نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 14142
تاریخ انتشار: 1395/06/18 - 14:51:10

نقش گروه‌‎های جهادی در احیای اسماعیل آباد

گام‌هایی برای احیای اسماعیل آباد

 گام‌هایی برای احیای اسماعیل آباد,

می‌گویند این حاشیه‌های شهر بوی جرم می‌دهند اصلا همین حاشیه‌ها سبب شده اند فضای شهر مشهد زشت شود همین حاشیه‌ها باعث شده اند هزاران معتاد و کارتن خواب و کودک خیابانی،نزاع و درگیری، دزدی در شهر مشهد بوجود آید اما این حاشیه‌ها فقط بوی جرم نمی‌دهند فقر فرهنگی، بوی زباله، نبود امکانات شهری، نبود بهداشت،نبود نظارت، بوی بی پولی و بدبختی و بیماری هم می‌دهند. ساکنان حاشیه نشین شهر مشهد یا بهتر بگویم مردمی که زمانی روستانشین بودند و حالا در حریم شهر مشهد قرار گرفته اند مشکلاتشان کم نیست مردمی که تازه وارد زندگی شهری شده اند آن هم در محله ای به نام اسماعیل آباد که حیات خلوت بسیاری از جرم و جنایات شهر است. البته از طرفی این منطقه بسیار استراتژیک محسوب می‌شود از این حیث که بیشتر مردم سنی‌نشین شهر مشهد در این منطقه ساکن هستند و داشتن دو مسجد سنی گواهی بر این ادعا است.


کودکان اینجا به خوبی با جرم و جنایت آشنا هستند وقتی تمام معتادان و کارت خواب‌های زن و مرد، قاچاقچیان مواد مخدر، فروشندگان مواد و بسیاری از جنایات دیگر همه در اسماعیل آباد گردهم می‌آیند البته نه به این معنا که آینده کودکان اسماعیل آباد با این مسائل خو گرفته باشد کودکان اینجا تنها از فقر فرهنگی رنج می‌برند شاید به همین دلیل وقتی عده ای از جوانان انقلابی و مومن مشهدی در باایجاد پایگاه بسیج سید الشهدا گرده هم آمدند و کاری جهادی را در اسماعیل آباد آغاز کردند ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت و حتی تهدید هم شدند اما امروز اکثر جوانان و نوجوانان اسماعیل آباد شیعه و سنی تفاوتی ندارد همه در این پایگاه بسیج رفت و آمد دارند تا شاید بتوانند اسماعیل آبادی که غرق اعتیاد و بی توجهی است را نجات دهند و به ساحل حریم مطهر رضوی برسانند و روزی به این تیتر برسیم که حاشیه‌ها دیگر بوی جرم نمی‌دهند...


شنیده ام در محله اسماعیل آباد، پایگاه مقاومت حضرت سید الشهدا چند ماهی است که در این مکان فعالیت‌های موثری به منظور تغییر سبک زندگی و ارتقای فرهنگ جوانان و نوجوانان این منطقه فعالیت‌های خود را به صورت جهادی برگزار می‌کند. در همین راستا با غلام حسین خادم الشریعه مسئول این حرکت جهادی گفت وگویی صمیمانه داشته ایم که در زیر می‌خوانید.

چرا اسماعیل آباد را برای شروع کار جهادی انتخاب کردید؟

خادم الشریعه: اسماعیل آباد سه مسجد دارد که دو مسجد فاروق و علی ابن ابی طالب ویژه اهل تسنن و مسجد ابوالفضل برای شیعیان است و پایگاه مقاومت بسیج حضرت سید الشهدا نیز در کنار مسجد شیعیان تشکیل شده اما در چندسال گذشته مسجد بنا بر دلایلی فعال نبوده و امروز در قالب پایگاه بسیج توانسته ایم آن را توانمند کنیم و در این مدت برنامه‌های مختلفی را برگزار کرده ایم.


