نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 17597
تاریخ انتشار: 1395/09/25 - 10:59:35

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی:

برگزاری رویداد فرهنگی همچون نمایشگاه کتاب اولویت ماست

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب و ترویج کتاب‌خوانی از اولویت‌های ماست و محدودیتی برای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی نداریم.
 برگزاری رویداد فرهنگی همچون نمایشگاه کتاب اولویت ماست,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه ؛ حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در آئین گشایش نمایشگاه کتاب در بجنورد اظهار داشت: مهم‌ترین پیام نماز جمعه بصیرت بخشی و آگاهی بخشی است و نماز جمعه با کتاب و آگاهی پیوند ناگسستنی دارد.

یعقوبی آن‌هایی را که با کتاب سروکار دارند افرادی دارای آگاهی عمیق دانست و گفت: کتاب انسان را به معراج می‌برد و عروج فکری و بصیرتی ایجاد می‌کند که مقام معظم رهبری نیز فرمودند: «هیچ‌چیز جای کتاب را نمی‌گیرد.»

امام‌جمعه بجنورد اظهار داشت: مطالب کتاب با عنوان، مقدمه، تشریح کامل مطلب و نتیجه پیوند خورده است که فضای مجازی نمی‌تواند جای کتاب را تنگ کرده و کتابخانه‌ها را خلوت کند.

یعقوبی با اشاره به اینکه این‌گونه نمایشگاه‌ها سبب ایجاد فضای فرهنگی شده و فضای جامعه را تلطیف می‌کند اظهار داشت: ما باید در کنار معیشت معاش را و در کنار معاش معاشرت را گسترش دهیم.

 وی تصریح کرد: با یک‌قدم به جلو از الآن برای سال آینده آمادگی کامل به‌منظور همکاری با نمایشگاه کتاب و در اختیار گذاشتن مصلا را داریم.

کتاب باید بر اساس نیازسنجی نسل جدید تولید شود

استاندار خراسان شمالی نیز گفت: کتاب باید بر اساس نظرسنجی و نیازسنجی نسل‌های مختلف به‌خصوص نسل جوان تولید شود.

محمدرضا صالحی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه در این محل، آغازی برای بهره‌وری مناسب از فضاهای فرهنگی و سوق دادن افراد جامعه به‌سوی تفکر و مطالعه است.

صالحی کتاب را بهترین وسیله برای انتقال میراث علوی از نسلی به نسل دیگر معرفی کرد و افزود: فرهنگ کتاب‌خوانی و کتاب به‌عنوان میراثی فرهنگی باید به نسل‌های بعد منتقل شود.

وی با تأکید بر ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی تصریح کرد: کتاب یک معرف خوب برای ارزش‌های دینی و اعتقادی است.

استاندار خراسان شمالی بابیان اینکه ریشه فرهنگ‌سازی و غنی‌سازی فرهنگی جامعه در کتاب است، اظهار کرد: رشد و پرورش فکری و تقویت مهارت‌های زندگی در نسل جوان و نسل‌های مختلف با کتاب محقق می‌شود.

صالحی نقش خانواده، آموزش‌وپرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علما، رسانه‌ها و تمام کسانی که به‌نوعی با مردم ارتباط و تأثیرگذاری دارند را در ارتقای فرهنگی جامعه و ترویج مطالعه حائز اهمیت برشمرد.


کتابخوانی در کشور متناسب با تولید کتاب جهش نداشته است
 
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تأکید بر ارتقای مطالعه کتاب در کشور، گفت: فضای استفاده از کتاب با جریان جهش تولید همسازی و همراهی ندارد.
سید عباس صالحی در آیین افتتاح نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب خراسان شمالی در محل مصلی امام خمینی (ره) بجنورد اظهار کرد: برای جهش در تولید علم و فرهنگ باید به دو عامل دسترسی به کتاب و مصرف کتاب توجه داشت و با برنامه‌ریزی سبب ارتقای آن در جامعه شد.

صالحی برگزاری نمایشگاه‌های سراسری کتاب را گامی در جهت ایجاد فضاهای مناسب به‌منظور دسترسی آسان و همگانی کتاب در استان‌ها معرفی کرد و از برگزاری ۸۰ نمایشگاه کتاب استانی خبر داد.

وی با تأکید بر اینکه دسترسی به کتاب را باید از طریق ویترین‌های ثابت کتاب پایدار کرد، گفت: امکانات و تسهیلاتی که دسترسی به کتاب را عمومی‌تر و راحت می‌کند نباید محدود به زمان‌های نمایشگاهی باشد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای ارتقای علم و فرهنگ در جامعه باید در بخش مصرف کتاب و کتاب‌خوانی نیز شاهد رشد و جهش باشیم.
صالحی عنوان کرد: در فضای تولید، جهش خوبی را داشتیم اما متناسب با آن، فضای مصرف فرهنگی و کتاب‌خوانی، حرکت مناسبی نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه باید جامعه را به سمت خرید و خواندن کتاب سوق دهیم، اظهار کرد: جریان کتاب‌خوانی با جریان تولید کتاب همسازی و همراهی مناسب را ندارد.
وی از چاپ ۵۰۰ هزار جلد کتاب طی آذرماه امسال در کشور خبر داد و اضافه کرد: این رقم برای آبان ماه گذشته یک‌میلیون جلد کتاب بوده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه کتاب عصاره تمدن سازی است، تأکید کرد: کتاب باید در مویرگ زندگی جاری باشد و جایگاه اصلی خود را پیدا کند.

صالحی با اشاره به کارکردهای کتاب عنوان کرد: نباید کارکردهای کتاب را صرفاً در بخش دانش‌افزایی و تخصص آفرینی محدود کنیم بلکه کتاب انسان‌ساز و بسیاری از مهارت‌های عمومی انسان وابسته به آن است.

وی بابیان اینکه کتاب قدرت زبانی و واژگانی را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: کتاب امکان تفکر و تعقل را به انسان می‌دهد و طعم تفکر را با کتاب به‌عنوان یک رسانه مواج می‌توان چشید.

حضور ۳۳۰ ناشر کتاب در نمایشگاه
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این آیین گفت: نهمین نمایشگاه کتاب استان در ۱۸۰ غرفه و با حضور ۳۳۰ ناشر از سراسر کشور برگزارشده است.

حسین فرخنده بیان کرد: این دوره از نمایشگاه در مقایسه با دوره‌های گذشته، علاوه بر رشد کمی از رشد کیفی خوبی نیز برخوردار است.

وی از ارائه ۳۷ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب خراسان شمالی خبر داد و برگزاری آن در محل نمایشگاه را سبب دسترسی راحت عموم مردم و علاقه‌مندان به کتاب‌های موردنیاز دانست.


انتهای پیام/ فروغی مهر


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.