نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 17386
تاریخ انتشار: 1395/09/20 - 17:05:16

اتفاقیه از افزایش نزاع‌خیابانی و خشونت‌های فردی گزارش می‌دهد؛

حرف به‌جای مشت!

هم‌اکنون تشکلی در مشهد قانون جایگزین حبس به جای اعدام را پیگیری می کند و با حمایت قوه قضائیه به عنوان همیار قضایی روی این موضوع کار می‌کند، طبق این قانون به جای اینکه مجرمان دوماه را در زندان بگذراند، حکم خدمت‌رسانی به اجتماع معلولین و سالمندان را به وی می‌دهند و این کار افراد را در کارهای خیر و عام المنفعه درگیر می‌کنند
حرف به‌جای مشت!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه درگيري دو راننده جوان بر سر سواركردن مسافر در يك نيم‌روز تابستاني در يكي از خيابان‌هاي شلوغ شهر، نگاه‌هاي بدون انگيزه عابران پياده و ساير راكبان وسايل نقليه را چند لحظه به دنبال خود مي‌كشد.


به غير از يكي دو نفر كه سعي دارند از حمله دو مردخشمگين به يكديگر جلوگيري كنند، ساير عابران و موتورسوران بي‌تفاوت اين صحنه را نگاه مي‌كنند و از كنار آنها مي‌گذرند. بي تفاوتي نگاه عابران براي اين است كه اين زد و خوردهاي خياباني بخشي از زندگي‌روزمره كساني است كه هر روز مجبورند در خيابان هاي شلوغ و پرجمعيت شهر در رفت و آمد باشند.


فرهنگ عذرخواهی و کوتاه آمدن ضعیف شده و اگر هرکدام از طرفین دعوا بتوانند در عذرخواهی پیش‌‌قدم شوند، آتش شعله‌ور شده طرف مقابل را خاموش می‌شود. بسیاری از دعواها به این دلیل است که یکی حقوق دیگری را زیر پا گذاشته و طرف مقابل در مقام اعتراض بر می‌آید. گاهی اوقات وقوع یک نزاع ساده می‌تواند منجر به حوادثی تلخ شود و خانواده‌ها باید به فرزندان خود آموزش‌های لازم را داده و رفتار آنها را زیر نظر بگیرند. همچنین سطح تحمل بین ساکنان شهرهای بزرگ و شلوغ کاهش‌یافته و کوچک‌ترین بی‌توجهی به حقوق یکدیگر باعث درگیری و نزاع می‌شود. از سوی دیگر در شهرهای بزرگی چون مشهد، سرعت تردد بالاست و افراد همیشه سعی می‌کنند در کمترین زمان ممکن به مقصد خود برسند. این موضوع در فرد ایجاد استرس می‌کند، حال این فرد در محیط کار با اتفاقات تنش زا روبرو می شود که این فشارهای روانی بیش از ظرفیت و توان روانی فرد است. بعد از یک روز پرتنش و خسته‌کننده، فرد مستعد درگیری است و با کوچک‌ترین برخوردی از خود واکنش نشان می‌دهد. در اخبار دیده‌اید فردی به دلیل این که چرا به او نگاه چپ شده، نزاعی مرگبار را رقم زده است. این نگاه شاید از نظر ما عادی بوده، اما از نظر متهم که وجودش پر از استرس و تنش است، عاملی برای تخلیه این انرژی منفی است. در این زمینه گفت‌وگویی داشتیم با کمال‌الدین حسینی، معاون دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی.


بیکاری و اقتصاد علت اصلی نیست
وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی که ریشه در فرهنگ تعاملات میان افراد دارد، گفت: پدیده اجتماعی تحت تاثیر شرایط و مقتضیاتی خاصی به وجود می‌آید که این شرایط تحت تاثیر گفتمان‌های حاکم در جامعه است و این گفتمان‌ها نیز از رسوبات فرهنگی جامعه شکل می‌گیرد. برای مثال عده‌ای می‌گویند آدم‌های فلان منطقه شاد نیستند و در بیان علت آن گفته می‌شودکه اقتصاد مسبب آن است اما برخلاف این موضوع تحقیقات نشان داده نیجریه کشور شادی است درحالی که فقر در آن بیداد می‌کند. خشونت و نزاع را به بیکاری ارتباط می‌دهیم در صورتی‌که آنها به تنهایی علت بروز چنین رفتارهایی نیستند. اقتصاد، بیکاری، فشارهای اجتماعی، اعتیاد به تنهایی نمی‌توانند دلایل موجهی برای ارتکاب‌جرم باشند. این موارد بی‌تاثیر نیستند اما مسئله عمق بیشتری دارد. چرا حزن و عزاداری در کشور ما به صورت جمعی برگزار می‌شود، اما نشاط جمعی دیده نمی‌شود؟


