نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 18446
تاریخ انتشار: 1395/10/18 - 16:06:38

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

گندم را بالاتر از قیمت جهانی از کشاورزان خریداری کردیم

رییس سازمان جهاد کشاورزی در جشن تقدیر از قهرمانان تولید بخش کشاورزی شهرستان تربت جام گفت: تربت جام به لحاظ موقعیت بخش کشاورزی جایگاه ویژه‌ای دارد و باید در راستای سیاست‌‌های دولت و سازمان حرکت کند .

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، رییس سازمان جهاد کشاورزی در جشن تقدیر از قهرمانان تولید بخش کشاورزی شهرستان تربت جام گفت: تربت جام به لحاظ موقعیت بخش کشاورزی جایگاه ویژه‌ای دارد و باید در راستای سیاست‌‌های دولت و سازمان حرکت کند .

 وی گفت: در سال زراعی گذشته در بحث گندم با وجود کاهش 30 هزار هکتاری سطح زیر کشت شاهد رشد 4 برابری گندم بوده خودکفا شدیم.

مجتبی مزروعی افزود: در سال 92 در استان 9 میلیارد درآمد گندم داشتیم که در سال 95 این میزان به 700 میلیارد تومان رسید.

این مقام مسئول تصریح کرد: سیاست دولت در حمایت از بخش تولید و کشاورزی بوده، لذا دولت‌هایی برای ما و شما مهم هستند که از تولید حمایت کنند.

وی در ادامه گفت: در طول تاریخ معاصر 5 بار در گندم خودکفا شدیم که 2 مرتبه آن بعد از انقلاب بوده است، در تمام این ادوار، گندم را به قیمت جهانی یا زیر قیمت خریداری می‌کردیم، اما در دولت تدبیر و امید گندم را بالاتر از قیمت جهانی از کشاورزان خریداری کردیم.  رئیس سازمان جهادکشاورزی افزود: عده‌ای انتقاد می‌کنند که پول گندم را دیر به کشاورز داده‌ایم که ما قبول کردیم، ولی آیا از درآمد کشاورزان در بحث گندم سوال کرده‌اید؟ در 8 سال گذشته قیمت گندم معادل یک ربع سکه رسید.

مزروعی گفت: دلیل خودکفایی گندم را می‌توان حمایت بموقع از کشاورزان دانست. بدین صورت که در سال زراعی گذشته بیش از 50 میلیارد تومان در استان یارانه به جوکاران دادیم.

78درصد گوشت کشور از دام سبک تامین می‌شود
مهندس مزروعی در این همایش بیان کرد: امروز اگر گوشت بیش از 10 درصد گران شده، قیمت دام زنده بیش از 30 درصد نیز افزایش یافته‌است که این برای دامدار توجیه اقتصادی دارد. اگر امروز قیمت گوشت بالای 30 هزار تومان است، علت آن جو روانی است که در جامعه حاکم شده است.


وی در ادامه افزود: رویکرد دولت، حمایت از تولید است و قطعا در شرایط بهتر، توجه بیشتر و بهتر از این نیز صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان کشاورزی تصریح کرد: امسال به درخواست تمام متقاضیان آبیاری تحت فشار پاسخ خواهیم داد چراکه ما باید تلاش کنیم مصرف آب را به حداقل برسانیم و برای این کار نیاز به سرمایه و تکنولوژی داریم.

مزروعی بیان کرد: در گذشته 6 میلیون تن چغندرقند تولید می‌کردیم، که با واردات بی‌رویه شکر، تولید چغندر قند به زیر 2 میلیون تن رسید وانشاالله با حمایت دولت دوباره به روزهای گذشته برخواهیم گشت.

این مقام مسول تصریح کرد: اولویت ما توجه به بازار و بازرگانی است ودر سال گذشته در بازار زعفران تعادل بوجود آوردیم، تا کشاورز و تاجر بتوانند به خوبی کارکرده وتکلیف خود را بدانند و باید در نظر داشت، این بازار است که تولید را بر ما دیکته می‌کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: نهاده‌های دامی در دوسال گذشته 600 هزار تن تامین و توزیع شد و ما توانستیم تقریبا بازار را با آرامش روبرو کنیم که این آرامش باعث پایداری در تولید می‌شود.

وی بیان نمود: ما باید هم سرمایه داشته باشیم وهم تلاش کنیم که یک تولید پایدار داشته باشیم. در سالیان گذشته با دمیدن در بلنگوی بی‌آبی باعث خروج سرمایه از بخش کشاورزی شدند لذا اگر آب کم است بدین دلیل است که در این بخش سرمایه‌گذاری نکردیم ولی اکنون باید در جشن آب سرمایه‌گذاری کنیم وتکنولوژی را بروز کنیم .

امروز تکنولوژی یعنی اینکه مزرعه از سرما و گرما درامان باشد و این با همت ما و حمایت دولت قابل انجام است. زمان اینکه ما محصول را در محیط باز تولید کنیم گذشته و صرفه اقتصادی ندارد و باید به شیوه های نوین روی بیاوریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ادامه افزود: برنامه ما این است که از دام سبک بخصوص دام حمایت کنیم. ما باید خودمان را با طبیعت وفق دهیم ونه طبیعت خودرا با ما. اگر خشکسالیست ما باید به فکر بهینه سازی باشیم وبه رویاهای انتقال اب گوش ندهیم. یکی از راههای تولید، خوب استفاده کردن از مکانیزاسیون و تکنولوژی است.
 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.