نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 18356
تاریخ انتشار: 1395/10/15 - 16:06:45

پنهان‌کاری زیر«رادیکال2»

گفت‌وگو با کارگردان و بازیگر نمایش «رادیکال2» که در تماشاخانه اشراق اجرا می‌شود
پنهان‌کاری زیر«رادیکال2»,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، نمایش موضوعی خانوادگی دارد و به سبک زندگی زوج جوان ایرانی می‌پردازد. مانند دیگر آثار ساخته شده با مضمون اجتماعی تلاش می‌کند برشی از زندگی یک خانواده را با وجود اختلاف‌نظرها به تصویر بکشد و از این دریچه مخاطب را با بخشی از تجربیات شخصی و خانوادگی متداول مواجه کند

نمایش با یک شعر شروع می‌شود و ابتدا با برداشتن پرده جلوی سن تماشاگران خود را جلوی پنجره‌ همسایه‌ ‌روبرویی یک زوج می‌بیند و زندگی خصوصی آقای کارگزار بورس و خانم نقاش را تماشا می‌کنند. داستان نمایش با دیالوگ‌هایی روان، شنیدنی و با بازی‌هایی پذیرفتنی روایت می‌شود. پرده که می‌افتد ما در دل ماجراییم و همراه با کارکترها از شنیدن رازهایی که برای هم برملا می‌کنند، یکه می‌خوریم.


در ابتدای نمایش صحنه به هم ریخته است؛ کارتن‌هایی نامرتب و وسایلی به هم ریخته. زن و مرد همین طور که با هم گفت‌وگو می‌کنند، به تدریج کارتن‌ها را چسب می‌زنند و گوشه‌ای، مرتب روی هم می‌چینند. این در حالی است که رابطه میان آن دو، لحظه به لحظه متشنج‌تر می‌شود و ما از خلال دیالوگ‌ها پی‌می‌بریم زن و مرد در طول مدتی که با هم زندگی کرده‌اند، درگیر مسائلی بوده‌اند که انگار تا به حال فرصتی پیش نیامده راجع به آن بحث و صحبت کنند.


تمام آنچه گفته شد تنها نمایی از نمایش «رادیکال 2» به کارگادانی امیر بشیری است که سعی می‌کند با کارتن‌ها، شکاف دیوار و پیرزن همسایه از اختلافات خانوادگی پرده بردارد. کسی که به گفته خودش کار هنری و تئاتر را در مشهد با بازیگری شروع کرده و جدی‌ترین و اولین‌های آن هم «عاشقستان» است که چند جایزه برای بازیگری به دست آورده و نمایش‌هایی دیگر مانند «شب واقعه» و «منجی در اتاق 39 ویزیت می‌کند» را به عنوان بازیگر در کارنامه‌ خود دارد. گفت‌وگویی داشتیم با این کارگردان مشهدی و او به تشریح این نما از زندگی دو زوج جوان و آنچه روی صحنه رادیکال2 اتفاق می‌افتد، گفت.


شکاف دیوار و پنهان‌کاری
بشیری تصریح کرد: در سال 94 «رادیکال۲» مورد پذیرش جشنواره بین‌المللی تئاتر فرانسه قرار گرفت و در این رویداد بین‌المللی به عنوان نماینده از آسیا روی صحنه اجرا رفت و  با گروه‌هایی از کشورهای اسپانیا، انگلیس و فرانسه به رقابت پرداخت. این نمایش همچنین منتخب حضور در بیست و سومین جشنواره تئاتر استانی رضوان و تنها نمایش مشهدی‌ها لقب گرفت و نمایش«پدرانه» اثر قبلی‌ام نیز منتخب جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر انگلستان، رومانی، روسیه و کلمبیا بوده و جوایز کارگردانی، بازیگری و طراحی صحنه را به دست آورده است.


نمایش موضوعی خانوادگی دارد و به سبک زندگی زوج جوان ایرانی می‌پردازد. مانند دیگر آثار ساخته شده با مضمون اجتماعی تلاش می‌کند برشی از زندگی یک خانواده را با وجود اختلاف‌نظرها به تصویر بکشد و از این دریچه مخاطب را با بخشی از تجربیات شخصی و خانوادگی متداول مواجه کند.  این برش از زندگی در شرایطی خاص به چالش کشیده می‌شود و با شکافی روی دیوار در قالبی نمادین پیامش را به مخاطبانش منتقل می‌کند.


نمایش بهتر از نگاه مخاطبان
در ادامه گفت‌و‌گویی داشتیم با سجاد انتظاری بازیگر نمایش «رادیکال 2» و او از این تجربه چنین گفت: ازسال ۸۹ با نمایش «پدرانه» همکاری با امیر بشیری را در گروه تئاتر «پل» شروع کردم و با این نمایش در جشنواره‌های متعددی شرکت داشتیم. «پدرانه» در اجرای عمومی مشهد به عنوان بهترین نمایش از دید مخاطبان مشهدی شناخته شد. سال ۹۰ بحث جشنواره‌های خارج از کشور پیش آمد و با پیگیرهایی که صورت گرفت پنج اجرا در جشنواره‌ بین‌المللی انگلستان داشتیم که سه جایزه کارگردانی، بازیگری گروهی و طراحی صحنه را کسب کرد.


در مورد این نمایش باید بگویم قبل از فرانسه «رادیکال ۲» در روسیه نیز پذیرفته شده بود. یکسری برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌هایی را در گروه «پل» داشتیم و رسیدن به آن برایمان اهمیت زیادی داشت. اجرای فرانسه بسیار خوب بود و در راستای همین اهداف قرار گرفت. همینطور که در حال حاضر اجرا در کشورهایی دیگر نیز مدنظر گروه تئاتر «پل»  است.

چشم‌انداز «پل»
در مورد حضور در جشنواره رضوان باید تأکید کنم این یک تصمیم گروهی بود که عده‌ای هم در گروه مخالف آن بودند. می‌خواستیم در آن زمان «رادیکال2» را آماده‌ اجرا در فستیوال کنیم که در جشنواره استانی شرکت کردیم و البته نتیجه‌اش خوب بود. درحال حاضر تجربیات بسیار خوبی از اجرای نمایش در خارج از کشور داریم که باعث شده در حال برنامه‌ریزی برای تمرینات مشترک با یک گروه خارجی باشیم و یک نمایش مشترک را اجرا کنیم. البته پیگیری چند اجرا در چند کشور دیگر که برای ما اهمیت زیادی دارد هم بخشی از اولویت‌ها است که مورد توجه قرار گرفته.


گفتنی است این نمایش تا هجده دی ماه امسال با حضور سجاد انتظاری، عارفه معماریان، محبوبه سلطانی، امیر بشیری و مجید بخششیان در سالن تئاتر اشراق برگزار می‌شود. این نمایش در فستیوال‌های‌فرانسه و روسیه به عنوان نماینده‌ای از آسیا حضور داشته است.

انتهای پیام/ عباس اسماعیلی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.