نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سلامت | کد خبر: 18064
تاریخ انتشار: 1395/10/08 - 09:08:53

مدیرکل دامپزشکی:

خراسان شمالی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عاری است

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: تاکنون هیچ موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دراستان مشاهده نشده و بدین ترتیب این خطه از این بیماری عاری است.
خراسان شمالی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عاری است,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه به نقل ازروابط عمومی دامپزشکی خراسان شمالی، سیدمحمدمهدی احمدی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی،امسال و پیش از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی استان های کشور، طرح مراقبت فعال این بیماری را در کانون های پرخطر و مناطق ویژه، ازجمله در مورد پرندگان روستایی و طیور صنعتی به اجرا درآورد که مورد مشکوکی مشاهده نشد و با رخداد بیماری در کشور هم که ناشی از ورود پرندگان مهاجر به ایران بود، اقدامات وتدابیر حفاظتی و مراقبتی را تشدید کرد.

وی با تأکید بر این که مهم ترین راه ورود این بیماری به کشور، مهاجرت پرندگان وحشی از سیبری و عرض های شمالی به مقصد تالاب ها و آبگیرهای مناطق گرمسیر بوده است، خاطرنشان کرد: به همین منظور، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست، تمام پروانه های شکار و صید در استان لغو شده است و پابش مستمر زیستگاه های پرندگان هم انجام می شود.

وی ادامه داد: از دارندگان پروانه شکار ونیز روستاییان ساکن مناطق مجاور زیستگاه های پرندگان مهاجر درخواست داریم پیش از کسب اطمینان کامل از سلامتپرندگان،از هرگونه صید و شکار یا خرید و فروش پرندگان زنده خودداری کنند و چنان چه با بیماری یا تلفات این قبیل پرندگان مواجه شدند، ضمن اجتناب از تماس با پرندگان تلف شده، موضوع را در اسرع وقت از طریق شماره تماس 1512به دامپزشکی اطلاع دهند تا اقدامات پیشگیرانه و کنترلی به اجرا درآید.

دکتر احمدی هم چنین از تشدید نظارت بهداشتی و قرنطینه ای دامپزشکی در مزارع پرورش، کشتارگاه های طیور و مبادی ورودی و خروجی استان خبر داد و با اشاره به ضرورت تشدیدضوابط امنیت زیستی در مرغداری ها گفت: به دلیل حساسیت موضوع و لزوم صیانت از سرمایه مرغداران استان و حفظ سلامت آحاد مردم، با تمام محموله های طیور فاقد مجوز به شدت برخورد می شود.

وی در عین حال تأکید کرد: سلامت تمام محموله های مرغ و تخم مرغ عرضه شده در بازار، مورد تأیید دامپزشکی است و شهروندان می توانند بدون دغدغه، فرآورده های مصرفی خانوار را از مراکز معتبر تهیه کنند.

سازمان دامپزشکی کشور پیش از این در اطلاعیه هایی رسمی، از مشاهده مواردی از رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگاندر استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، قم، مرکزی، مازندران، قزوین و گلستان خبر داده بود.

 به گفته کارشناسان، اگرچه تاکنونموردی از ابتلای انسان به سویه جاری ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درجهان گزارش نشده است، اما باید برای جلوگیری از انتقال احتمالی این بیماری از پرندگان به انسان به دلیل بروز تغییرات ژنتیکی در ویروس مسبب آن، احتیاط شود.


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.