نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 14951
تاریخ انتشار: 1395/07/11 - 15:26:39

آیا کال زرکش به مشهد می پیوندد؟

اینجا کال زرکش؛ خبری از کشت طلا نیست!

 اینجا کال زرکش؛ خبری از کشت طلا نیست!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، از میدان پارک به سمت جاده سنتو می رویم،  به پلیس راه که می‌رسیم یک طرف به سمت قاسم آباد می‌رود و طرف دیگر راهی است به سوی کال زرکش، می گویند در زمان آق‌قویونلوها در این مکان طلا کشت می شده و برای همین به این نام مشهور شده است.


اما حالا چیزی به نام طلا در این مکان یافت نمی شود، هرچه هست زباله و نخاله های ساختمانی در کنار جریان زندگانی فقیرانه اهالی محل است.
مدت ها این بحث بود که این مکان درون شهر است یا بیرون که در نهایت خیلی ها به این نتیجه رسیدند که کال زرکش حائل شهر روستا است. آن طرف کال نشان پررنگ آتش نشانی منطقه 2 شهری و این طرف نشان پررنگ فقر و بلاتکلیفی.
هر زمان مسئولی به این منطقه می رود مردم دور او جمع می شوند و از مشکلات می گویند اما مشکلات زرکش باقی است و تنها مسئولین به مسئولین دیگری تبدیل می شوند.


در یک تجربه میدانی حدودا 3 سال پیش به عنوان یک خبرنگار به همراه اعضای شورای اسلامی شهرستان مشهد به این منطقه رفتیم. باز مردم جمع شدند و از نبود امنیت و بهداشت گلایه داشتند و هنوز هم دارند. کم نبودند سایر مسئولینی که در این سالها از این منطقه بازدید کردند اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.
 این کال که از اراضی شاندیز سرچشمه می گیرد  از گذشته همواره به عنوان یک مسیر طبیعی برای هدایت سیل های سطحی و انتقال آن به کشف رود شناخته می شده و در سال های گذشته پر از آب بوده ولی در این چند سالی که خشک سالی ایجاد شده است، در بیشتر فصول این کال بدون آب می باشد.
یکی از مشکلات اساسی کال زرکش سیل خیز بودن آن است که بروز خسارت سیل در آن محتمل می باشد. در این کال که بخش اعظمی از آن با خاک و نخاله پر شده است اگر سیلی بیاید حتما به خسارت برای زمین و املاک مجاور منجر خواهد شد.


چندی پیش مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پس از بازدید میانی از شهرستان مشهد در گزارشی بر این موضوع تاکید کرد. در این گزارش اشاره شد که" بخشی از کال اقبال شرقی (در محدوده باند فرودگاه و هوانیروز) و همچنین قسمتی از کال زرکش (که از محدوده شهر خارج می‌شود)، حادثه‌خیزترین مسیل‌های شهری مشهد معرفی می شوند و محدوده‌ای از کال زرکش که از شهر خارج می‌شد، شرایط وخیمی داشت، این کال با نخاله‌هایی که به صورت غیرقانونی رها شده‌اند، پُر شده و تقریبا هم سطح جاده گردیده که این موضوع خطرساز است."
این کال از یک سمت محدود به روستای زرکش  و محله نیایش و از سمت دیگر محدود به حریم شهری که زیر جاده و سمت راست متعلق به شهرداری منطقه ۲ می باشد و مدیریت سمت چپ آن را شهرداری منطقه ۱۰ بر عهده دارد.


کالی که میزبان معتادین و کارتن خواب ها شده و مکانی برای آنهایی که از این کال برای خلاف و جرم بهره می برند. این مسیر طبیعی که هیچ دلسوزی ندارد، به علاوه اینکه محل جرم شده است، مورد تهدید خطرات زیستی شدید قرار دارد. به طوری که از حریم روستا و به ویژه شهر، از دو سمت نخاله های ساختمانی در این کال ریخته می شود و این اقدام باعث شده که عرض کال کم شود و کال در حال پر شدن است.
اسفناک تر اینکه بسیاری از ساخت و سازهای غیر مجاز بر روی این نخاله های ساختمانی صورت گرفته و خانه های مسکونی ساخته شده در این منطقه بر روی زمینی سست قرار گرفتند.


