سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 18263
تاریخ انتشار: 1395/10/13 - 15:43:46

«خانه» و میل به رهایی از تنگنا

نمایش خانه به کارگردانی مهران سلیمانی در تماشاخانه بهار مشهد اجرا می‌شود
«خانه» و میل به رهایی از تنگنا ,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، مهران سلیمانی کارگردان نمایش «خانه» در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مجتمع فرهنگی دیجیتالی امام رضا«ع» برگزار شد. گفت: نمایش «خانه» در سال 88 به نویسندگی نغمه صبحی و کارگردانی کیومرث مرادی در جشنواره بیین‌المللی تئاتر فجر اجرا و اکنون برای اجرای عمومی آماده شده است.

اجرا بعد از 7 سال

مهران سلیمانی با اشاره به اینکه نمایش «خانه» بعد از جشنواره فجر در ایران اجراء نداشته است، بیان کرد: این گروه تنها چند اجرای محدود در خارج از کشور داشته و اولین اجرای عمومی آن بعد از هفت سال در مشهد بر روی صحنه تئاتر شهر می‌رود.

کارگردان نمایش«خانه» به نخستین آماده‌سازی نمایش در سال گذشته اشاره کرد و افزود: این نمایش در تیرماه سال گذشته آماده اجرای عمومی و اجرا در تئاتر استانی شد اما به دلایلی آماده‌سازی با وقفه چند ماهه مواجه شد تا اینکه امسال با پی‌گیری‌های بسیار مجدد جریان اجرای عمومی آن کلید خورد و تمرینات برای بازیگران آغاز شد.

با اینکه این نمایش شش سال پیش نوشته شده است اما هنوز طراوت و تازگی را در خود دارد و احساس نمی‌شود که نمایشنامه متعلق به سالهای گذشته است چون همچنان با شرایط کنونی جامعه سازگاری دارد

خانه و جامعه در ابعاد کوچک‌تر

سلیمانی با بیان اینکه داستان «خانه» روایت قصه افراد جامعه است که در اجتماعی کوچک‌تر به اسم خانواده بررسی می‌شود بیان کرد: این نمایش با بررسی مشغله‌های روزانه افراد و بزرگی دنیای فکری آنها به بررسی تأثیرات آن در بستری مانند خانه می‌پردازد و کارگردان با بررسی این معضل اقدام به نمایش این شرایط تنگ و میل به رهایی انسان از آن پرداخته است.

وی یکی از نیازهای سبد خانوادگی تئاتر مردم مشهد را نمایش‌های اجتماعی و خانوادگی دانست و تأکید کرد: با اینکه این نمایش شش سال پیش نوشته شده است اما هنوز طراوت و تازگی را در خود دارد و احساس نمی‌شود که نمایشنامه متعلق به سالهای گذشته است چون همچنان با شرایط کنونی جامعه سازگاری دارد.

فضای مجازی و دغدغه‌ها

وی در مورد فضای مجازی ایجاد شده در جامعه گفت: فضای مجازی روزانه رشد سریع خود را طی می‌کند در حالی که جامعه و مردم اجتماع رشد ندارند و نمایش خانه در واقع زندگی این دسته از انسان‌ها را به تصویر می‌کشد و نمایشنامه در راستای درام‌های اجتماعی و خانوادگی در چهار پرده و هر پرده مختص یکی از اعضای خانواده نوشته شده است. در این نمایش به تفکیک هر قسمت زندگی یک از اعضای خانواده را روایت می‌کند که در روزگار ما با مشکلات بسیاری مواجه است اما در خانه‌ای زندگی می‌کند و اعضای خانواده‌اش با او در این زندگی شریک‌اند.

سلیمانی با اشاره به اینکه نمایش«خانه» سومین تجربه کاری اقباس شده است وی است، افزود: بازیگران نمایش متشکل از بازیگران قدیمی و جوان هستند و از 13 دی به روی صحنه تئاتر شهر مشهد می‌رود که امیدواریم مورد استقبال  مردم قرار بگیرد.

 این نمایش با بررسی مشغله‌های روزانه افراد و بزرگی دنیای فکری آنها به بررسی تأثیرات آن در بستری مانند خانه می‌پردازد و کارگردان با بررسی این معضل اقدام به نمایش این شرایط تنگ و میل به رهایی انسان از آن پرداخته است

مسئولین پای کار باشند!

وی با اشاره به حجم بالای تماشاچی در سالن‌های تئاتر مشهد بیان کرد: این امر از تأثیرات فعالیت خوب هنرمندان مشهد است که بدون هیچ حمایتی موفق به جذب تماشاگران و مردم به تئاتر شهر شدند و در طول سال‌های اخیر توانسته‌اند با وجود تمام محدودیت‌های موجود مخاطب عام در تئاتر ایجاد کنند به نحوی که این روزها خیلی می‌شنویم که مردم از اجرای تئاترها در شهر خبر دارند و به هم از طریق فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌کنند.

گذشته از این برای موثرتر شدن این جریان در واقع  باید کارگروه تئاتر تشکیل شود و تنها نهاد متولی تئاتر مشهد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است که باید در پرداختن به این مسئله با این میزان اهمیت خیلی جدی در میدان کار باشد.

کارگردان نمایش«خانه» ادامه داد: با وجود فعالیت‌های گسترده اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان با بودجه محدود این سازمان نمی‌توان به تئاتر خدمت‌رسانی کرد و این جریان نیازمند توجهی ویژه به امر هنر از سوی مسئولین است. در واقع اگر این بودجه‌های حمایتی از هنر نباشد جریان تولید هنر با موانع بسیاری روبرو است که مشکلاتی در پی دارد.

گفتنی است نمایش «خانه» با بازی حسن نامجو، منیره آلاداقی، دانیال اسماعیلیان، آرش یزدانی، حامد یزدی و فاطمه شکوهی‌زاده از فردا به مدت دو هفته در تماشاخانه بهار مشهد واقع در پارک ملت به روی صحنه خواهد رفت.

 

انتهای پیام/ عباس اسماعیلی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.