نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 17895
تاریخ انتشار: 1395/10/04 - 08:57:24

وزیرکار اعلام کرد

اختصاص 20 میلیارد تومان وام به کشاورزان خراسان شمالی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی برای اعطای وام به کشاورزان خراسان شمالی تا سقف ۵۰ میلیون تومان خبر داد.
اختصاص 20 میلیارد تومان وام به کشاورزان خراسان شمالی,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه، علی ربیعی در بیست و دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی اظهار داشت: وام ۵۰ میلیون تومانی کشاورزان خراسان شمالی با محوریت تعاونی های روستایی و به منظور توسعه پایدار روستایی در اختیار کشاورزان و روستاییان قرار می گیرد.

ربیعی افزود: این وام با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان و در قالب دو نوبت هریک با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان و بدون تشریفات در اختیار کشاورزان و روستائیان قرار می گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی روستائیان را از اهداف اجرای این طرح برشمرد و تصریح کرد: اساسا دولت در این زمینه گام‌های خوبی را برداشته است.

1000 میلیارد برای اشتغال کشور

علی ربیعی گفت: 1000 میلیارد تومان اعتبار برای برنامه اشتغال فراگیر توسط این وزارتخانه پیش‌بینی اعتبار شده است.

ربیعی اظهار داشت: وزارتخانه اقداماتی نیز از قبیل بیمه 10 میلیون کارگر حاشیه شهر، برنامه افزایش حقوق و دستمزد کارگران داشته است.

وی عنوان کرد: در بحث گردشگری روستایی هم در استان‌هایی همچون گیلان و مازندران اقداماتی انجام‌ شده و بنا داریم آن را به سایر استان‌ها ازجمله خراسان شمالی گسترش داده و شکل دهیم.

ربیعی همچنین با بیان اینکه همواره به آمارها باید احترام گذاشته و بدان توجه شود افزود: 700 هزار شغل در سال 94 ایجاد شده است اما شاید اثرش در جامعه ملموس نباشد، البته این‌ها نباید این‌گونه تلقی شود که کاری صورت نگرفته است و به سمتی نرویم که عنوان شود که کاری صورت نگرفته و در جامعه ناامیدی ایجاد شود.

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اثر فعالیت‌های اقتصادی دولت به‌تدریج در زندگی‌های مردم نمایان خواهد شد و سال96 سال جهش اقتصادی دولت است، دولت در بحث امنیت قضایی و رفاهی خوب عمل کرد.

وی توجه دولت به خانواده‌های دارای معلول را برشمرد و گفت: ازاین‌رو دولت همه خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر را صاحب مسکن کرده و مسوولان توجه خاصی به این موضوع دارند.

ربیعی افزایش حقوق و دستمزد کارگران را یادآور شد و تصریح کرد: بر همین اساس سال آینده افزایش حقوق و دستمزد از تورم پیشی خواهد گرفت که اقدام خوبی در راستای حمایت از این قشر مولد جامعه است.

به گفته وی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موضوعات مبارزه با فقر درمان، فقر اقتصادی و فقر مسکن اهتمام لازم دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی هم اشاره ای کرد و گفت: در سیاست خارجی دولت اقدامات بسیار خوبی را انجام داده و با این سیاست‌ها، صهیونیست‌ها را ناامید کرده و با حفظ عزت کارهای خود را در عرصه سیاست خارجی پیش برده است.

وی گفت: امروز ایران جایگاه مهمی در منطقه دارد و ما توانستیم با برجام اعتماد دنیا را به ایران جلب کنیم و دستاوردهای خوبی را داشتیم به گونه ای که مذاکرات پیرامون وضعیت منطقه بدون ایران راه به جایی نمی برد.

وی با بیان اینکه دوستی دیرینه رئیس‌جمهوری با رهبری و تبعیت دولت از رهبری بزرگ‌ترین سرمایه دولت است، گفت: دولت یازدهم در مسیر منویات رهبری حرکت کرده است.

گره گشایی از صنعت و کشاورزی

استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: در بخش کشاورزی  وتولید گندم امسال جهش مناسب داشتیم که درصد افزایش استان خراسان شمالی رتبه اول کشور را داشت.

محمد رضا صالحی اظهار داشت: درآمد سرانه استان خراسان شمالی نصف درآمد سرانه کشور است و نشان دهنده این است که وضع مردم در این استان خوب نیست و پراکندگی ثروت و درآمد ها در استان خراسان شمالی زیاد نیست.

صالحی عنوان کرد: واحد های بهره برداری شده در بخش کشاورزی تا سال 92 دراستان خراسان شمالی  205 واحد بوده که در حال حاضر 351 واحد فعال هستند که 70 رشد وجود دارد.

وی همچنین در بخش صنعت و معدن واحد های به بهره برداری رسیده تا سال 92 را 318 واحد اعلام کرد و افزود: که درحال حاضر 376 واحد فعال است  که 18 درصد رشد را دراین زمینه نشان می دهد.

محمد رضا صالحی همچنین تصریح کرد: در سامانه بهین یاب 390 ثبت نام  وجود داشته که بعد ازبررسی  259 مورد به بانک ها معرفی شده اند و از این تعداد 84مورد یا32 درصد با مبلغ 2 هزارو130 میلیادر ریال تقاضای تسهیلات داشتند که 480 میلیارد آن پرداخت شده است.

وی ادامه داد:از پروژهای تملک دارایی سرمایه ای استان که قابل واگذاری به بخش غیر دولتی است 78 پروژه احصا و16  مورد حذف شدند و28 پروژه درحال بررسی است که  34 مورد آن آماده شرایط واگذاری است و1 پروژه واگذار شده و 7 پروژه درحال فرخوان برای واگذاری است.

اولویت اصلی سرمایه گذاری؛ حلقه های پسین و پیشین صنایع

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: امروز باید توسعه حلقه های پسین و پیشین در صنایع از اولویت های اصلی سرمایه گذاری در خراسان شمالی باشد.

هادی قوامی با اشاره به مشکلات زیرساختی در استان که سبب ناامیدی سرمایه گذاران می شود، اظهار داشت: ما در استان یک متر آزاد راه و خط ریلی نداریم، بنابراین وقتی سرمایه گذار این شاخص ها را می بیند، از استان روی برمی گرداند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با برشمردن توجیه اقتصادی اجرای پروژه هایی همچون آزادراه و بزرگراه در استان، تصریح کرد: هنگام تاسیس پتروشیمی بجنورد نیز سرمایه گذاری های اساسی انجام شد اما ادامه پیدا نکرد تا حلقه های پسین و پیشین آن نیز توسعه یابد.

وی با ابراز گلایه از روند کند طرح توسعه فولاد اسفراین نیز گفت: این پروژه با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی در سه شیفت کاری و طی ۵ ماه آینده و در همین دولت به بهره برداری خواهد رسید اما این روند خیلی کند پیش می رود.

انتهای پیام/ حمید یزدان پناه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.