در واقع عدم توجه به مدیریت این کال باعث ایجاد سه مشکل اساسی جرم و ناهنجاری های اجتماعی، خطر زیستی محیطی و خطر نشست خانه های اطراف با لرزیدن زمین شده است. خطر زیستی از آن جهت مورد اهمیت است که اگر خشکسالی به پایان برسد و سیلابی در این مسیر شروع به حرکت نماید، با توجه به کم شدن عرض کال و پر شدن آن با نخاله های ساختمانی در سال های آینده جان مردم ساکن اطراف این کال در خطر خواهد بود.
اما روز گذشته صولت مرتضوی شهردار مشهد به همراه حجت الاسلام والمسلمین حسین‌زاده بحرینی و رضا شیران خراسانی 2 نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و چند مسئول دیگر از منطقه کال زرکش و روستاهای اطراف آن بازدید به عمل آوردند.
در جریان این بازدید صولت مرتضوی از ورود مجموعه مدیریت شهری برای حل مشکلات پیرامونی کال زرکش در سال جاری و حل این مشکلات تا سال آینده خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، شهردار مشهد بیان کرد: بنا به درخواست نماینده مردم مشهد در مجلس و همچنین پیگیری‌های مردمی، شهرداری ورود به این موضوع پیدا کرد و در همین راستا کار را از محل اعتبار کمربند سبز آغاز می‌کنیم و امیدواریم تا سال آینده این کال ساماندهی کامل شود.
وی افزود: برای ساماندهی کال زرکش باید جلسه‌ای با حضور مسئولان آب منطقه‌ای تشکیل شود تا بعد از آزادسازی و مشخص شدن حریم کال، اقدامات لازم توسط مدیریت شهری انجام شود.


همچنین حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در جریان این بازدید، عنوان کرد: نمایندگان شهر مشهد تفاهم‌نامه‌ای با سپاه امام رضا(ع) و با شهرداری در جهت رفع مشکلات موجود در حاشیه شهر امضا کرده‌اند که امید می‌رود در این راستا گام‌های اساسی بردارند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات عدیده روستای زرکش متذکر شد: با وجود این که وظیفه ذاتی شهرداری مشهد رسیدگی به امور روستایی نیست و در کارهای این ارگان عظیم نیز این فعالیت تعریف نشده است، اما شهردار مشهد نگاه بسیار خوبی را در جهت کمک به این مناطق دارد.
وی مشکل کال زرکش را مشکلی دانست که روی زمین مانده و باید مرتفع شود، ابراز کرد: یک سری کال و مسیل فرعی داریم که به کشف‌رود می‌ریزد و کال زرکش یکی از این کال‌هاست که در حال حاضر در برخی نقاط وضعیت اسفباری داشته و حتی مسدود شده است.

حسین‌زاده بحرینی با ابرازخرسندی از این موضوع که به واسطه اقدامات صورت گرفته، بستر این کال آزاد است و نیاز به اقدامات آزادسازی ندارد، عنوان کرد: باید وضعیت این کال را از شرایط فعلی خارج کنیم و در این مسیر شهرداری مشهد می‌تواند کمک شایانی نماید.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا باید نقشه‌های جدیدی از این کال منطبق با نیاز روز و دبی آب مورد تایید آب منطقه‌ای تهیه و کار ساماندهی آن صورت پذیرد.
اما در این زمینه با محسن شریعتی مدیر ارتفاعات جنوبی و حریم شهر مشهد گفت و گو کردیم.
وی به اتفاقیه گفت: مدیریت سکونتگاه های غیر رسمی و بافت های فرسوده شهرداری مشهد با میله هایی سیمانی و حدودا 2 متری در فاصله 500 متر از هم مرز بین محدوده و حریم شهر را مشخص کرده است.

