نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 16544
تاریخ انتشار: 1395/08/26 - 16:37:20

اتفاقیه بررسی می‌کند؛

خشونت در خیابان ممنوع!

ما آمار داریم که روزانه نزدیک به2هزار پرونده نزاع در ایران تشکیل شده و این‌ها مشاجره‌هایی هستند که با پادرمیانی حل نمی‌شود. هر60 دقیقه حدود 70نفر در ایران درگیر می‌شوند و عدم تحمل یکدیگر در مشهد و سایر شهرهای کشور همه‌گیر است. مشهد به دلیل وجود مهاجران، توریست‌ها و اتباع خارجی در معرض آسیب‌های زیادی قرار دارد.
خشونت در خیابان ممنوع!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، گاهی منتظر سبز‌شدن چراغ راهنمایی و رانندگی پشت خط توقف کرده‌ایم. از مقابل ماشینی به سرعت از چراغ می‌گذرد که ماشین دیگری با رعایت حق تقدم در حال گذر از وسط خیابان است. اول صدای بوق ممتد و بعد راننده ماشین متخلف بیرون می‌آید و شروع به پرخاش یا حتی وارد نزاع با راننده دیگری می‌شود. مطمئنا برای هر کدام از ما پیش آمده است که وقتی پایمان را در خیابان، مراکز خرید، پارک‌ها یا هر مکان عمومی دیگر بگذاریم شاهد فریاد، کتک‌کاری، پرخاشگری‌های غیرکلامی، درگیری‌های لفظی و صحنه‌های ناخوشایندی از انواع خشونت باشیم.


 اگر چه زندگی انسان از همان دوران طبیعی تا به امروز که در اوج پبشرفت ها و تکنولوژی ها قرار دارد، هیچ‌گاه خالی از خشونت نبوده به نوعی خشونت با بافت جامعه و در ذات انسان‌ها درهم تنیده است اما هر‌گاه که این خشونت و نزاع از حالت طبیعی خود خارج شود نظم و امنیت‌اجتماعی را تهدید می‌کند و باید راهکارهای پیشگیرانه و تنبیهی جدی درنظر بگیریم تا کنترل جامعه از دست خارج نشود.


اما کارشناسان،کاهش شادی و نشاط اجتماعی را مهم‌ترین عامل افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز در جامعه ایران می‌دانند و بر این باور هستند که شادی جمعی یک کنش احساسی بوده و با آن فضای جامعه تلطیف می‌شود.


براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در‌۶ ماهه نخست سال جاری در مجموع ۳۱۵هزار و ۸۶۲ مورد نزاع در ایران رخ داده که بیش از ۹۷هزار درگیری بین زنان و بالغ بر ۲۱۸هزار مورد هم در میان مردان بوده است. در تفکیک میزان نزاع‌های وقوع‌یافته در استان‌ها آمده است؛ تهران با ۵۵هزار و ۲۴۴درگیری در سکوی نخست کشوری قرار دارد، خراسان‌رضوی با بیش از ۲۶هزار و اصفهان با ۲۳هزار نزاع ثبت شده در جایگاه‌های بعدی جدول این ناهنجاری اجتماعی قرار گرفته‌اند. در این میان چندروز پیش بود که معاون اجتماعی‌نیروی‌انتظامی کشور اعلام کرد: در نیمه اول سال‌جاری نزاع در کشور ۲۴درصد به‌نسبت مدت مشابه در سال ۹۴ کاهش یافته است.


فاصله فقیر تا غنی
 این آمارهای نگران‌کننده باعث شد که علت نزاع خیابانی و شیوع همه‌گیر خشونت در جامعه را دنبال کنیم. در این زمینه گفت وگویی داشتیم با رضا جلودارزاده و او دراین‌باره گفت: زمانی‌که فاصله فقیر و غنی در جامعه شدت می‌گیرد، پول نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند. مردم احساس می‌کنند هرکسی که پول‌دارتر باشد صاحب وجهه اجتماعی است و می‌تواند به جایگاه و شهرت دست پیدا کند و حتی از زندگی بیشتر از دیگران لذت می‌برد.


وقتی نابسامانی موج می‌زند
وی افزود: بدنه جامعه در مقابل این نابسامانی‌ها، بی‌ثباتی‌ها، بی‌عدالتی‌ها واکنش نشان می‌دهد و عده‌ای از افراد عصیان‌زده می‌شوند و این واکنش‌ها خودش را در ریزترین تبادلات میان‌فردی نشان می‌دهد. خبر می‌رسد عده در حال چپاول و غارت هستند و میلیاردها اختلاس انجام می‌شود و روزنامه این اخبار را منعکس می‌کنند و روان اجتماع با شنیدن این رویدادها بهم می‌ریزد و بی‌اعتمادی جامعه را فرا می‌گیرد.


هر60 دقیقه 70 نزاع
این جامعه شناس عنوان‌کرد: ما آمار داریم که روزانه نزدیک به2هزار پرونده نزاع در ایران تشکیل شده و این‌ها مشاجره‌هایی هستند که با پادرمیانی حل نمی‌شود. هر60 دقیقه حدود 70نفر در ایران درگیر می‌شوند و عدم تحمل یکدیگر در مشهد و سایر شهرهای کشور همه‌گیر است. مشهد به دلیل وجود مهاجران، توریست‌ها و اتباع خارجی در معرض آسیب‌های زیادی قرار دارد.


