نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 18258
تاریخ انتشار: 1395/10/13 - 15:13:11

برنامه های دولت برای کاهش آسیب های اجتماعی در خراسان رضوی

نرخ طلاق سقوط کرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: امروز نه تنها خدمات و تلاش‌های گسترده دولت به درستی و جامعیت به مردم توضیح و اطلاع رسانی نمی‌شود بلکه هجمه گسترده و عظیمی‌شکل گرفته تا این خدمات نادیده گرفته شود.
نرخ طلاق سقوط کرد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، سید جواد حسینی روز یکشنبه در نشست خبری ضمن تشریح اقدامات دولت در استان افزود: این تلاش‌ها در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی گسترده شده است چنان که در طول دولت یازدهم در کشور یک میلیون و 200 هزار نفر وارد بازار کار شدند که 50‌درصد دارای تحصیلات عالی بودند و 65درصد آنان را زنان تشکیل می‌دادند.


رونق اقتصادی نسخه دولت برای کاهش آسیب‌ها
وی افزود: در خراسان رضوی نیز 120هزار فرصت شغلی ایجاد شده و تا آخر این دولت نیز 402 طرح اقتصادی و 502 طرح عمرانی تکمیل و 110 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که گام بسیار بزرگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و رونق اقتصاد استان است.
حسینی با بیان این که 70‌درصد صنایع و واحدهای تولیدی در سال 92 یا تعطیل و یا در حال احتضار بودند، گفت: در این دولت 60‌درصد این واحدها احیا شدد که خود از جمله دلایل کاهش نرخ بیکاری در استان بود.


معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: یکی از اجحاف‌ها در حق این دولت این است که 60‌درصد احیا شده دیده نمی‌شود اما 30‌درصد تعطیل برجسته می‌شود.
وی تصریح کرد: بعد از 80 سال برای نخستین بار در سایه احیای این واحدها، صادرات غیر نفتی بر صادرات نفتی پیشی گرفت که در واقع نتیجه احیای صنایع، تقویت بخش کشاورزی، صنعت و کارآفرینی بود.
حسینی توضیح داد: نرخ مشارکت اقتصادی در بهار 95 کشور 39.5درصد و در استان 43.1درصد و نرخ بیکاری کشور همان زمان 12.2 و در استان دو‌درصد بالاتر از این رقم بود اما در تابستان امسال در سایه این تلاش‌ها نرخ مشارکت اقتصادی کشور 40.4 و استان 43درصد شد و نرخ بیکاری در استان روند کاهشی محسوسی یافت و به 12.5درصد رسید در حالی که این رقم در کشور 12.7‌درصد بود.


آسیب‌های اجتماعی در سراشیبی
وی با بیان این که در سطح کشور و خراسان رضوی طی دولت یازدهم ،آمار آسیب‌ها روند کنترلی و کاهش را طی کرده است؛ گفت: این مهم دلایل متعددی دارد که از جمله آن‌ها افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری بوده است.
وی با اشاره به اهتمام دولت تدبیر و امید به موضوع آسیب‌های اجتماعی چون سایر حوزه‌ها افزود: در سال 92 آمار وقوع طلاق، 20.9مورد به نسبت هر 10هزار نفر بود که در آخر سال گذشته به 19.1واقعه به ازای هر 10هزار نفر کاهش یافت.


زنگ خطر در 5سال اول ازدواج
حسینی با بیان اینکه امروز عمده آمارهای طلاق در سال‌های اول زندگی و به طور میانگین پنج سال نخست روی می‌دهد، گفت: این شرایط زنگ خطر است چنان که امروز 13.1درصد طلاق‌ها در سال اول و 47.3درصد طلاق‌ها در پنج سال ابتدایی زندگی رخ می‌دهد.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: زندانیان موجود در کشور در سال 92، 29.4 مورد در 10 هزار نفر بود الان به 25.5 نفر در 10 هزار نفر کاهش یافته است ضمن آنکه این آمار هم بالا و قابل توجه است.


