نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 16682
تاریخ انتشار: 1395/09/01 - 16:27:14

به مناسبت روز جهانی کودک، اتفاقیه بررسی می‌کند

دست‌کوتاه کودکان از حمایت‌های قانونی

 دست‌کوتاه کودکان از حمایت‌های قانونی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، هرگاه خاطرات شیرین و ساده روزهای کودکی را به خاطر می‌آوریم بی‌اراده دلمان می‌خواهد برگردیم به همان روزهای بی‌ریا؛ روزهایی که حیاط کوچک خانه پدری به نظر ما بزرگ‌ترین حیاط دنیا بود. عالم شادمانه کودکی و خنده‌های از ته‌دل، لواشک خوردن‌های یواشکی و آب ‌بازی بعدازظهر، آرزوی دور زدن با دوچرخه خواهر یا برادر بزرگ‌تر و همین خواسته‌های کوچکی که ای کاش تا به این اندازه قد نمی‌کشیدند، روزهای کودکی ما را خاطره کرده‌اند. هرکدام از ما داستان خاطره‌انگیزی در دوران خردسالی خود داریم اما در این شهر کودکانی زندگی می‌کنند که کام‌شان در این روزها تلخ است و به جای بازی و شادمانی و سرزندگی دردها را تحمل می‌کنند. دردهایی که ناشی از اعتیاد یا عدم تعادل روانی والدین آنهاست.


«محمدامین» 9 ساله و «طاها» 3 ساله کودکانی هستند که قربانی خشونت‌های والدین خود شده و جان باختند. دخترکان «اعظم» و هزاران کودک معصوم و بی‌گناه دیگری هرروز در همسایگی هرکدام از ما قربانی خشونت‌های والدین خود می‌شوند. به این بهانه گفت‌وگویی داشتیم با مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک.


وی با اشاره به گستردگی موضوع کودک‌آزاری در سراسر جهان گفت:کودکان در دفاع از خود ناتوان هستند و به همین دلیل مورد آزار و اذیت بزرگ‌ترها اعم از سرپرستان قانونی(پدر و مادر) و سایر اطرافیان قرار می‌گیرند. دولت‌ها و مسئولین حاکمیتی برای جلوگیری از این پدیده قوانین متعددی را وضع نموده‌اند. در جمهوری اسلامی هم قوانینی برای جلوگیری از کودک‌آزاری وجود دارد.


الوندی افزود: این‌روزها طیف وسیعی از آزار رساندن به کودکان از یک تنبیه ساده تا آسیب‌های روحی و جسمی سخت در رویدادهای خبری منعکس می‌شود. چتر برخوردی برای جلوگیری از این پدیده نیاز است که خوشبختانه قوانین موجود در این زمینه کودک‌آزاری را به عنوان یک جرم شناخته و راهبردهای خاصی برای پیگیری حقوقی و قانونی این مسئله وجود دارد. «قانون حمایت از کودکان و نوجوانان» که در سال 1381 تصویب شده، موارد کودک‌ازاری را شرح داده است. مهم‌ترین ویژگی این قانون آن‌ است که دادستان می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم در موارد کودک‌آزاری ورود پیدا کند و برای این‌گونه موارد پرونده کیفری تشکیل دهد.


دبیر ملی کنوانسیون حقوق کودک تصریح کرد: نکته مهم دیگری وجود دارد که تفسیر افراد مختلف از نوع آزار اهمیت ویژه‌ای دارد و امروزه آزار فقط به صدمات بدنی معطوف نمی‌گردد و یک غفلت ساده از کودک به نوعی آزار و خشونت تلقی می‌شود. همچنین خشونت‌های روحی و روانی نیز جایگاه مهمی در حوزه کودک‌آزاری باز کرده است. ما از بسیاری آزارهای روحی و روانی مطلع نیستیم در حالی که این نوع آزارها به مراتب مهم‌تر از آسیب‌های جسمی است و می‌تواند سرنوشت یک کودک را عوض کند.


الوندی بیان‌کرد: مبارزه با کودک‌آزاری، اقدامات مستمر فرهنگی می‌طلبد و صداوسیما، نشریات، خبرگزاری‌ها، افراد با نفوذ، رهبران دینی می‌توانند نقش مهمی در این مسئله ایفا کنند. سازمان‌های حمایتی، مخصوصا سازمان بهزیستی اقدامات بسیاری در حوزه کودکان انجام داده ومهم‌ترین آنها اورژانس اجتماعی است اما سایر نهادهای مرتبط با این جریان باید دست به دست هم داده و با تلاش مستمر، آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی بین اقشار مختلف جامعه از بروز چنین حوادث متاثرکننده‌ای جلوگیری نمایند.


فرشته محبی در ادامه گفت: امروزه افراد زیادی از اعتیاد به مواد مخدرصنعتی و اسیب‌های ناشی از آن مانند اختلالات روانی آگاه‌اند اما این کودکان ناتوان و بی‌دفاع هستند که در حریم خصوصی خانواده در اسارت توهمات بیمارگون والدین خویش دچار اسیب‌های جدی می‌شوند. این کودکان گاهی معتاد به دنیا می‌آیند یا این‌که گاهی پیکر نحیفشان به مشت و لگد والدین معتاد خود آسیب می‌بینند.


این وکیل پایه‌یک دادگستری بیان‌کرد: جامعه هیچ چتر حمایتی بر سر این کودکان نمی‌گشاید و لیحه حمایت ازکودکان ونوجوانان سال‌هاست که در انتظار تصویب خاک می‌خورد و هر روز کودکان زیادی قربانی می‌شوند. قانون حمایت از کودکان ونوجوانان مصوب سال 1381 برای برخورد با این عارضه اجتماعی ناکافی ونارسا است وتاکنون پاسخی در خور به موضوع کودک آزاری نداده است. وقت آن رسیده که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه قضا و دولت جمهوری اسلامی به جدیت به مسئله کودک آزاری رسیدگی کنند.


امروز تمامی این کودکان معصوم و بی‌گناه چشم به اقدامات مسئولین قضایی و حمایتی دوخته‌اند تا بلکه از افسار این روزهای تلخ کودکی نجات یابند. متاسفانه هنوز فرهنگ خشونت و تنبیه در بعضی از خانواده‌ها رواج دارد، در حالی‌که تداوم این خشونت‌ها می تواند به ترس، اضطراب و پرخاشگری در بزرگسالی، پنهان‌کاری، عدم اعتماد به نفس و عدم قدرت ارتباط با اطرافیان شود. نکته حائز اهمیت آن است که خشونت فیزیکی تنها یک نوع از خشونت‌ها علیه کودکان است و اگرچه رواج بسیاری دارد اما نباید انواع خشونت‌های روحی و کلامی نظیر تحقیر کردن، سرزنش، سرکوفت، مقایسه نادرست و ناسزا جزو انواع کودک‌آزاری شمرده می شوند. به امید روزهایی که هیچ کودکی را مغموم و دلمرده نبینیم.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.