نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 15553
تاریخ انتشار: 1395/07/29 - 15:29:03

نگاهی به یک بحران در همین نزدیک؛

زنان مجرد مشهدی و مشکلات سالمندی

 زنان مجرد مشهدی و مشکلات سالمندی,

یکی از مسایلی که در خصوص زنانه‌شدن سالمندی اهمیت قابل توجهی دارد، پدیده زنان سالمند مجرد است به نظر می رسد که با کاهش تعداد ازدواج در سال‌های اخیر و تغییر سبک زندگی در سال‌های آینده با مشکلی مواجه خواهیم بود که تازگی دارد؛ "سالمندی در مجردان"
از آن جایی که وزنه بانوان سالمند و مجرد، سنگین‌تر است. مسأله‌ای بی‌سابقه در کشور ما رخ داده که نیاز است برنامه‌ریزان اجتماعی و کارشناسان و مسئولان ابعاد مختلف این پدیده را به درستی بسنجند و سیاست‌های لازم را برای کاهش چالش‌ها و مشکلات پیش رو اتخاذ کنند.


یکی از این دختران، زهرا است. بانویی متولد سال 48 که بازنشسته یکی از ادارات دولتی است. او و دو خواهر دیگرش که آن‌ها هم در سنین بازنشستگی هستند، هیچ وقت ازدواج نکرده‌اند.
پای صحبت‌های زهرا که می‎نشینم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. می‌گوید: مادرم سد راه ازدواج من و خواهرانم بود. همیشه سخت‌گیری‌هایش برای خواستگاران، ما را از تصمیم‌گیری عاقلانه منع می‌کرد. در سایه غفلت من و دو خواهر دیگرم، بالارفتن سن و ایرادات و مشکلات ساختگی مادرم برای خواستگاران، برای همیشه ما را از ازدواج دور کرد.


وی با اشاره به بیماری‌های عدیده‌ای که در سن یائسگی برای او به وجود آمده تصریح می‌کند: این روزها که پدر و مادرم فوت کرده‌اند، بیشتر از همیشه عواقب تنهایی را احساس می‌کنم. به اضافه این که با بالارفتن سن، جنس نیازهای ما تفاوت می‌کند. مشکل از جایی شروع می‌شود که موانعی بر سر راه رفع نیازهای ما به‌وجود می‌آید و نمی‌توانیم آن‌چنان که امیال فطری و عرف اجتماعی اقتضا می‌کند، نیازهای ساده خود را برآورده کنیم.


واقعیتی که در جامعه امروز وجود دارد دختران مجردی هستند که به هر دلیلی نمی‌توانند یا تمایل ندارند، ازدواج کنند و در نتیجه از چرخه فرزندآوری خارج می‌شوند. زهرا و خواهرانش نمونه‎های خاصی از این تعداد رو به افزایش هستند. باید نسبت به مسأله سالمندی زنان مجرد به‌عنوان یک مسأله اجتماعی دید واقع‌بینانه‌ای داشت و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد. آگاهی بخشی به مردم و روحیه مطالبه‌گری از دولت بخشی از اقدامات لازم است.


حسین امینی مشاور خانواده و روان‌شناس درباره وضعیت افرادی مانند زهرا معتقد است: قریب به اتفاق آدم‌ها دوران پیری و سالمندی را پرمشکل‌ترین دوران زندگی یک انسان می‌دانند چون در این سن است که انسان در سرازیری عمر خود قرار گرفته و نمی‌تواند مانند گذشته فعال باشد، بلکه باید محصول دوران جوانی و میان‌سالی خود را برداشت کند. مشکل هم از همین‌جاست که شروع می‌شود؛ خروج سالمند از حیطه فعالیت و نیاز به حمایت‌های مالی و عاطفی که او را در موضع ضعف قرار می‌دهد.
امینی در پاسخ به این سوال که چرا پدیده زنان سالمند مجرد می‌تواند تبدیل به یکی از چالش‌های وضعیت‌ اجتماعی آینده کشور تبدیل شود؟ خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که افراد سالمند، چه زن باشند، چه مرد با مشکلاتی از قبیل تنهایی، بیماری، فقر و نبود حمایت‌های اجتماعی مواجه می‌شوند که آنها را دچار مشکل و نیازمند حمایت می‌کند اما در مورد زنان این موضوع اهمیت بیشتری دارد زیرا نیازهای عاطفی و اقتصادی زنان با مردان متفاوت است.

زنان مجرد سالمند نیز به‌صورت مضاعف این مشکلات را تجربه خواهند کرد زیرا آن‌ها برخلاف زنان متأهل فرزندی ندارند و شبکه‌ ارتباط خویشاوندی‌شان نیز اغلب نسبت به یک فرد متأهل ضعیف‌تر است و ازاین‌رو، حمایت عاطفی و روانی کافی نخواهند داشت.
این مشاور خانواده اضافه کرد: از سوی دیگر، در هنگام بروز بیماری‌ها در دوران سالمندی همزمان با رشد آمار بیماری‌ها، نیاز به حمایت از سوی خانواده یا اطرافیان نیز بیشتر می‌شود


وی معتقد است: محرومیت‌های مالی و اقتصادی به دلیل شرایط بد اقتصادی در سنین جوانی می‌تواند به لیست مشکلات زنان مجرد سالمند اضافه شود که هم خود آ‌ن‌ها را دچار چالش‌ها و آسیب‌های متعدد می‌کند و هم بار مضاعفی بر دوش دولت خواهد گذاشت تا بتواند شرایط حداقلی زیست آن‌ها را فراهم کند.
متاسفانه با در نظر گرفتن شرایط فعلی اقتصادی و برنامه‌ریزی‌های اجتماعی کشور نمی‌توان چندان به ارائه خدمات ویژه برای سالمندان از سوی دولت امید داشت، پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آتی شاهد محرومیت‌های زنان مجرد سالمند در ابعاد گوناگون خواهیم بود.


آمار نشان می‌دهد؛ درصورتی‌که وضعیت ازدواج روی مدار فعلی حرکت کند، تا 30سال آینده حدود 12میلیون سالمند مجرد در کشور وجود دارد که اکثر آن‌ها ازدواج را تجربه نکرده‌اند و به همین دلیل خانواده‌ای برای نگهداری از آن‌ها وجود ندارد. چنین جمعیتی علاوه بر حمایت‌های خاص جامعه سالمندی، به حمایت‌های ویژه‌ای مانند مسکن یا خانه سالمندان نیاز خواهد داشت.


روان‌شناس و مشاور در امور خانواده با اشاره به این مطلب که در کشورهای پیشرفته سیستم‌ها به سمت سیستم‌های برنامه‌ریزی‌شده و حمایتی رفته است. مثلاً یک پرستار چند روز در هفته به منزل سالمند می‌رود و به او خدمات فیزیوتراپی ارایه می‌کند و مراقبت‌های عاطفی انجام می‌دهد و تا حدی خلأ سالمند را پر کرده‌اند، می گوید: راه‌کار اصلی سوق دادن جوانان به ازدواج و فرزندآوری است که این موضوع هم باعث می‌شود سالمندان از نظر عاطفی ارضا شوند، هم حمایت‌های مالی خواهند داشت و از آن‌ها نگهداری خواهد شد. زنان سالمند مجرد از نظر مالی و بهداشتی ممکن است مسایلی مانند سایر زنان سالمند بدون همسر در اثر فوت یا طلاق داشته باشند اما به دلیل آن‌که ارتباطات خویشاوندی ندارند، معضلات عاطفی و روانی بیشتری خواهند داشت.

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.