نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 16461
تاریخ انتشار: 1395/08/24 - 16:08:56

با اختصاص یک درصد ناخالص ملی انجام می‌شود؛

رشد و تکامل برای تمام کودکان ایرانی

 رشد و تکامل برای تمام کودکان ایرانی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، تدوین سیاست‌های رفاهی کودک کمک می‌کند از تمام ظرفیت‌های موجود برای کودکان استفاده و بین سازمان‌های مرتبط با موضوع کودک، هم‌افزایی ایجاد کنیم. پیشنهاداتی نیز برای برنامه ششم توسعه در زمینه کودکان داشتیم و تلاش کردیم به‌نوعی جای کودکان را در نظام قانون‌گذاری برنامه کشور باز کنیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان جزئیات سیاست‌های رفاه اجتماعی کودکان، برای تأمین منابع مالی آن به لزوم تخصیص یک درصد از تولید ناخالص داخلی پرداخت.


حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از تدوین سیاست‌های رفاه اجتماعی کودکان توسط بهزیستی خبر داد که با اولویت کودکان دهک‌های پایین جامعه و کودکان در معرض آسیب در حال تدوین است و قرار است به شورای رفاه کشور ارایه شود.
مسعودی‌فرید تصریح کرد: با توجه به اهمیت کودکان، نیاز به برنامه‌های مشخصی برای حمایت از آن‌ها داریم؛ به همین منظور مدتی است موضوع «سیاست‌های حمایتی کودکان» را در دستور کار قرار داده‌ایم. اخیراً در جلساتی با حضور صاحب‌نظران در دانشگاه علوم بهزیستی، سیاست‌های حمایت از کودکان موجود در ایران و سیاست‌های حمایتی دنیا را مورد بررسی قرار دادیم که مراحل آخر را می‌گذراند تا در 2 ماه آینده آن را کامل و تقدیم شورای عالی رفاه کنیم.


یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای رشد و تکامل همه‌جانبه کودکان
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره منابع مالی اجرای این سیاست‌ها تصریح کرد: براساس مطالعات داخل کشور و برنامه‌های کشورهای دیگر، پیشنهادی برای برنامه ششم ارایه دادیم که در این سیاست‌ها نیز قابل استفاده است. برخی کشورها سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی‌ خود را برای رشد و تکامل همه‌جانبه کودکان به‌ویژه کودکان زیر 6سال هزینه می‌کنند.


 بعضی از کشورها 2درصد و برخی 4درصد هزینه می‌کنند که این ارقام بسیار قابل توجه است. این کشورها با نگاه سرمایه‌گذاری به این ارقام می‌نگرند. در کشورهایی آسیایی عموماً 2دهم درصد هزینه می‌کنند. به اعتقاد ما برای این‌که بتوانیم سیاست‌های رفاهی کودکان را عملیاتی کنیم، نیاز به بازنگری اساسی در فرآیندهای و روش‌های کاری و نحوه ارتباط گرفتن و کمک گرفتن وجود دارد.


مسعودی فرید اضافه کرد: از طرفی باید منابع مالی را در این کار دید؛ در این زمینه پیشنهاد ما برای برنامه ششم این بود که یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای رشد و تکامل همه‌جانبه کودکان در اختیار دولت قرار بگیرد. تصویب این پیشنهاد، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. باید اعتباری به‌صورت یکجا در اختیار نهاد برنامه‌ریزی‌کننده، قرار بگیرد تا بتواند برنامه‌ریزی هماهنگ و منسجم‌تری در حوزه کودک داشته باشد. در صورت عملیاتی‌شدن این روند، می‌توان در دسترسی کودکان به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و عاطفی مؤثر باشد. این کمک‌ها می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کودکان، افزایش خدمات مهدهای کودک یا خدمات پیش از دبستان در مناطق کم‌برخوردار و کمترتوسعه‌یافته و نزدیک شدن به یکی از اهداف جمهوری اسلامی با موضوع بسط عدالت اجتماعی نقش داشته باشد.


یک وعده غذای گرم در روستا مهدهای خراسان رضوی و 10استان دیگر
وی با اشاره به بندهای مختلف سیاست‌های رفاه اجتماعی کودکان گفت: بخشی، سیاست‌هایی است که می‌تواند منجر به توانمندسازی کودکان به‌طور عام شود؛ یعنی خدماتی که به کودکان باید تعلق بگیرد تا منجر به توانمندسازی روانی- اجتماعی آن‌ها شود. جنبه دیگر هم مربوط به کودکان نیازمند، در معرض آسیب و نیازمند به حمایت‌های بیشتر است.


