی و زیبایی و وقار می‏بخشد.


 در هر جامعه‏ای نوع و کیفیت لباس زنان و مردان، علاوه بر آن که تابع شرایط اقتصادی و اجتماعی و اقلیمی آن جامعه است، تابع جهان‏بینی و ارزش‏های حاکم بر فرهنگ آن جامعه نیز می‏باشد.


با علم به این مطلب که انسان به‌وسیله لباس به خود آراستگی و زیبایی می‏بخشد. در مورد کودکان به هیچ وجه نباید اصل حفاظت فیزیکی لباس و کمک به حفظ عفت و شرم و به دنبال آن امنیت کم‌رنگ شود. این زنگ خطری است که باید شنیده شود.


خودآرایی و زینت کردن نه تنها آثار مثبت روحی و روانی در همه  افراد و به ویژه کودکان  داشته بلکه اثرات روانی مثبتی دارد. نکته مهم این است که نه تنها کیفیت لباس پوشیدن حاکی از شخصیت انسان است بلکه در شکل‏گیری و تحول شخصیت او نقش دارد.


در داستان امروز جامعه ما داستان به شکل دیگری رقم خورده است. والدین تحت تاثیر تبلیغات غربی چنین وانمود می‌کنند که می‌خواهند برای فرزند خود لباس بدوزند. اما در حقیقت به جای آنکه لباس برتن او کند، او را برهنه می‌سازند و کودکی که والدینش را ملاک حقیقت می‌داند نمی‌تواند فریاد بر آورد که لباسی در کار نیست و حاصل این همه مد و پارچه و چه و چه، برهنگی انسان است.


شاید اطرافیان و دوستان هم می‌ترسند که مبادا با ملاک‌های اشتباه ولی رایج در تهاجم فرهنگی به ناپاکی به اصل و نسب متهم شوند. امروز باید مردمی پیدا شوند که صداقتی کودکانه داشته باشند و در مقابل کسانی که برهنگی را لباس می‌داند جرأت کنند و فریاد بر آورند. به راستی چرا آن مردم ما نباشیم ؟
 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.