کال زرکش در حریم مشهد قرار می گیرد

وی ضمن بیان اینکه 2 متر مانده به کال میل مرزی ما قرار گرفته است، بیان کرد: کال زرکش دقیقا در حریم شهر مشهد قرار می گیرد و در محدوده خدماتی ما نیست.
شریعتی با اشاره به اینکه منطقه2 و منطقه 10 شهری با این کال مرز مشترک دارند، افزود: مشکل اصلی اینجاست که از سمت جاده سنتو که می رویم دسترسی به قبل این کال بسته شده است و هیچ ورودی آب در سال های اخیر نداشتیم لذا آب منطقه ای هم خیلی به موضوع وورد پیدا نکرده است.
مدیر ارتفاعات و حریم  مشهد خاطر نشان کرد: کال ها و مسیل ها در حریم و محدوده با یک شعاع مشخصی زیر نظر شرکت آب منطقه ای است و حتی اگر این کال در محدوده شهری قرار بگیرد آب منطقه ای می تواند برای این کال تصمیم گیری نماید.
شریعتی ادامه داد: دهیاری این منطقه متاسفانه اجازه ساخت و ساز در مسیل را داده اند و نظارتی نبوده است و متاسفانه نخاله های ساختمالی و زباله در مسیر کال ریخته شده است.

کال زرکش کانون آلودگی

وی تصریح کرد : مجموعه ما، شهرداری منطقه 10، معاونت خدمات شهری و فرماندار مشهد به همراه یکدیگر اردیبهشت ماه 95 از این کال بازدید کردیم و مشاهده کردیم که این کال از کانون های آلودگی است زیرا وقتی آب، نخاله و آشغال با هم ترکیب می شوند یک معجون بیماری زا تولید می شود و متاسفانه در فاصله 5 متری از ساخت و سازهای منطقه 10 شهری و در مجاورت روستاها این آلودگی ایجاد شده است.
مدیر ارتفاعات و حریم مشهد ضمن بیان اینکه شهرداری گاها به صورت مقطعی با لودر راه را تمیز و باز می کند، گفت : ما طرحی برای ایجاد فضای سبز به شکل خطی داشته ایم و این امر امکان پذیر است اما به لحاظ قانونی در محدود خدماتی ما نیست اما به دلیل ماهیت مجموعه ما، این مسائل را مدتی پیگیری گردید.
وی ادامه داد: با تفاهم نامه با شرکت آب منطقه ای در محدودیت شهری موظف شدیم تا وظیفه مدیریت کال ها را بر عهده بگیریم اما این کال خارج از محدوده شهری است.

نگهداری مهمتر از ساخت

شریعتی در خصوص بازدید روز گذشته شهردار مشهد از این منطقه و قول هایی که داده، گفت :شهردار می تواند در این زمینه دستور دهد و بودجه ای را تخصیص دهد زیرا شهردار پیش از این نیز آسفالت محدوده منفصل شهری مشهد به توس را نیز عهده دار شد ولی از لحاظ قانونی اگر در این مسیر اتفاقی رخ دهد مسئولیت با شهرداری نیست.
وی ضمن بیان اینکه با بودجه ای حدودا 1 میلیارد تومانی می توان ساخت کانال این منطقه را انجام داد، گفت: با ساخت و ایجاد سازه برای کال زرکش مشکلی حل نمی شود زیرا موضوع بعدی نگهداری از کال است.


مدیر ارتفاعات و حریم  مشهد ضمن بیان این پرسش که پس از اجرای این طرح باید کال تحویل چه نهادی بشود، گفت : متولی نگهداری از این کال چه کسی خواهد بود زیرا نگهداری مهمتر است و تنها راه در این حالت این است که در طرح تفصیلی تعیین تکلیف بشود.

طرح تفصیلی حریم مشهد تهیه کردد

شریعتی ضمن بیان اینکه مشکل ما نداشتن طرح تفصیلی در خارج از شهر مشهد است، گفت: ساماندهی این امر کار گسترده ای است و اداره کل راه  و شهرسازی باید طرح تقصیلی این منطقه را تعیین کند تا وضعیت این منطقه مشخص گردد.
وی ضمن بیان این پرسش که اگر ما این کال را فضای سبز کردیم، آیا دهیاری زرکش بودجه نگهداری از آن را دارد، خاطر نشان کرد: به صورت موضعی می توان مشکل را حل کرد اما برای حل مسئله به صورت ریشه ای فرمانداری، مسکن و شهرسازی، آب منطقه ای و سایر دستگاه ها همه باید در کنار هم این مشکل را حل نمایند و دستور شهردار فقط برای کمک کردن است.


