نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 18351
تاریخ انتشار: 1395/10/15 - 14:55:03

معاون اجرایی رئیس جمهور در اعتراض به برخی بانک‌های استان:

تصمیم‌های ستاد اقتصاد مقاومتی لازم الاجراست

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: تصمیم‌ها و فرامین قرارگاه و ستاد اقتصاد مقاومتی برای همه قوا لازم الاجرا می‌باشد.
 تصمیم‌های ستاد اقتصاد مقاومتی لازم الاجراست,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، محمد شریعتمداری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد افزود: تفاوت جدی و محوری کاری که این دولت بر مبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی آغاز کرده آن است که این فعالیت به صورت فرا قوه ای مدیریت می‌شود. همین امر در استان‌ها نیز برای تمام بخش‌ها و دستگاه‌های مسئول ساری و جاری است.

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی تصمیم گرفته شد از هفت‌‌هزار و 300میلیارد ریال تسهیلاتی که برای فعالیت‌های توسعه ای این استان به واحدهای کوچک و متوسط تخصیص داده شده، واحد‌های دارای 100 کارگر نیز به صورت موردی در صورت دارا بودن شرایط لازم، استفاده کنند.

نامه بانک ملی استان، غیرقابل قبول است
شریعتمداری افزود: نامه سرپرستی بانک ملی در این استان مبنی بر اینکه تصمیم مزبور چون در کارگروه ملی به تصویب نرسیده باید از شعبه اصلی استعلام شود، غیر قابل قبول است.


وی اظهار کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی استان به جانشینی ستاد مرکزی تصمیم می‌گیرد و مصوبات آن قابلیت اجرا دارد و همه مکلف به اجرای آن هستند.
شریعتمداری گفت: در مجموع برای 18‌‌هزار پروژه ویژه اقتصاد مقاومتی در کشور 12‌هزار میلیارد تومان از منابع بانکی تسهیلات در نظر گرفته شده که این رقم برای بانک‌هایی که سالانه 450‌هزار میلیارد تومان منابع اظهار یا در اختیار دارند رقم ناچیزی است ضمن آنکه این نوع تعیین تکلیف‌ها پذیرفته نیست.


معاون اجرایی رئیس جمهوری افزود: مبنای فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی آن است که فرماندهی کند و اگر قرار باشد نامه از مرکز گرفته شود نیازی به حضور در نشست ستاد نیست. مصوبات این ستاد باید با قدرت اجرا شود و این ستاد فرماندهی برای آن است که همه ما مکلف به ایجاد اشتغال برای مردم، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و فعال کردن واحدهای تعطیل و نیمه تمام استان هستیم.


منشور اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی نقشه راه است
شریعتمداری با اشاره به تصویب کلیات منشور اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: تدوین این منشور از ضرورت‌های اساسی برای فعالیت و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی استان است.


وی افزود: ظرفیت فعالیت توسعه ای در حوزه‌های گوناگون خراسان رضوی وجود دارد اما اگر توانایی‌ها و امکانات را در برخی شاخه‌ها و زمینه‌های دارای مزیت‌های بیشتر متمرکز نکنیم دچار مشکل شده و قدرت و توان ما پراکنده می‌شود و نمی‌توان به نتیجه مطلوب و اهداف تعیین شده دست یافت.


وی اظهار کرد: نیازمند این منشور هستیم و باید آن را به نظر خواهی عمومی گذاشته و عمومی سازی کنیم.


معاون رئیس جمهوری افزود: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اصل را بر پیشرفت و توسعه متوازن در استان قرار داده که این امر وابسته به مدیریت فرانهادی است و در این راستا باید در فعالیت‌های گوناگون از ظرفیت و توان دانشگاهی و علمی استان بهره گرفته شود.


وی اظهار کرد: در تمام حوزه‌ها علاوه بر مدیریت باید نظارت فرانهادی نیز اعمال شود و دولت تلاش کرده مداخله و نظارت بر فعالیت‌های اجرایی کشور را فرانهادی کند و در قالب تشکیل اتاق‌های فکر و گروه‌های اندیشه ورز، آثار و نتایج کارها را در تصمیمات مداخله دهد.


آب؛ یک مساله جهانی
وی با اشاره به طرح مدیریت فرانهادی با هدف توسعه پایدار شرق کشور با محوریت آب گفت: دولت تلاش کرده بحران آب را تا حدودی برطرف کند.


شریعتمداری افزود: موضوع آب مساله جهانی و ملی است و خاص خراسان نمی‌باشد بطوریکه طی 100 سال گذشته از منابع آب بیش از 300 دشت کشور با حداقل عمق 300 متری برداشت شده و ذخیره ارزشمند آب را برای نسل‌های آینده در نقطه بحرانی قرار داده است.


وی اظهار کرد: مناطق شرق و جنوب کشور در زمینه منابع آب دچار بحران جدی است و این شرایط در حوزه شرق بحرانی‌تر است.