اسماعیل آباد منطقه ای تلفیقی از شیعه و سنی است و کار کردن در آن بسیار حساس می‌باشد از طرفی این محله حیات خلوتی برای معتادین و قاچاق چیان مواد مخدر و خرده فروشان مواد است و این امر سبب ناامنی این محله شده از طرفی هر کسی که برای فعالیت به اسماعیل آباد می‌آید با تهدید روبه رو می‌شود چرا که این مردم این محله اکثرا قبیله ای زندگی می‌کنند و سالهای گذشته حتی پایگاه بسیج نیز بارها تهدید شده و تنها فعالیتش در حد ثبت نام بوده و عملیات کادر سازی و اطلاعاتی  و تربیتی در این محله شکل نگرفته است.

چرا کار جهادی مگر اسماعیل آباد جزئی از شهر مشهد محسوب نمی‌شود پس نقش ارگان‌ها چه می‌شود؟

خادم الشریعه: 19 ماه است که تعدادی از بچه‌های فرهنگی از روی احساس و وظیفه جمع شده ایم و در این محله کار می‌کنیم و خوشبختانه هر روز تعداد افرادی که احساس و دغدغه دارند در این فعالیت بیشتر می‌شود. روستای اسماعیل آباد در حال حاضر جزئی از محلات ناحیه دو منطقه 2مشهد محسوب می‌شود بسیاری از مسئولان در ابیتدا باورشان نمی‌شد در شهر مشهد چنین جایی وجود داشته باشد که به راحتی مردم در خیابان مواد مصرف کنند.
جمع دوستانه ما تازه شکل گرفته اما هیئت محبان جواد الائمه متوسلین به حضرت رقیه (س) نیز 8ماه است که از شهید کریمی به اسماعیل آباد نقل مکان کرده  و پنجشنبه‌های هرهفته می‌آیند تا به برکت سفره سید الشهدا و در راستای گفتمان مقام معظم رهبری، بتوانند به فقر فرهنگی و تربیتی کودکان و نوجوانان این محله  کمکی کنند.

در پایگاه مقاومت سید الشهدا چه فعالیت‌هایی برگزار می‌شود آیا بچه‌هایی که از فقر فرهنگی رنج می‌برند از این فضا استفاده می‌کنند؟

خادم الشریعه: 5ماه است که جلسات قرآن شکل گرفته است هر چند روزهای اول استقبال نمی‌شد اما امروز بیش از 30مخاطب نوجوان در گروه‌های سنی 11تا 16سال داریم و چون مردم محله تلفیقی از شیعه و سنی هستند و یکی از محورها و دغدغه‌های مقام معظم رهبری وحدت بین شیعه و سنی است لذا برنامه‌های خود را با توجه به وحدت عملیاتی کرده ایم.

با اهل سنت ارتباط خوبی برقرار کرده کرده ایم به طوری که در هفته وحدت به دیدار مولوی مسجد آنجا رفتیم و جلسات مشترکی با آنها پیرامون رفع مشکلات و معضلات اسماعیل آباد برگزار می‌کنیم. بسیاری از نوجوانان و جوانان سنی به مسجد و پایگاه ما نیز سر می‌زنند و در جشن‌ها و مراسمات ما حضور دارند به طوریکه سال گذشته 12ربیع در مسجد الفاروق محفل انسی با قرآن برگزار کردیم و 17 ربیع نیز  در مسجد حضرت ابوالفضل مولوی رزم آرا امام جمعه مسجد به عنوان سخنران حضور داشتند.


حتی در برنامه‌های دهه فجر  و راهپیمایی 22بهمن اهالی اهل سنت حضور داشتند و به منظور اجرای محور وحدت هر جمعه در نماز جمعه آنها شرکت می‌کنیم تا نشان دهیم که می‌توان ارتباط  و وحدت را ایجاد کرد و شیعه و سنی نگاه برادری به هم داشته باشند.

