نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 18307
تاریخ انتشار: 1395/10/14 - 15:05:41

مشهد هویت همه تفکرات جهان اسلام

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خراسان امروز هویت فراموش شده خود را به همه جهان نشان می‌دهد و مشهد هویت ایران و هویت همه تفکرات جهان اسلام است.
مشهد هویت همه تفکرات جهان اسلام  ,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ سیدرضا صالحی امیری در مراسم نواختن زنگ مشهد 2017که در دبیرستان شاهد فردوسی برگزار شد. افزود: این انتخاب یک تصادف و براساس توسعه سازمان جهانی نبود بلکه به دلیل حضور ثامن‌الحجج این شهر را مقدس کرده و این تقدس به این جغرافیا اختصاص دارد و امیدواریم در آینده نزدیک مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان معرفی شود.

وی بابیان اینکه امروز نه ایرانیان، نه منطقه، بلکه جهانیان این پیام را دریافت کردند تصریح کرد: مشهد پایتخت معرفت، اخلاق و اهل بیت(ع) است و از اینجا پیام صلح، دوستی، اخوت، و برادری به جهانیان می رسد و این آغاز خوبی است که دنیا یکبار دیگر بداند مسیر صلح و صمیمیت از درگاه مرجع امام رضا(ع) شنیده می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز مکتب خراسان بار دیگر هویت خود را بازیابی می‌کند، بیان کرد: شاهد جلوه‌ای از بروز تمدن نوین اسلامی در این شهر هستیم و در جایی جمع شده‌ایم که نگین درخشان جهان اسلام است. هم‌زمانی این روز، با میلاد حضرت مسیح (ع) تقارن مبارکی است و بطور رسمی برنامه های پایتخت فرهنگی جهان اسلام را آغاز می کنیم.  این حرکت بزرگ را به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری، خانواده معظم شهدا، روحانیت معزز و همه انسان های دلسوز مبارک باد.

در ادامه همایش علی رضا رشیدیان بیان کرد:  امروز که جهان اسلام از فتنه اختلاف، چنددستگی، افراط گری و تکفیرگری زجر می کشد و عزادار این زخم و جراحت می‌باشد انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از اهمیت بیشتری برخوردار است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه  مشهد مقدس با محوریت پایتخت فرهنگی جهان اسلام می تواند پیام آور صلح و دوستی بین همه تفکرات در جهان باشد بیان کرد: باید از این فرصت تاریخی و فرهنگی انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 در جهت شناساندن ظرفیت های این شهر و ایجاد گفت و گو و نزدیکی بین همه تفکرات اسلامی بهره گیریم و به طور قطع در این عرصه نقش فضلا، علما، دانشگاهیان، فرهنگیان و دانش آموزان که موجب افتخار و آینده سازان ایران اسلامی هستند، بی بدیل و شاخص خواهد بود.


 وی با بیان اینکه مردم خطه خراسان دارای تمدنی کهن وچند هزار ساله هستند، افزوذ: بزرگان پرآوازه ادب و علم جهان از این خطه برخاسته اند و همه جهانیان می دانند، مشهد که شهر فردوسی بزرگ است، شهر علم و ادب و فقاهت به شمار می رود و مفتخر به داشتن حوزه های علمیه، دانشگاه های متعدد و دانشگاهیان و علمایی است که در جهان و در آسمان علم می درخشند و در راس آنان رهبر معظم انقلاب قرار دارد.

رشیدیان تاکید کرد: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصتی را فراهم کرد که جهانیان با ظرفیت های فرهنگی و تاریخی این شهر و مفاخر بزرگی که در این شهر زیسته اند و آسمان علم و ادب و فرهنگ را روشن کرده اند، بیشتر آشنا شوند و مشهد مقدس در سال 2017 از سوی سازمان آیسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد و به همین مناسبت در سال 2017 بیش از 100 برنامه فرهنگی و آموزشی در گستره ملی و منطقه ای در طول سال 2017 در این کلانشهر مذهبی برگزار می شود.


استاندار خراسان رضوی افزود: شروع این سال فرهنگی از مدرسه به عنوان محل علم و دانش و تعلیم و تزکیه، آغازی مبارک و پیامی برای جهان اسلام باشد زیرا راه ایران بزرگ اسلامی برای رشد از دانش و علم و خرد ورزی و گفت و گو می گذرد.

انتهای پیام/عباس اسماعیلی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.