وی ادامه داد: مهمترین موضوع برای مقاوم کردن خراسان رضوی آب است که باید به آن به عنوان موضوع اصلی در توسعه این منطقه توجه شود و در کنار 388 پروژه اقتصاد مقاومتی انتظار است این استان در زمینه آب طرح‌ها و پروژه‌های مدون داشته باشد.


شریعتمداری گفت: هر سدی که احداث می‌کنیم به نوعی مانع تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی شده و محیط زیست را بهم می‌زند و این شرایط موجب نگرانی است اما انتقال آب نگرانی بیشتری را در پی دارد و ممکن است در آینده مشکلات و تبعات جدی در پی داشته باشد.


وی افزود: مدیرت مصرف آب در اراده و اختیار ماست و باید به طور جدی به آن توجه شود و برای این امر توان عظیمی‌در کشور نهفته است. امروز با وجود آنکه کشور در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته، در مصرف منابع آب با دست باز عمل می‌کنیم.


معاون رئیس جمهوری ادامه داد: امروز تولید برنج به 16 استان دیگر هم منتقل شده که فاجعه است و در این میان بازچرخانی آب و فاضلاب ضروری می‌باشد.
وی گفت: در این راستا یکی از بزرگترین تصفیه خانه‌های کشور در مشهد راه اندازی شده اما باید بازچرخانی آب در همه شهرهای کشور پیگیری شود. در این ارتباط باید کارگروه ویژه‌ای ذیل دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل داد و در این زمینه تدبیر نمود که همکاری و همراهی استانداران دیگر استان‌های درگیر این شرایط برای هم اندیشی و چاره اندیشی ضروری است.


" کمرمقبولا " تعیین تکلیف شد
در این جلسه همچنین پیرامون چند موضوع اختلافی در استان تصمیم گیری شد که از جمله آنها هم پوشانی چهار طرح اقتصادی و گردشگری در منطقه طرقبه –شاندیز یعنی طرح‌های معدنی گرانیت درسا، پارک گردشگری "کمرمقبولا"شهر تمدن‌ها و شهر رویاها که طی سال‌های گذشته به دلیل هم پوشانی و تداخل بخش‌هایی از این وسعت و برخی مسایل دیگر دچار مشکل شده و اجرایی نگردیده بود، نیز تعیین تکلیف شد.


معاون اجرایی رئیس جمهوری تاکید کرد: بر اساس معیارهای اقتصاد مقاومتی باید فعالیت‌ها اشتغال زا و تولید محور و دانش بنیان و اقتصادی باشد که هسته مرکزی این طرح‌ها بر مبنای مطالعات منطقه ،معدنی است و نیازمند مدیریت واحد و در استان این مدیریت واحد ساماندهی و برنامه ریزی شود.


شریعتمداری افزود: این طرح‌ها با محوریت فعالیت‌های معدن و گردشگری معدن انجام شود و اگر تداخل و تزاحمی در کار بود، بررسی و در یک مجموعه حل و فصل شود و در واقع سه طرح‌های دیگر قابلیت اجرا در کنار فعالیت اصلی را دارند.


وی همچنین پس از ارائه برنامه توسعه صادرات خراسان رضوی در سال‌های برنامه ششم هم گفت : در اجرای این برنامه هم از متوسط رشد سالانه استان در سال 1400 نباید از متوسط رشد برنامه ششم عقب بیافتد. اگر متوسط رشد صادرات در طول برنامه ششم توسعه 23 درصد است باید متوسط این برنامه در استان هم همین رقم باشد و میانگین کشوری در رشد صادرات خراسان رضوی هم دیده شود که این میزان ، حداقل است.


خراسان رضوی، در رشد سبقت بگیرد
شریعتمداری اضافه کرد: این منطقه دارای ظرفیت‌های بسیار و ساختارهای خوبی است ضمن آن که موقعیت بی بدیل و گستردگی و تنوع در تولیدات و ظرفیت‌های نیروی انسانی برخوردار است و باید اندکی از بار رشد متوسط برخی استانهای کشور که دارای اشکالات ساختاری هم می‌باشند را به دوش بکشد و و رشد سالانه متوسط آن حتی بیشتر از متوسط کشوری باشد.


در ادامه این جلسه استاندار خراسان رضوی نیز  در خصوص چهار طرح اقتصادی و گردشگری استان بیان کرد: یکی از اشکالات مبنایی این منطقه نوع کاربری است که بعدا برای این زمین‌ها در نظر گرفته شد. به هر حال هدف از ابتدا این بوده که بتوان از ظرفیت کانی‌های زیرزمین در این منطقه استفاده کنیم.
علیرضا رشیدیان افزود:  البته اگر بشود این طرح‌ها را با تغییرات در کاربری و زمین آن پیش بریم، می‌توان سایر ملاحظات را نیز رعایت نمود اما به نظر می‌رسد اولویت باید با ارزش گذاری که صورت گرفته، دنبال شود.


استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: باید از همه ظرفیت‌های سرمایه گذاری بالقوه استان استفاده کنیم تا همه مزیت‌های استان به فعلیت درآید و در جهت منافع مردم مورد استفاده قرار گیرد. باید یک مدیریت واحد برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها تعیین شود.

 

انتهای پیام/
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.