نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سلامت | کد خبر: 17209
تاریخ انتشار: 1395/09/16 - 09:19:17

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد:

مرگ 25 نفر از مردم خراسان‌شمالی بر اثر ابتلا به بیماری ایدز

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: تاکنون در این استان 25 نفر بر اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست داده اند.
مرگ 25 نفر از مردم خراسان‌شمالی بر اثر ابتلا به بیماری ایدز,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه به نقل از ایسنا، دکتر رضا هاشمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در این استان 64 نفر به این بیماری مبتلا شده اند، افزود: از این تعداد 39 نفر در قید حیات هستند.

به گفته وی 40 درصد از این بیماران خانم هستند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته انتقال این بیماری بر اثر اعتیاد تزریقی در رتبه اول قرار داشت، ادامه داد: اما در حال حاضر این چرخه تغییر یپدا کرده و انتقال بیماری ایدز از طریق روابط جنسی در رتبه نخست قرار گرفته است.

هاشمی با بیان اینکه ایدز بیماری خاموش است که در ابتدا افراد از ابتلا به این بیماری هیچ آگاهی ندارند، اظهار کرد: این بیماری بعد از گذشت حدود سه هفته به شکل یک سرماخوردگی خود را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: بعد از گذشت سه تا 20 سال شخص در مرحله ای قرار می‌گیرد که به این برهه زمانی دوره پنجره گفته می‌شود و در این مدت سلول‌های ایمنی در حال تخریب شدن هستند و عوارضی همچون اسهال‌های شدید، تب، و عفونت‌های ریوی، مغزی و سل در فرد بیمار مشاهده می‌شود.

به گفته این مقام مسئول خراسان‌شمالی جزء استان‌هایی با شیوع کم از این بیماری است.

دکتر افشین دلشاد مدیر گروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: وظیفه اصلی مراکز ترک اعتیاد کنترل اسیب بوده که در این زمینه موفق عمل کرده اند و تقریبا اعتیاد تزریقی در حال حاضر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های اصلی انتقال بیماری ایدز در گذشته اعتیاد تزریقی بوده است، تصریح کرد: اما هم اکنون اعتیاد تزریقی به شدت کاهش یافته و این امر جای خود را به روابط جنسی داده است.

وی به موضوع آموزش اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان برنامه‌های آموزشی خود را برای پیشگیری از بروز این بیماری در بخش‌های مختلف همچون مدارس و دانشگاه‌ها و سرباز خانه‌ها ارائه می‌دهد.

دلشاد افزود: زندان‌ها یکی از مراکز پرخطر برای بروز این بیماری است که آموزش‌های لازم در این مکان‌ها نیز ارائه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آموزش همیشه پاسخگو نیست، خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده تعداد زیادی از افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند درباره نحوه انتقال این بیماری آگاهی داشته اند.

وی ادامه داد: بنابراین باید مرحله دوم، بازاریابی اجتماعی که به معنای تشویق رفتارهای درست و جریمه رفتارهای غلط است را در دستور کار قرار دهیم.

این مقام مسئول تاکید کرد: علاوه بر آن صاحبان فرایند نیز باید برای پیشگیری از بروز این بیماری وارد عمل شوند چراکه جلوگیری از این بیماری نیازمند دخالت جامعه است و تنها وزارت بهداشت نمی‌تواند مقابل آن ایستادگی کند.

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.