نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 18010
تاریخ انتشار: 1395/10/06 - 18:02:20

اتفاقیه از ششمین جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان گزارش می‌دهد؛

جای خالی بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی

جای خالی بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، فرشته سلجوقی در ششمین جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان خراسان رضوی که در سالن اجتماعات اداره‌کل بهزیستی برگزار شد، بیان کرد: طی یک سال گذشته از مرداد ماه سال 95 چهار میلیون و 70 هزار زن در خراسان‌رضوی شاغل شناخته شدند که این رقم در مقایسه با سال قبل که سه میلیون و 390هزار نفر بوده، حدود 20درصد افزایش یافته است.


وی تصریح کرد: میزان اشتغال و حضور زنان کشور در عرصه مشاغل به میزان قابل قبول نرسیده است به طوری که هم اکنون 14درصد کل جمعیت زنان ایران شاغل هستند در حالی که این رقم در مالزی 44 درصد است. وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های رویداد مشهد 2017گفت: به همین مناسبت در حوزه زنان هفت برنامه و مراسم ویژه در مشهد برگزار می‌شود. دوره دانش افزایی مطالعات زنان، المپیاد ورزش‌های بومی و محلی زنان کشورهای اسلامی، بزرگداشت زنان و مادران نمونه جهان‌اسلام، برگزاری موزه ملی پوشاک اقوام ایرانی، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های زنان، نشست بین‌المللی نمایندگان زن کشورهای اسلامی، جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی و برگزاری مسابقات شعرخوانی زنان کشورهای اسلامی از جمله این برنامه هاست.


سعید سرابی در ادامه عنوان کرد: در مراسم افتتاحیه پایتخت فرهنگ اسلامی که از 5بهمن آغاز می‌شود و همچنین 2500 میهمان خارجی و مقامات عالی رتبه کشور حضور خواهند داشت. مجموع برنامه‌های آغاز رویداد فرهنگی مشهد 2017 از چهارم بهمن به مدت سه روز ادامه دارد.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مقامات، شخصیت‌ها و میهمانان خارجی مراسم آغاز رویداد مشهد 2017 همچنین روز ششم بهمن ماه به بازدید آثار تاریخی، فرهنگی و جاذبه‌های کلان‌شهر مشهد می‌روند. وی رخداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام را فرصت مناسبی برای مشهد توصیف و بیان کرد: مشهد به عنوان کلان‌شهر مذهبی دارای پیشینه و ظرفیت‌های فراوان فرهنگی است و این فرصت زمان مناسبی است تا این ظرفیت‌ها به کشورهای اسلامی معرفی شوند. ظرفیت‌های فرهنگی و هنری متعددی در مشهد وجود دارند که می‌توان با معرفی آنها به جهان اسلامی اقدام به جهانی کردن چهره مشهد اقدام نمود. وجود چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری و نیز ظرفیت غنی مشهد 2017 در عرصه دیپلماسی از دیگر فرصت‌ها و زمینه‌های موجود در عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای مشهد است. از سال 2011 میلادی همه ساله سه کشور از حوزه کشورهای آفریقایی، اسلامی و اسلامی غیرعربی به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی معرفی می‌شوند.


 
(ISESCO) آیسسکو سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت 57 کشور اسلامی، کلان‌شهر مذهبی مشهد را برای سال 1396 مصادف با سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب کرده است.


سید جواد حسینی نیز در این جلسه بیان کرد: سرمایه ساختاری به عنوان ساختار و روال تشکیلاتی لازم برای انجام امور تاکنون کمتر مورد توجه بوده است. از جمله مشکلات موجود فقدان سرمایه ساختاری برای ارتقا و بهبود خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی است. در حوزه آسیب‌های اجتماعی به نوعی وضعیت روشن شده است، طرح تقسیم کار ملی آسیب‌های اجتماعی در این استان اجرا می‌شود که در این ساختار کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مطرح است.


وی افزود: ایجاد بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی و درج آخرین آمار مربوط به آنها در استان و کشور به منظور مقایسه وضعیت خراسان‌رضوی در این زمینه از مسائل ضروری و مورد نیاز است. علاوه بر این بانک طرح‌های اجرایی مختلف در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز باید در خراسان‌رضوی تهیه شود تا وضعیت مهار و کاهش آسیب‌ها در استان تحت نظارت و مدیریت دقیق باشد.