مدیر ارتفاعات و حریم  مشهد از نمایندگان مجلس خواست تا طرح تفصیلی محدوده و حریم مشهد را پیگیری نمایند و خاطر نشان کرد: اگر اداره کل راه وشهرسازی برای حریم طرح تفصیلی تهیه کند بسیاری از مشکلات حل می گردد.

آسیب های کال زرکش سرریز شهر است

در ادامه رضا شیران خراسانی نماینده مردم مشهد در مجلس به خبرنگار اتفاقیه گفت: زندگی وسبک زندگی شهری در روستاهایی که متصل به شهر شده اند، جاری است و از طرفی مشکلات حاشیه شهر هم به آنها منتقل گردیده است و این روستاها دارای مشکلات شهر نشینی هستند.
وی افزود: با توجه به اینکه روستاهایی همچون کال زرکش به شهر چسبیده اند و همه شاخصه های زندگی شهری در آنها جاری است و از سنخیت روستا خارج گردیده اند، بهترین کار در این زمینه استفاده از قانون برای پیوستن این مناطق به شهر مشهد است.  
شیران تصریح کرد:  شهرداری مشهد با درآمد مناسبی که دارد می تواند مشکل این منطقه را رفع کند اما دهیاری با بودجه اندک و ابزارهای نظارتی کمتر نسبت به شهر نمی تواند این را انجام دهد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: آسیب های کال زرکش آسیب های سرریز شهر است به طور مثال همین نخاله ها از شهر به این مکان منتقل می گردد لذا شهر باید هزینه این منطقه را بدهد.

کمک ها مسکن است

وی ضمن بیان اینکه قانونا این منطقه در شهر نیست و شهردار مشهد در صورت حل مشکلات لطف می کند، گفت: اینگونه پیگیری ها و کمک ها مسکن و درمان موقتی است زیرا  مشکل اساسی با پیوستن اینگونه روستاها به شهر حل می گردد.
شیران خاطر نشان کرد: با استفاده از رای کمیسیون ماده 5 و طی مراحل در وزارت کشور می توان این منطقه متصل به شهر شود تا قواعد شهری بر آن حاکم گردد.
این نماینده مجلس در پایان خاطر نشان کرد: مشکلات ساخت وسازهای غیر مهندسی، امنیت و بهداشت با راه حل فوق که متصل شدن این روستا به شهر است به تدریج حل خواهد شد.

در این زمینه بصیری پور رئیس سابق شورای عالی استان های کشور در آبان ماه 94  پیشنهاد تشکیل شهر مستقل در اطراف مشهد را داده بود و گفته بود:  تبدیل روستاهای مستعد در حریم مشهد به یک شهر مستقل، روشی است که موجب خواهد شد اوضاع از این بدتر نشود که این روش در بخش مرکزی می تواند انجام شود، این طرح را با فرماندار مشهد هم در میان گذاشته ایم و ایشان هم نظر مثبتی داشته است اما مشکل این است که در حال حاضر خیلی ها بر روی این طرح نظرات مثبت دارند اما اقدامی عملی صورت نمی گیرد.

لزوم تبدیل روستاهای مستعد در حریم مشهد به یک شهر مستقل

وی همچنین خاطر نشان کرد: از فرمانداری می خواهیم پارامترهایی که یک روستا باید داشته باشد که به شهر تبدیل شود را ارائه نماید تا در نهایت روستاهایی که این امکان را دارند با یکدیگر یک شهر جدید و مستقل را تشکیل دهند.

رئیس شورای استان خرسان رضوی تاکید کرد: رفع مانع قانونی شهر شدن روستاها با تصویب کمیسیون ماده ۵ و تایید شورای عالی شهرسازی کشور ممکن است.
در پایان می توان گفت اقدام شهرداری مشهد در خصوص کمک به خارج از محدوده خدمات شهری بسیار ارزنده است اما باید فکر فردای آن را نیز کرد و به نظر می رسد باید مشکل این کال به صورت ریشه حل گردد و مسئولین مرتبط همزمان با اقدامات موقت و بهبود وضعیت این منطقه باید به لحاظ ساختاری و قانونی، مشکلات این منطقه و سایر روستاهای از این دست را حل نمایند.

انتهای پیام/ محمد جواد موسوی زاده


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.