هم‌بستگی اجتماعی، زیرسوال!
جلودار‌ زاده تصریح‌کرد: هم بستگی اجتماعی ما زیر سوال رفته است و باید شاخصه‌های دیگر را جایگزین شود. جامعه دچار تزلزل شده‌ و هم‌بستگی اجتماعی باید تقویت شود. اصحاب رسانه، صاحب‌نظران و مسئولین باید دست به دست هم داده و هم بستگی اجتماعی، هم بستگی فرهنگی را آموزش دهند.
وی خاطرنشان‌کرد: مردم مصداق همبستگی در جامعه را نمی‌بینند و این پیوند در سطوح فوقانی کشور دیده نمی‌شود. وقتی شهروندان در ابتدای روز به دکه‌های مطبوعاتی مراجعه می‌کنند، با خبرهای اختلاس و دزدهای کلان مواجه می‌شوندکه همه این‌ها تاثیرات مخربی در رفتار، کنش و واکنش‌های مردم می‌گذارد.


جامعه تهی از گفتمان
این جامعه شناس با اشاره به کم‌رنگ شدن گفتمان در ارتباطات روزانه شهروندان گفت: مردم مشهد به جایی رسیده‌اند که با کوچک‌ترین اشتباهی باهم درگیر شده و یکدیگر را می‌درند، انگار همه افراد جامعه تهی از گفتمان انسانی شده‌ و نمی‌توانند با حرف‌زدن و گفت‌وگو مشکلات خود را حل نمایند. کافی‌است یک نفر سبقت بگیرد یا یکی رعایت صف نکند بعد شروع می‌کنند به گرفتن یقه هم و در نهایت کاربه تشکیل پرونده، دیه‌گرفتن و پزشکی قانونی می‌کشد.

چرا اخلاق فرو می‌ریزد؟
جلودار زاده افزود: متاسفانه این رفتارها ریشه در نابسامانی جامعه دارد. چرا اخلاق فرو می‌ریزد؟ چرا جامعه دچار نابسامانی اخلاقی می‌شود؟ همه این‌ها ریشه در بی عدالتی دارد. بی عدالتی از کجا نشات می‌گیرد؟ سیستم درست کار نمی‌کند و یک‌جای کار می‌لنگد. واکنش‌های مردم از جای دیگری نشات می‌گیرد، مردم تخلیه انرژی نمی‌شوند و به دنبال فضا برای خالی کردن هیجانات و احساسات خود هستند. متاسفانه محققان جامعه‌شناسی میدان حرف‌زدن ندارند.


جایی برای شادی نیست
وی با اشاره به ضرورت اجرای برنامه‌هایی برای نشاط اجتماعی و تقویت روحیه عمومی بیان‌کرد:آمار دقیق علمی وجود دارد که برمبنای آن ایران اولین کشور افسرده و دومین کشور غم‌گسار دنیا است. نیاز به شادی امری خدا‌دادای است و کسی نمی‌تواند جلوی شادی‌کردن را بگیرد. تخلیه این‌گونه انرژی‌ها موجب پالایش روح و روان اجتماع است. کسی با افسردگی نمی تواند امورات زندگی خود را بگذراند. غم‌گساری و عزاداری باید به جای خودش باشد. جامعه با نشاط لوازم و ابزار می‌خواهد که این در مشهد موجود نیست. بی‌عدالتی‌ اقتصادی، بی‌عدالتی اجتماعی، بی‌عدالتی در شادی بر اجتماع تاثیر مستقیم دارد.


بشر امروز تمایلات مدرن دارد
 این جامعه شناس مطرح‌کرد: سردرگمی بین سنت و مدرنیته از عوامل دیگر بروز خشونت‌ها و نزاع شهری است، همچنین رشد سریع شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ها دست خوش تغییر کرده است اما هیچ قدرتی نمی‌تواند مردم را در یک فضای بسته نگه‌دارد. امروز نسل جدید تقاضای جدیدتر و نیازهای به‌روزتری دارد. اگر در زمان ما تمام آرزوی ما این بود پدرمان یک جعبه مدادرنگی بخرد تا در مدرسه پز بدهیم، بچه های امروز می‌خواهند یک لب‌تاب، یک تبلت، یک موبایل در کیف‌شان داشته باشند.


نتیجه‌گیری
هر چند که خشونت‌زدايي کامل در هر جامعه ای آرماني و دست نيافتني است اما با اتخاذ تدابيري نظیر گسترش فضاهاي سبز در سطح شهرها، ايجادخانه هاي فرهنگ و مراکز حرفه آموزي در حاشیه کلانشهرها، اعتماد سازي نسبت به نهادهاي مختلف ، بالابردن سطح تحصيلات می‌توان به کمترشدن این مسائل کمک کرد. همچنین به روزکردن شيوه‌هاي تربيت فرزند وآموزش مهارت‌هاي زندگي، گسترش برنامه‌هاي فرهنگي و اطلاع رساني، تقويت اخلاق،کرامت انساني، گذشت و فداکاري، ایجاد نشاط اجتماعی و اختصاص مکان هایی برای تخلیه هیجانات درونی مي توان آمار خشونت و نزاع را در جامعه کاهش دهد.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.