در راستای بهتر شدن وضعیت اجتماعی اسماعیل آباد هم کاری انجام داده اید؟

خادم الشریعه: فعالیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی به دلیل وضعیت اسفناک آنجا انجام داده ایم چرا که بسیاری از مردم در منازلشان اسلحه دارند و قاچاقچیان مواد مخدر هستند بنابراین کارهای اطلاعاتی به کمک اهالی محل انجام داده ایم که منجر به شناسایی و کشف خانه مشروبات الکلی شده است از طرفی امسال بسیاری از خانه‌های فروش مواد به وسیله نیرو انتظامی پلمپ شد.


یکی دیگر از محورهایی که دغدغه نیروهای جهادی است ایجاد فضای فرهنگی و تربیتی و تا الان  15تا 16 اردوی کوهنوردی در روزهای جمعه برگزار کرده ایم و در خلال کوهنوردی فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی نیز انجام می‌دهیم. همچنین برگزاری جلسات مذهبی، قرآنی و حلقه صالحین، از دیگر این فعالیت‌ها است.
10مربی داریم که در رده‌های سنی مختلف  با بچه‌ها کار می‌کنند از رفع مسائل درسی گرفته تا احکام، عقاید و .. که و به نوعی کادر سازی که فتح الفتوح انقلاب اسلامی است در اسماعیل آباد شکل گرفته و امیدواریم از بچه‌های  اسماعیل آباد که به شدت دچار فقر فرهنگی و تشنه فراگیری هستند و دستگاه‌های حکومتی 20سال است آنها را رها کرده دو گروهان خوب درست کنیم تا در آینده مشتی بر دهان اسرائیل و آمریکا باشند.


به واسطه فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به ممناطق حاشیه نشین مسئولان شهر که روحیه انقلابی دارند از ما حمایت کرده اند و تا امروز معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد و  شهردار ناحیه دو منطقه 2 نیز در بسیاری از مراسمات ما حضور دارند و دیدارهای مردمی نیز تا امروز با اهالی اسماعیل آباد داشته‌اند.

آیا این فضایی که فراهم کرده اید تا امروز توانسته تغییری در منطقه ایجاد کند؟

خادم الشریعه: فضای فرهنگی و تربیتی مانند کاشت درخت پسته است و بعضی فعالیت‌ها مانند درخت گوجه که یک ماه محصول می‌دهد و بعد خبری از اآن نیست اما درخت پسته 7سال زمان می‌برد تا محصول ‌دهد، 10سال محصول خوب و 50سال هم پابرجاست بنابراین فعالیت فرهنگی و تربیتی نیز مانند درخت پسته تاثیر گذاریش زمان بر است. اما خوشبختانه به لطف نیروهای جهادی و انقلابی امروز شاهد هستیم جوانان و نوجوانانی که پای منبر نمی‌نشستند امروز به راحتی در برنامه‌ها حضور دارند البته لباس پوشیدن و نوع حرف زدن بچه‌ها نیز در این رفت و آمدها تغییر کرده است که جای خوشحالی دارد.

فعالیت‌های پایگاه مقاومت سید الشهدا به اینجا ختم می‌شود ویا در دیگر مسائل نیز ورود پیدا کرده؟

خادم الشریعه: تنها به فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی بسنده نکرده ایم موسسه خیریه آبشار عاطفه‌ها یک شعبه در اسماعیل آباد افتتاح کرده است و از طریق آن به خانواده‌های نیازمند محله کمک می‌شود ضمن اینکه پایگاه مقاومت سید الشهدا به پاتوقی برای حل مشکلات محله نیز تبدیل شده برای زیبا سازی محیط دیوارنویسی و نقاشی دیواری انجام شده و 7شهید محله  نیز روی دیوار نقاشی خواهند شد. محله اسماعیل آباد 2شهید اهل تسنن، یک شهید مدافع حرم، یک جاوید الاثر و 2شهید دفاع مقدس دارد.


به منظور رفع مشکلات برق و فاضلاب و آسفالت خیابان‌ها نیز پیگیری‌هایی انجام داده ایم، هنوز بسیاری از خانواده‌ها در منازلشان طویله دارند و از حیواناتی مانند گاو و گوسفند نگهداری می‌کنند در حالی که اسماعیل آباد از بافت روستایی خارج شده و جزئی از حریم شهر مشهد محسوب می‌شود. همچنین خانه‌های ضایعاتی که کارتن‌خوابها ایجاد کرده اند و مشکلات بهداشتی زیادی دارد را شناسایی کرده ایم و بعضی از آنها توسط نیروی انتظامی و سپاه پلمپ شده است.