گفت‌وگو همه چیز را حل می‌کند؟
حسینی افزود: میزان نزاع فردی در کشور 72درصد گزارش شده که بسیاری از این دعواها در مراحل مقدماتی شکایت با گفت‌وگو حل می‌شوند و این‌ها همه حاکی از آن است که آستانه تحمل مردم کاهش یافته است. متاسفانه همکاری و گفت‌وشنود بین افراد جامعه کم شده است و حل این موضوع نیازمند آموزش است. رفتارهای صحیح جمعی باید تقویت شده و در مدرسه‌ها باید به بچه‌ها یاد داده شود که مسائل را با صحبت حل کنند نه با دعوا و یاغی‌گری. همچنین فضای اجتماعی و تشکل‌های نوع‌دوستانه باید تقویت شود و کارهای دست جمعی را باید تمرین کرده و به کمک‌های اجتماعی توجه کنیم. وقتی شما به انسانی کمک می‌کنید این روح و روان خود ماست که آرامش پیدا می‌کند. این کار می‌تواند زمینه‌ساز رشد اجتماعی باشد و میزان تاملات اجتماعی در جامعه را بالا ببرد. تحرک اجتماعی، فعالیت اجتماعی در جامعه باید تقویت شود.


فضاهای نشاط جمعی کافی نیست
این جامعه‌شناس با تاکید برایجاد فضاهای نشاط جمعی و تفریحات سالم عنوان کرد: سال‌هاست که کوهستان پارک مشهد تعطیل شده و کودکان و نوجوانان فضایی برای نشاط جمعی ندارند، اگر مشکلی در این فضای تفریحی وجود دارد باید اشکال آن بررسی شده و این پارک مجددا احیاءشود. تعاملات گرم بین افراد جامعه  باید تقویت شود چرا که این مهم زمینه‌ساز شخصیت‌های سالم، آگاه و متعادل است. همچنین توزیع گسترده سمن‌ها گام‌موثری در گسترش تعاملات بین‌فردی شده و این تشکل‌ها می‌توانند بستر عدم بروز نزاع و خشونت‌های بین‌فردی را مهیا کنند.  


قانون جایگزین حبس به جای اعدام پیگیری می‌شود
حسینی تاکید کرد: یکی از برنامه‌های امور اجتماعی استانداری مشهد برای کاهش نزاع و خشونت‌های میان افراد، ایجاد و تشویق تشکل‌ و سمن‌ها است. مردم باید آگاه شده که می‌توانند از انرژی و فراغت خود به بهترین نحو استفاده کرده و به انجام امور عام المنفعه بپردازند. در حال‌حاضر یک تشکل اجتماعی در شهر وجود دارد که مختص معتادین بهبود یافته است و 400نفر عضو دارد.  در این گروه کسانی که روزی درگیر اعتیاد بودند، امروز برای کمک به جامعه معتادین و برای ترک دادن معتادین دور هم جمع شدند. هم‌اکنون تشکلی در مشهد قانون جایگزین حبس به جای اعدام را پیگیری می کند و با حمایت قوه قضائیه به عنوان همیار قضایی روی این موضوع کار می‌کند، طبق این قانون به جای اینکه مجرمان دوماه را در زندان بگذراند، حکم خدمت‌رسانی به اجتماع معلولین و سالمندان را به وی می‌دهند و این کار افراد را در کارهای خیر و عام المنفعه درگیر می‌کنند. اگر حس انسان دوستی و نوع دوستی بین افراد جامعه احیاء شود بازخوردی جز انسجام اجتماعی نخواهد داشت و چنین جامعه‌ای کمتر دچار تشنج‌های این چنینی و رفتارهای مخرب می‌شود.

انتهای پیام/نیلوفر اقبال
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.