مسعودی فرید خاطرنشان کرد: البته همه این اقدامات به نسبت‌های مناسبی در حال انجام است. طرح یک وعده غذای گرم را داریم که در روستامهدها انجام می‌شود و حداقل در استان‌های خراسان رضوی، ایلام، کهگلویه‌و‌بویراحمد، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان و سیستان‌وبلوچستان پوشش صددرصدی یک وعده غذای گرم را داریم؛ با توجه به بررسی‌‌ها متوجه شدیم برخی استان‌های دیگر شامل اردبیل، قم، آذربایجان غربی و خراسان جنوبی نیاز دارند تا تحت پوشش صددرصدی قرار بگیرند و این کار را نیز انجام دادیم.


ایجاد اورژانس اجتماعی در 140 شهر جدید
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از گسترش فعالیت اورژانس‌های اجتماعی خبر داد و افزود: در حوزه حمایت از کودکان در معرض آسیب، اورژانس اجتماعی فعال است؛ در حال حاضر در 197شهر، اورژانس اجتماعی داریم و برنامه ما این است که در 140شهری که بالای 50هزار نفر جمعیت دارند و اورژانس اجتماعی ندارند، آن را ایجاد کنیم. یکی از بخش‌های مهم خدمات اورژانس اجتماعی، مربوط به آسیب‌های کودکان به‌ویژه کودک‌آزاری یا کودکان خیابانی است. همچنین در بحث حمایت از کودکان، مراکز شبه‌خانواده را داریم که از کودکان بی‌سرپرست یا کودکانی که سرپرست مؤثر ندارند، حمایت می‌شود.


نیاز به رویکردهای همه‌جانبه در بحث حمایت از کودکان
مسعودی‌فرید درباره لزوم تدوین سیاست‌های رفاه اجتماعی کودکان در شرایطی که این سیاست‌ها در حال حاضر در بهزیستی اجرا می‌شود، بیان کرد: به هر حال تدوین سیاست‌های رفاهی کودک کمک می‌کند از تمام ظرفیت‌های موجود برای کودکان استفاده و بین سازمان‌های مرتبط با موضوع کودک، هم‌افزایی ایجاد کنیم. پیشنهاداتی نیز برای برنامه ششم توسعه در زمینه کودکان داشتیم و تلاش کردیم به‌نوعی جای کودکان را در نظام قانون‌گذاری برنامه کشور باز کنیم. به دنبال رویکردهای همه‌جانبه در حمایت از کودکان هستیم. از طرفی باید کمک کنیم تا کودکان به ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که به‌طور بالقوه در آن‌ها وجود دارد، دست یابند. سیاست‌های مذکور کمک می‌کند تا توانمندی‌های موجود در تمام کودکان به منصه ظهور برسد. هرچند در حال حاضر نیز به‌نوعی حمایت‌ها را انجام می‌دهیم اما با تدوین این سیاست‌ها، می‌توانیم همگرایی بیشتر سازمانی داشته باشیم و برنامه‌ها را برای حمایت از کودکان هدفمند کنیم.

سرمایه‌گذاری برای کودکان زیر 6سال، 7 تا 16برابر برگشت سرمایه دارد

وی با اشاره به سوددهی سرمایه‌گذاری برای کودکان اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در این زمینه کاری مفید است. مطالعاتی که در سایر نقاط دنیا انجام شده است نشان می‌دهد که اگر یک واحد سرمایه‌گذاری در حوزه کودکان زیر 6سال انجام دهید، از حدود 7تا16برابر برگشت سرمایه وجود دارد. نگاه همه‌جانبه به کودکان یعنی صرفاً به جنبه‌های آموزشی حوزه کودک نپردازیم، بلکه جنبه سلامت جسمی، روانی، عاطفی و هیجانی کودک را نیز مورد توجه قرار دهیم. از طرفی بتوانیم حمایت‌های ویژه‌ای از خانواده‌ها و کودکان در معرض آسیب، یا کودکان دهک‌های پایین درآمدی داشته باشیم.
مسعودی‌فرید وزارتخانه‌های آموزش‌و‌پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را شرکای اصلی سیاست‌های رفاه اجتماعی کودکان دانست و افزود: از آن‌جایی که قرار است این سیاست‌ها به شورای عالی رفاه ارایه شود و دستگاه‌های مختلفی عضو این شورا هستند، پیشبرد آن، همکاری تمام دستگاه‌های عضو را می‌طلبد.
 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.