ارگان‌هایی مانند نیروی انتظامی اقدامی برای امنیت محله انجام داده اند؟

خادم الشریعه: تا وقتی که حساسیت دستگاه‌های دولتی و انتظامی روی مردم باشد، مردم احیا نمی‌شوند  چرا که مردم باید خود پیگیر امنیت و رفع مشکلاتشان باشند بسیاری از  مردم اسماعیل آباد با خلاف بزرگ شده اند و به نوعی به این فضا عادت کرده اند.
مردم اسماعیل آباد باید خود کار را دردست بگیرند چون شناخت بیشتری نسبت به محله خود دارند باید خودشان  دلسوز باشند به همین دلیل به جای برخورد و جمع آوری معتادین و شناسایی خلافکار ها به دنبال احیای مردم اسماعیل آباد هستیم. در حال حاضر نیز به صورت شبانه روز شاهد فعالیت‌های شبانه سپاه و نیروی انتظامی  هستیم  اما هر روز که نمی‌شود منطقه ای 5هزار نفری تحت مراقبت نظامی باشد مردم محله باید خود پویا شوند  و امنیت را به دست بگیرند.

به نظر شما مردمی که با خلاف بزرگ شده اند می‌توانند امنیت محله را خود پیگیری کنند؟

خادم الشریعه: مردم اسماعیل آباد بسیار بی‌تفاوت نسبت به محیط خود بودند و یکی از خطرناکترین و آسیب زننده ترین مسائل برای نظام این است که مردم نسبت به حکومت و نظام بی تفاوت باشند و از مسئولین مطالبه نکنند این بسیار دردآور است امروز نیز مردم اسماعیل آباد صدایشان در نمی‌آید چون بی تفاوت شده اند اما سعی داریم آنها را احیا کنیم تا خود مطالبه گر باشند و خوشبختانه تا حدودی در این زمینه موفق بوده ایم، مردم باید نسبت به محله خود احساس مالکیت داشته باشند .
از طرفی با توجه به گفتمان مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره)  و تاکیدشان براحیای مساجد فعالیت‌های محله و حتی جلسات مشورتی را در مسجد حضرت ابوالفضل برگزار می‌کنیم و مسجد را به پاتوقی برای حل مشکلات محله تبدیل کرده ایم و امیدواریم فتح الفتوح انقلاب اسلامی برای کادر سازی باشد و از همین بچه‌های اسماعیل آباد که ظرفیت مبارزه را دارند چند گروهان تشکیل دهیم.

توجه به حاشیه شهر دغدغه مقام معظم رهبری است به همین دلیل از نیروهای حزب الهی، بسیجی و طلبه درخواست داریم تا  بخشی از فعالیت‌های خود را در مناطق حاشیه شهر برگزار کنند که قطعا برکات بسیار خوبی نیز خواهد داشت.

کلام پایانی ...

اسماعیل آباد تصویر بدی برای مردم ایجاد کرده است امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم این تصویر را پاک کنیم در محور وحدت، نظام و جهان اسلام هزینه‌های زیادی داده اند و ما مدلی ارائه کردیم و توانستیم با اهل سنت ارتباط برقرار کنیم و به دلیل داشتن یک دشمن واحد که امریکا و اسرائیل است از طریق مشترکات بین شیعه و سنی  به مدلی دست پیدا کردیم که می‌تواند در جامعه ترویج شود. در طول سالهای اخیر فرهنگسرا، کلانتری، مسجد، پایگاه مقاومت بسیج ایجاد شد که اتفاق خوبی است اما  مهمتر این است که  مردم اسماعیل آباد احیا شوند و خود پیگیر مشکلاتشان باشند.

انتهای پیام/ مرجان شریعت


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.