وی در بحث جرایم جنسی هم گفت: بالاترین میزان این جرایم آن پس از انقلاب مربوط به سال89 است که به ازای هر 10 هزار نفر 24.2 نفر در کشور مرتکب این جرایم شدند که در سال 94 این رقم به 22.5 نفر در 10 هزار نفر کاهش یافته است.
حسینی یکی از آسیب‌هایی که هر جامعه‌ای از وجود آن نگران است را جرایم خشونی اعم از خشونت نسبت به دیگران، اوج آن قتل و خشونت نسبت به خود که اوج آن خودکشی است و نسبت به اموال که سرقت‌ها است عنوان و ذکر کرد: در سال92 به ازای هر یک‌صد هزار نفر 6.7نفر خودکشی صورت می‌گرفت که الان به 6.6نفر در 100 هزار نفر رسیده و بالاترین میزان خودکشی به سال 84 مربوط می‌شود که 8.5نفر در 100هزار نفر بوده است.


معاون استاندار، فرار از منزل را از دیگر آسیب‌ها دانست که بالاترین میزان در سال 85 که رقمی‌معادل 11 نفر در 100 هزار نفر بوده و در سال 92 5.70 نفر در 100 هزار نفر و در سال 94 به 4.80 نفر در 100 هزار نفر رسیده است.
 وی افزود: سرقت هم یکی از جرایم خشونی است که در سال 92 به ازای هر 100 هزار نفر 291 سرقت روی داد و در سال 94 به 226 نفر کاهش یافته است.
حسینی بالاترین معتادان دستگیر شده را در سال 82 دانست که 494 نفر در 100 هزار نفر بود و سال 92 به 157.2 در 100 هزار نفر و 94 هم 185.7 در 100 هزار نفر رسید است.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با بیان این که روند وقوع جرائم و آسیب‌ها در جهان و کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد؛ گفت: آسیب‌های نو پدید، سن آسیب‌ها و قشری شدن آن‌ها از دیگر چالش‌ها است.خوشبختانه به دلیل اقدامات موثر و طراحی‌های صورت گرفته از سوی دولت تدبیر و امید از سال 92 به بعد این روند رو به کاهش بوده است.


خراسان رضوی از سکوی نخست طلاق، پایین آمد
حسینی در خصوص چشم انداز آسیب‌های اجتماعی گفت: وضعیت طلاق استان در سال 92 بسیار بحرانی بود و با 16 هزار و 178 واقعه طلاق، رتبه نخست کشور را داشتیم.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: این روند در سال 93 نیز با 18 هزار و 603 مورد تکرار شد و با تلاش‌های انجام شده در سال94 با 10.5درصد طلاق‌های کشور، به رتبه سوم رسیدیم و در هشت ماهه امسال با11 هزار و 80 مورد واقعه طلاق ثبت شده به رتبه پنجم کشور رسیدیم.
وی بیشترین میزان طلاق در سال 94 را مربوط به شهرستان تربت حیدریه و قوچان و کمترین مورد را در تربت جام، تایباد و خواف اعلام کرد.
حسینی گفت: از نظر سن طلاق در خراسان رضوی برای مردان به طور میانگین 34.3 و برای زنان 29.3 سال است در حالی که سن ازدواج مردان 28 و زنان 22.5سال می‌باشد.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: شهرهایی که با میانگین سن بالاتری طلاق‌ها رخ داده باخرز، بردسکن، تایباد، تربت جام و تربت حیدریه و پایین ترین سن‌های طلاق مربوط به کلات، گناباد، مه ولات و نیشابور است.
وی اظهار داشت: خدماتی که به صورت شبه خانواده از سوی بهزیستی ارائه می‌شود تعداد فرزندان بهره مند از خدمات مراکز شبانه روزی در سال 92 از دو هزار و 430 در سال جاری به دو هزار و 850 رسید که با رشد 15‌درصدی مواجه بوده است.
حسینی گفت: تعداد مراکز شبانه روزی غیر دولتی 4.2‌درصد افزایش یافته، تعداد فرزند خواندگی و امین موقت 32.4‌درصد و تعداد فرزندان امداد بگیر در خانواده‌ها 26‌درصد افزایش داشته است.


معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد: سرقت‌های خرد دو‌درصد، مسلحانه 60‌درصد، سرقت به عنف 16‌درصد در سال95 نسبت به 94 در استان کاهش داشته است.
وی افزود: در هشت ماهه امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، قتل 17‌درصد، تجاوز به عنف 11‌درصد، تجمعات غیر مجاز 50‌درصد کاهش داشته است.
حسینی تصریح کرد: دو آیتم آدم ربایی و گروگان گیری از سه به شش مورد افزایش یافته است و در جرایم رایانه‌ای 105‌درصد رشد داشته‌ایم.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد: درکشف مواد مخدر هفت‌درصد و سلاح و مهمات 53‌درصد افزایش و تصادفات فوتی 24‌درصد در این مدت کاهش یافته است.


