سرویس گزارش | کد خبر: 14048
تاریخ انتشار: 1395/06/16 - 17:29:34

نگاهی به طرح های جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها در خراسان رضوی:

معتادین متجاهر چگونه به شهر بر می‌گردند؟

با وجود اقبال عمومی و خواست جدی مردمی در ارتباط با جمع‌آوری معتادان متجاهر و کارتن خواب از معابر و اماکن عمومی و مخروبه‌های گوشه و کنار شهر، اقدامات بسیاری با همکاری نهادهای متولی در شهر انجام شده است.
 معتادین متجاهر چگونه به شهر بر می‌گردند؟,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، اما اگر نگاه به جمع‌آوری معتادین از سطح شهر، صرفا درست کردن چهره و مبلمان شهری باشد. این طرح‌ها به شکست خواهند انجامید. پاسخ به پدیده کارتن‌خوابی را باید در اصل معضل اعتیاد جستجو کرد. بدون حل و فصل ریشه‌ای این ناهنجاری، انتظار پاک شدن شهر از معتادان، امری عبث و بیهوده خواهد بود زیرا معتادان کارتن خواب و متجاهر یکی از پیامدهای این معضل به شمار می‌روند. پیامدی که چهره بیرونی آن را هر کسی به نوعی توصیف می‌کند.


چندی پیش در صحبتی با وحید، جوانی که در گوشه‌ای از این شهر بزرگ با وضعیت مندرس و موهای ژولیده،رخسار رنگ پریده و دستان لرزان به شدت درگیر اعتیاد شده بود، درباره حضورش در کنار خیابان گفت: من هم روزی مثل این افراد (اشاره به عابرین پیاده)سالم و سلامت زندگی می‌کردم، فکر خوابیدن بر روی کارتن و سپری کردن شب بر روی زمین و چمن به ذهنم هم خطور نمی‌کرد.
زمانی که به خودم آمدم، دیدم خیلی زود به مصرف کننده‌ای حرفه‌ای مبدل شدم و خانواده‌ام مرا طرد کردند. شبانه‌روز خود را درخرابه‌ها، ساختمان‌های نیمه‌ساز، پارک‌ها سپری کردم.

حکایت وحید،قصه منحصر به فردی نیست،بلکه سرنوشت و پیشینه بسیاری از معتادان کارتن خواب و متجاهر دیگر نیز این‌چنین است. خوشبختانه امروز طرح‌های جمع‌آوری معتادین متجاهر به مراحل به صورت کارشناسانه تری در استان اجرا می‎‌شود.

جمع‌آوری بر مبنای حفظ کرامت انسانی

ابراهیم قربان‌زاده، دبیر شورای هماهنگی با تاکید بر کاهش مشکلات مردم در امر درمان و بازتوانی اعتیاد و تشریح ضرورت درمان و بازتوانی معتادان بی خانمان و متجاهر گفت: امروز درمان معتادین متجاهر بر مبنای حفظ کرامت انسانی و اسلامی و بازگشت آنان به کانون خانواده و جامعه صورت می‌گیرد. این اتفاق هدف مشترک دبیرخانه شورا، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سازمان بهزیستی استان است که با جدیت و رعایت اصول پیگیری می‌شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم ساماندهی و جمع‌آوری معتادان پرخطر و و بی‌خانمان (موضوع ماده16قانون) گفت: با توجه به آسیب‌های فراوان جسمی ناشی از اعتیاد در معتادان پرخطر، بی‌خانمان و تزریقی می‌بایست نسبت به درمان و کاهش‌ آسیب در معتادان پرخطر خیابانی با سرعت و دقت بالا عمل کرد.

ارائه خدمات کاهش آسیب اعتیاد برای بیش از 50هزار نفر در استان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی تاکید کرد: بیش از 50هزار نفر از  بیماران و مددجویان در بیش از 700مرکز ترک و درمان اعتیاد در سطح استان خدمات لازم را دریافت می‌نمایند، در این راستا ضروری است که انواع مراکز درمان و کاهش آسیب در این استان گسترش یابد و در آن‌ها خدمات بهداشتی، درمانی و کاهش آسیب ارائه شود.

قربان زاده درمان را یکی از اولویت‌های اساسی در بخش کاهش تقاضا نسبت به مواد مخدر دانست و افزود: درمان معتاد و پرداختن به مباحث جسمی آنان به تنهایی کافی نیست. توفیق درمان زمانی بالا می‌رود که این موضوع همراه با حمایت‌های اجتماعی و بازتوانی باشد تا بهبودیافتگان زیر چتر حمایتی و اشتغال در محیط‌های کاری قرار بگیرند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی تصریح کرد: خدمات کاهش آسیب‌ها، به منظور کم کردن زیان‌ها و آسیب‌های ناشی از اعتیاد در بین معتادین تزریقی و جلوگیری از سرایت بیماری در بین معتادین یا افراد سالمی که در ارتباط با آن‌ها هستند. جزءاقداماتی است که طز چند دهه گذشته در کشورهای توسعه یافته و ایران در دستور کار قرار گرفته است.

اشتغال بیش از 400 نفر از معتادان بهبود‌یافته در خراسان رضوی

قربان‌زاده با بیان اهمیت اشتغال در صیانت اجتماعی خاطرنشان کرد: با راه اندازی یک کارگاه بلوکه زنی، یک واحد گلخانه و مرکز کاشت صیفی جات، کارگاه تولید درب و پنجره، کارگاه خیاطی تولید لباس ورزشی برای مددجویان و بهبود یافتگان مراکز ماده16 مردان و یک واحد خیاطی، دو واحد گلخانه و مرکز کاشت صیفی‌جات، کارگاه تولید صنایع دستی (گلیم و قالیچه، قلاب بافی) تولید مداد سیاه و .... برای مددجویان مرکز ماده16 زنان این شورا زمینه برای اشتغال 400نفر و صیانت اجتماعی و ادامه روند درمان آن‌ها فراهم شده است.
 

انتهای پیام/ انسیه علویون


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.