نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 16793
تاریخ انتشار: 1395/09/03 - 17:03:47

اتفاقیه از وضعیت خشونت علیه زنان گزارش می دهد؛

خلاء های قانونی در حمایت از زنان

قانون خاصی در مورد خشونت علیه زنان وجود ندارد و یک زن آسیب دیده باید در لابلای قوانین حقوق خودش را در قالب دعوی ضرب و شتم یا طرح دعوی‌های حقوقی دیگری مطرح کند و امیدوار باشه حق او ستانده شود.
خلاء های قانونی در حمایت از زنان ,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، مردی که همسرش را کتک‌زد، زنی که حق‌تحصیل و اشتغال را از او سلب کردند، یکی در خردسالی با تحقیر و سرزنش آشنا شد، سراغ این رفتارها را  از جای دیگری نگیرید همین نزدیکی­هاست. خانه و خانواده پناه‌گاهی‌است برای درامان ماندن از خشونت­های ناشناخته و شناخته شده اجتماعی، اما متأسفانه زنانی در همین شهر زندگی میکنند که نه‌تنها خانه خویش را امن نمی­بینند، بلکه بی­رحم­ترین کلمات توهینآمیز را  در خانه و خانواده هر روز و هرشب مي‌شنوند. فراموش نکنیم که خشونت و پرخاشگری رفتاری‌ اکتسابی و آموخته شده است. چهارم آذر ماه روز جهانی خشونت علیه زنان نامگذاری شده و هرساله برنامههای متعددی در زمینه اجرا میشود. اما صدای بسیاری از زنان آسیبدیده و قربانی خشونتهای خانگی هنوز به جایی نرسیده است. گفتوگویی داشتیم با مریم جلالی، وکیل پایه دادگستری.

وی با اشاره به مفهوم کلی خشونت بیان‌کرد: خشونت یک واژه کلی است که اگر بخواهیم تعریفی از آن ارائه دهیم، به عمل یا گفتاری آسیب‌رسان و سلطه‌گرانه تعریف می‌شود. در جامعه و قوانین موجود در ایران آنچه که بیشتر به عنوان خشونت مطرح می‌شود و قابلیت اقدام قانونی دارد، خشونت تهاجمی نامیده می‌شود. خشونت‌هایی مثل فحاشی، تحقیر، آزار و مزاحمت جنسی، تجاوز به عنف بخش اعظم پرونده‌های دادسرا و محاکم کیفری ما را تشکیل می‌دهد که بعضاً زنان به حق و حقوق‌خود نمی‌رسند.

جلالی عنوان کرد: یک شاخه از خشونت، خشونت نسبت به اطفال است که با عنوان قانونی و حقوقی کودک‌آزاری به عنوان جرم شناخته می‌شود. این اقدام ناشایست مصادیق زیادی از جمله اجبار کودکان به انجام کارهای طاقت‌فرسا یا تنبیه و کتک، آزار جسمی و سوءاستفاده جنسی از آنها، قاچاق کودکان و اعمال منافی عفت درمورد کودکان دارد. متاسفانه قوانین موجود ناقص بوده و قانون مدون و کاملی در این زمینه وجود ندارد. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند نسبت به سایر افراد آسیب‌پذیرتر هستند و حمایت از آنها ضروری است.

این وکیل پایه‌یک دادگستری افزود: خشونت علیه زنان مصادیقی مانند استفاده از کلمات توهین‌آمیز، شک و سوءظن نسبت به آنها که تحت عنوان خشونت‌ای کلامی شناخته می‌شود. معمولا این اقدامات از جانب همسر، پدر یا برادر بزرگ‌تر صورت می‌گیرد. زنان بسیاری از جانب همسر خود مورد خشونت کلامی، رفتاری، تحقیر و کنترل رفت‌وآمد و گاهی از ادامه تحصیل و پیشرفت منع می‌شوند.  این اقدامات از سوی مردانی انجام می‌شود که تلاش می‌کنند تا از توانمند شدن همسر خود  در زمینه‌های اقتصادی و علمی جلوگیری کنند و این کار غیرانسانی‌ را به حساب مدیریت زندگی می‌گذارند. آنها اعمال چنین رفتارهایی راضی هستند و در واقع این مردها از مدیریت زندگی خود و فراهم‌کردن محیط توام با آرامش ناتوان می ماند. آنها به ظاهر مقتدرند اما غافل‌ از اینکه اولین قربانی این رفتارهای خشونت‌آمیز خودشان هستند.

جلالی تصریح کرد: گهگاهی برخی از زنان زیر بار این ظلم نمیروند و با وجود تمام علقه‌ای که به زندگی مشترک و همسر خود دارند، ترجیح می‌دهند برای دفاع از هویت خود و جلوگیری از ابتلا به پریشانی‌های روانی طلاق را انتخاب کنند. اما غافل از اینکه زنان مطلقه در جامعه ما بیش‌تر از سایر زنان مورد آسیب‌های اجتماعی بسیاری قرار می‌گیرند. یک زن مطلقه نمی‌تواند زندگی راحتی داشته باشد و با برچسب‌های متععد و نگاه‌های منفی و شماتت‌‌بار نزدیکان خود مواجهه می‌شود. خشونت نسبت به زنان مطلقه تاجایی پیش می‌رود که آنها آرزوی زندگی سابق خودشان را دارند و حاضرند به همان زندگی از آن فرار می‌کردند باز گردند.

این وکیل پایه یک دادگستری خاطرنشان‌کرد: قانون خاصی در مورد خشونت علیه زنان وجود ندارد و یک زن آسیب دیده باید در لابلای قوانین حقوق خودش را در قالب دعوی ضرب و شتم یا طرح دعوی‌های حقوقی دیگری مطرح کند و امیدوار باشه حق او ستانده شود. خشونت علیه زنان یک معضل مهم اجتماعی در جامعه ما است و در مورد این موضوع خلا‌ء های قانونی بسیاری وجود دارد. همچنین مراجع قانونی موضوع خشونت علیه زنان را به صورت جدی پیگیری نمی‌کنند زیرا در جامعه ما خشونتی قابل اثبات است که فیزیکی و آثار آن قابل رویت باشد.

وی‌ عنوان‌کرد: مصادیق کلامی خشونت مثل توهین، تحقیر و خشونت‌های اقتصادی مانند ندادن نفقه به زنان اینها مسائلی هستند که به سختی قابلیت ارائه مدرک به مرجع قضایی را دارند و گاهی این مسائل اثبات نمی‌شود. قانون خاصی که صرفا به خشونت علیه زنان اختصاص داشته باشد، وجود ندارد و زنان باید حق و حقوق خودشان را در لابلای قوانین جست‌وجو کنند. زنان آسیب‌دیده خشونت‌ها چشم به مراجع قانونی برای حمایت از آنان و طرح‌ریزی برای تدوین یک قانون مدون در این زمینه دوخته‌اند.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.