رتبه‌بندی شهرهای استان در آسیب‌ها مشخص شد
وی با بیان این که حدود 16 آسیب و جرم بررسی شده که رتبه اول تا پنجم شهرهای استان مشخص شده، گفت: بینالود در هفت عنوان از 16 عنوان در ردیف‌های اول تا پنجم قرار داشت و مشهد، تربت حیدریه، نیشابور و گناباد در شش عنوان از این 16 عنوان در رتبه یک تا پنجم قرار دارد.
حسینی در خصوص وضعیت جاشیه نشینی در استان گفت: 66محله و 37‌درصد شهر مشهد در حاشیه سکونت دارند با جمعیت یک میلیون و 200هزار نفر، در نیشابور 17محله و 25‌درصد جمعیت شهر حاشیه نشین هستند و در سبزوار هفت محله و 19‌درصد جمعیت شهر حاشیه می‌باشند.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با بیان این که در تربت حیدریه 9 محله و 21‌درصد حاشیه نشین هستند. ادامه داد: سهم حاشیه شهر مشهد از شرارت‌های به وقوع پیوسته در مشهد 85‌درصد، تجاوز به عنف 82‌درصد، معتادان دستگیر شده 82‌درصد، اتباع غیر مجاز 81‌درصد، کشف مشروبات الکلی 62‌درصد، شرب خمر 51‌درصد، نزاع دسته جمعی 48‌درصد، قاچاقجیان و کشف مواد مخدر 47‌درصد، نزاع‌های فردی 42‌درصد بوده است.


وی افزود: در این راستا مجموعه اقدامات و مدیریت دولت باید در جهت کاهش اضطراب، تضاد و کاهش کسالت در جامعه باشد و در این راستا چند اقدام جدی را آغاز نموده است. طرح تقسیم کار ملی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی که بیش از 19دستگاه در آن دخیل هستند انجام شده و باید 18آسیب را مورد تدبیر قرار دهند.


چهار هزارو 300میلیارد ریال برای 130پروژه کاهش آسیب اجتماعی
 وی عنوان کرد: همچنین طی هفته آینده چهار هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار برای 130 پروژه در حوزه کاهش آسیب‌ها ابلاغ می‌شود.
وی در زمینه سکونتگاه‌های غیر رسمی‌در حاشیه شهر مشهد هم گفت: در هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم به حاشیه شهر مشهد وسکونتگاه‌های غیر رسمی‌خدمات ارائه نشده است.


حسینی افزود: کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش مشارکت اجتماعی، کاهش اعتیاد وابعاد مختلف حاشیه نشینی و مسائل آن مشخص شده و وظیفه و خدمات دستگاه‌های مربوطه هم در هر حوزه تعیین گردیده و همه از طریق ستاد باز آفرینی در دست انجام و اجرا است.
وی عنوان کرد: نتیجه این اجرا و تلاش‌های انجام شده در این دولت در این سکونتگاه‌های غیر رسمی‌به گونه‌ای است که امروز نه تنها این خدمات دولت به درستی و جامع به مردم توضیح و اطلاع رسانی نمی‌شود بلکه هجمه گسترده و عظیمی‌می‌شود تا این خدمات نادیده گرفته شود.


سکونت‌گاه‌های غیررسمی در راس توجه دولت
معاون استاندار خراسان رضوی افزود: دولت درهر بخش وحوزه در این سکونتگاه‌های غیررسمی‌خدمات بی بدیلی ارائه داده است. در هیچ دولتی به اندازه این سه سال پروژه‌های مختلف در این سکونتگاه‌های حاشیه مشهد بهره برداری نشده است در عین آنکه این اقدامات کافی نیست و باید تلاش‌های بسیار گسترده‌ای انجام شود
 وی گفت: علی‌رغم تخصیص نیافتن این رقم، دستگاه‌ها از منابع مالی در اختیار خود که آن هم بودجه دولت است خدمات خیلی گسترده‌تری را در این سکونتگاه‌ها ارائه شده که از جمله آن‌ها ساماندهی شبکه فاضلاب و ایجاد و توسعه تصفیه خانه‌های فاضلاب چنانکه ظرفیت 100هزار متر مکعبی تصفیه فاضلاب مشهد طی این دولت به 263 هزار متر مکعب افزایش یافته است.