 سیدجواد حسینی: ایجاد بانک اطلاعات آسیب‌های اجتماعی و درج آخرین آمار مربوط به آنها در استان و کشور به منظور مقایسه وضعیت خراسان‌رضوی در این زمینه از مسائل ضروری و مورد نیاز است. علاوه بر این بانک طرح‌های اجرایی مختلف در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز باید در خراسان‌رضوی تهیه شود تا وضعیت مهار و کاهش آسیب‌ها در استان تحت نظارت و مدیریت دقیق باشد

حسینی به ابلاغ سیاست‌های 16 گانه مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و زنان اشاره و بیان کرد: لازم است با حضور روسای کمیته‌های شش‌گانه زیرمجموعه کارگروه تخصصی خانواده و بانوان استان نشستی تشکیل شود تا به این ترتیب سرمایه ساختاری در عرصه تحقق و اجرای سیاست‌های مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی تعیین گردد.


معاون استاندار خراسان رضوی در ادامه به راهبردهای 11گانه در زمینه همکاری تشکل‌های غیردولتی نیز اشاره و بیان کرد: با توجه به فعالیت 860 سازمان مردم نهاد در استان ظرف 10روز آینده سمن‌های فعال در زمینه مهار و کاهش آسیب‌های اجتماعی شناسایی و گام‌های بعدی در زمینه تقویت حضور آنان برداشته می‌شود. تعامل و همکاری میان سمن‌ها و دولت با طرح نظام‌نامه تعامل تشکل‌های غیردولتی و تشکل‌های دولتی تسهیل می‌شود. حسینی همچنین از تلاش‌های سازمان بهزیستی در اجرای طرح ارائه خدمات مشاوره به متقاضیان طلاق توافقی در خراسان رضوی قدردانی و بیان کرد: اجرای این طرح موجب شد میزان سازش قطعی در بین زوجین متقاضی از 5.5 درصد متقاضیان در سال گذشته به 17 درصد در سال جاری افزایش یابد. وی افزود: نیمی از طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی و 14درصد نیز در طول یک سال نخست زندگی مشترک رخ می‌دهند که نشانگر اهمیت و ضرورت ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در این زمینه به زوجین است.


معاون پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: اجرای طرح مداخله در طلاق توافقی و طرح شناسایی زنان آسیب دیده دو طرح مورد توجه و عنایت مقام معظم رهبری است که در این استان اجرا می‌شوند. طرح مداخله درطلاق عملکرد مطلوبی داشته به طوری که در 9ماهه فعالیت خود توانسته موفقیت‌های چشمگیری داشته باشد. نتیجه این طرح 16درصد از افراد متقاضی طلاق توافقی پس از گذارندن دوره‌های مشاوره بهزیستی به سازش رسیده، 20درصد انصراف از طلاق و همچنین 30درصد کاهش پرونده‌های طلاق منجر شده است. سیدامیر مرتضوی افزود: همچنین طرح حمایت از بزه‌دیدگی ثانوی با هدف حمایت از افرادی که مشکلات ثانویه در بروز یک آسیب اجتماعی دارند با هدف جلوگیری از ایجاد دیگر آسیب‌ها در خراسان رضوی اجرا می‌شود.


مدیرکل بهزیستی در این نشست بیان کرد: خط سیر بهزیستی مسائل قبل از ازدواج، حین و پس از ازدواج و همچنین طلاق را در برمی‌گیرد. این خط سیر شامل آموزش‌های دوران بلوغ برای نوجوانان، آموزش‌های پیش از ازدواج برای جوانان، مشاوره پیش از ازدواج، آموزش زندگی زناشویی در پنج سال  اول زندگی مشترک، اجرای طرح مهرانه که غربالگری زوجین و پشتیبانی زوجین در معرض خطر است. اجرای طرح موفق مداخله در طلاق توافقی که در هفتماه شروع فعالیت خود 6200 زوج در این طرح شرکت کرده که 3550نفر جلسات را به صورت کامل گذارنده و 12درصد این افراد انصراف از طلاق داده و 17درصد منجر به سازش شده‌اند. برای افرادی که پس از گذراندن دوره‌های مشاوره قبل از طلاق توافقی با سازش به زندگی مشترک خود بازمی‌گردند، طرح توانمندسازی اجتماعی و روانی اجرا می‌شود که جلوگیری از بروز مشکلات پس سازش و بازگشت به زندگی مشترک میان افراد است. همچنین طرح کاهش عارضه روانی و اجتماعی زوجین‌سازش‌نیافته از دیگر برنامه‌های خط سیر بهزیستی است. در پایان تمامی نمایندگان کمیته‌های متعدد کارگروه به شرح فعالیت‌های خود پرداختند و مصوبات جلسه بعدی نیز مطرح شد.

 

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.