نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس علمی فناوری | کد خبر: 17431
تاریخ انتشار: 1395/09/21 - 15:21:20

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی:

اقتصاد نرم راه رهایی از نفت است

 اقتصاد نرم راه رهایی از نفت است,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه رهایی از اقتصاد نفتی شیرین و دلچسب است ولی هرچند کاهش سهم نفت در بودجه کل کشور و رهایی از آن دستاورد بزرگی محسوب می‌شود ولی از آنجا که طی سال‌های گذشته همواره نفت سهم غالب را در تأمین اعتبارات کشور برعهده داشته است، پرکردن خلأ نفت در بودجه کار دشواری است.

درحالی که رهایی از درآمدهای نفتی طی دهه‌های اخیر یکی از آرزوهای اقتصاد ایران بوده است، اما کاهش یک‌باره قیمت نفت از تابستان سال‌جاری برنامه‌ریزان کشور را برآن داشت تا حذف تدریجی نفت از بودجه را زودتر از برنامه عملیاتی کنند.

علاوه بر انضباط شدید مالی و صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری، مالیات و صادرات غیرنفتی به عنوان دوگزینه کارآمد برای جایگزینی نفت مطرح است که هم از حیث مبلغ و هم پایداری می‌تواند بودجه کشور را متعادل کند. صادرات غیرنفتی گزینه‌ای است با ابعاد وسیع که در دوره کنونی مورد غفلت بسیار واقع شد.

رئيس پارك علم و فناوري خراسان در همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه گفت: امروز برای رهایی از اقتصاد نفتی و وابستگی‌های پرمخاطره آن باید به دنبال اقتصاد ایده و ایده پردازی، اقتصاد اطلاعات،  اقتصاد دیجیتالی و در یک کلمه  «اقتصاد نرم» برویم.

سيد حسن علم الهدایی در چهارمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه با رویکرد بهبود محیط کسب و کار افزود: امروز برای رهایی از اقتصاد نفتی و وابستگی‌های پرمخاطره آن باید به دنبال اقتصاد ایده و ایده پردازی، اقتصاد اطلاعات، اقتصاد دیجیتالی، اقتصاد فرهنگ و هنر، اقتصاد گردشگری، اقتصاد یادگیری و دانش بنیان  و در یک کلمه «اقتصاد نرم» برویم.


وی افزود: یکی از آرزوهای دانشگاه و صنعت ایجاد یک ائتلاف و همکاری ارگانیک بین این دو تشکیلات عظیم در کشور است ؛ زمانی‌که سخن از تعامل و ارتباط می‌شود، منظور ارتباط کارآمد و موثر است.

علم الهدایی ادامه داد: نرخ تبدیل علم توليد شده به فناوری و تجاری سازی و خلق ثروت در کشور بسیار پایین است و مقالات علمی‌استادان و پایان نامه‌های دانشجویان  تحصیلات تکمیلی با نرخ بسیار کمی‌به فناوری و محصول تبدیل می‌شود که این مهم  نیازمند فرهنگ سازی است.

رئيس پارك علم و فناوري خراسان افزود: قابلیت‌های ایده پردازی و کارآفرینی دانشجویان و یادگیری برای طراحی بوم‌های کسب و کار و شتابنده‌ها و همچنين طراحی مدل‌های کسب و کار بسیار کم اتفاق افتاده است.

وی بابیان اینکه  تنها 20 درصد از مدیران در صنعت، تحصیلات عالیه دارند و همچنین درصد بسیار ناچیزی از استادان ما درگیر موسسات دانش بنیان و فناور هستند خاطرنشان کرد: R&Dدر صنایع بخش خصوصی و دولتی تنها حدود 5 درصد می‌باشد که باید به این معقوله جهت پیشبرد اهداف جامعه بیش از پیش توجه شود.
رئيس پارك علم و فناوري خراسان اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه بنا بود که 25درصد از صادرات کشور از محل محصولات دانش بنیان باشد که هنوز این هدف محقق نشده است.

علم الهدایی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جایگاه بین المللی ایران در دولت تدبیر و امید  به لحاظ شرایط، مطلوبیت، سهولت و پویایی محیط کسب و کار به ویژه کسب و کارهای کوچک و متوسط در مقایسه جهانی از رتبه 152 به رتبه 120 ارتقا یافته است.

وی گفت: صادرات محصولات دانش بنیان در مقابل واردات این محصول از رقم بسیار پایینی برخوردار است و در بازارهای هدف دچار مشکل است.
رئيس پارك علم و فناوري خراسان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها، مراکز رشد و فناوری تخصصی و پردیس‌های تخصصی و دفاتر نوآوری و به کارگیری دانشجویان و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان نوپا می‌توانند گام بلندی در توسعه جایگاه تولید علم در کشور داشته باشند.

علم الهدایی تاکید کرد: اگر صنعت با عزم جدی به سوی دانش بنیان شدن و نوآوری فعالیت‌ها حرکت کند  در عرصه رقابت و پویایی دچار مشکل نمی‌شود.

وی همچنین در پایان با اشاره به اینکه صنعت ما وابسته و مونتاژ است  گفت: ارائه تسهیلات به صنعت مشکل آن را حل نمی‌کند،  بلکه باید به روز شود و خلاقیت داشته باشد. راهکارهای انتقال دستاوردهای کارآفرینان موفق به دانشگاه‌ها، ارتقا فرهنگ کارآفرینی و اخلاق کسب و کار، راهکارهای کاربست تولیدات علمی‌دانشگاه‌ها در صنعت، تعامل صنعت و دانشگاه در راستای اقتصاد مقاومتی از جمله محورهای این همایش عنوان شده است.
 

 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.