وی ادامه داد: در بهترین دوره اعتباری کشور که درآمد حاصل از فروش نفت 180دلار در این کشور داشتیم خدمات چندانی به این حوزه ارائه نشد وامروز در بدترین شرایط کشور که نفت 30دلار است. بیشترین خدمات به حاشیه داده شده است. دولت حجم بالایی از اعتبارات را در این حوزه حاشیه صرف کرده و امروز بسیاری تلاش می‌کنند آن را نادیده بگیرند.


 تبلیغات سیاسی در فضای شهری پیگیری می‌شود
وی عنوان کرد: فتنه 88 که طرح می‌شود دارای زوایای مختلفی است اما جریان خاصی می‌خواهد یک زاویه فتنه را برجسته کند و سایر ابعاد آن را نادیده می‌گیرد.
وی افزود: ضمن آنکه ما 9دی را سالگرد حماسه حضور مردم و اقتدار نظام و رهبری می‌دانیم اما جریانی آن را برای تفرقه سیاسی استفاده می‌کند این اقدامات و عملکردها خلاف اهداف 9 دی است.


 معاون استاندار در زمینه نصب برخی پرده‌ها با تبلیغات خاص سیاسی و انتخاباتی در سطح شهر هم تصریح کرد: نصب پرده‌ها و تبلیغات در شهر باید مشخص و از سوی نهاد ودستگاه وتشکل دارای مجوز باشد اما این پرده نوشته‌ها که این روزها با عنوان ستاد مردمی‌در سطح شهر نصب شده منبع آن مشخص نیست که موضوع در دست پیگیری است ضمن آنکه این نوع تبلیغات خلاف اهداف نظام می‌باشد.


برخی سخنرانی‌های 9دی تبدیل به تهمت‌زنی شد
وی با اشاره سخنرانی‌هایی که طی هفته گذشته به مناسبت 9دی از سوی این ستاد و گروه‌های مشابه در مشهد برگزار شد، افزود: این سخنرانی‌ها را مکتوب کرده و به دستگاه قضایی منعکس نمودیم. زیرا برخی از آنها سخنرانی نیست بلکه سراسر تهمت زنی و افترا بستن است و برای حفظ اقتدار نظام و کشور باید این اقدامات که علیه چهره‌های برجسته نظام ورهبری می‌شود برخورد گردد.


برگزاری 283سخنرانی در استان و فقط لغو یک برنامه
معاون استاندار در پاسخ به سئوالی در زمینه لغو برخی تجمعات در مشهد گفت: فقط یک سخنرانی آن هم علی مطهری نایب رئیس مجلس لغو شد که ناشی از تفاوت دیدگاه‌ها در حوزه مسئولان استان بود.

وی تصریح کرد: به مناسبت 16 آذر283 سخنرانی و تجمع دانشجویی در استان برگزار شد که در هیچ دوره‌ای به این اندازه و تعداد نبوده است.
وی با بیان اینکه صدور مجوز برای تجمعات بسیار سهل و ساده است، گفت: هر گروه مجوزداری می‌تواند با مراجعه به فرمانداری در این زمینه اقدام کند و فرمانداری ضمن صدور مجوزموضوع تامین امنیت این تجمعات را نیز بر عهده می‌گیرد.


انصار حزب‌الله مجوز ندارد
وی تصریح کرد: اما برای صدور مجوز باید 72 ساعت قبل از تجمع اقدام شود در حالی که گروه موسوم به انصار حزب‌الله 24 ساعت قبل اقدام کرد در عین آنکه خود تشکلی مجوزدار نبود وتبلیغات و فراخوان تجمع را نیز از سه روز قبل از اقدام برای محوز منتشر کرده بودند که همه خلاف قانون است و با همه این‌ها باز هم تجمع را برگزار کردند.


 معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار گفت: ضمن آنکه در بحث هر اقدام و تجمع در حوزه سیاست‌های خارجی باید سیاست‌های نظام را مد نظر قرار دهیم وسیاست نظام بر این امر بود که چنین اقداماتی به صلاح نیست.
 وی گفت: در سایر مباحث اجتماعی و سیاسی عموما منتقدین دولت به سادگی بیشتر مجوزدریافت کرده و با آرامش بیشتری جلسه برگزار کرده و و حرف می‌زنند و کسی هم مانع آنان نمی‌شوند. و این نوع عملکرد افتخار این دولت است.

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.