نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 18460
تاریخ انتشار: 1395/10/19 - 08:26:46

صنعت مظلوم‌تر از همیشه

طرح رونق تولید در سال جاری یکی از طرح‌های حمایتی دولت برای رفع موانع تولید است که از اوایل سال آغاز شد.
صنعت مظلوم‌تر از همیشه,

 به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه، بر اساس این طرح 422 میلیارد تومان تسهیلات جهت کمک به واحدهای مشکل‌دار و راکد و نیمه فعال استان خراسان شمالی در نظر گرفته‌شده بود تا با تزریق این مبلغ به‌عنوان سرمایه ثابت برای طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و طرح‌های توسعه‌ای واحدهای موجود امکان به بهره‌برداری رساندن آن‌ها تا پایان سال جاری فراهم و همچنین با پرداخت سرمایه در گردش برای واحدهای راکد و نیمه فعال بتوان آن واحدها را فعال و ظرفیت تولیدی آن‌ها را افزایش و زمینه اشتغال جوانان جویای کار را فراهم کرد.

فعالان اقتصادی و به‌ویژه تولیدکنندگان عزیز می‌دانند که شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه که درنتیجه تحریم‌ها و اجرای سیاست‌های غلط و بعضاً اجرای نادرست سیاست‌های درست حاصل‌شده بود موجب رکود فعالیت‌های اقتصادی و به‌ویژه فعالیت‌های تولیدی در بخش‌های مختلف شد و به‌تبع آن میزان بدهی‌های معوق بانکی رو به فزونی نهاد. اگرچه پرداختن به دلایل بروز چنین وضعیتی در این فرصت کوتاه ممکن نیست اما اشاره به برخی از این دلایل برای روشن شدن اذهان خوانندگان محترم و باهدف آسیب‌شناسی و رسیدن به یک تصمیم درست در شرایط موجود ضروری است.

 یک واقعیت تلخ این است که بانک‌های استان به دلیل بالا رفتن میزان معوقات و عدم تناسب میزان منابع و مصارف از توان وام دهی مناسبی برخوردار نیستند و دود چنین وضعیتی در مرحله اول به چشم تولیدکننده و به‌ویژه تولیدکنندگان صنعتی و درنهایت به چشم آحاد جامعه می‌رود. شاید برخی عدم پرداخت تسهیلات از طرف سیستم بانکی به واحدهای تولیدی را بخواهند با عدم تمایل مدیران بنگاه‌های اقتصادی برای اخذ تسهیلات به دلیل بالا بودن نرخ سود بانکی توجیه کنند اما واقعیت چیز دیگری است.

 شاهد بر این ادعا اینکه در سال 1394 سازمان صنعت، معدن و تجارت 20 میلیارد ریال یارانه جهت اعطای تسهیلات با نرخ پایین‌تر از نرخ رسمی از محل کمک‌های فنی و اعتباری وزارت متبوع جذب استان نمود که معادل آن امکان پرداخت 400 میلیارد ریال تسهیلات یارانه‌ای سرمایه در گردش از محل منابع داخلی بانک‌ها فراهم شد اما هیچ‌یک از بانک‌های استان تمایلی برای همراهی با این تسهیلات حمایتی از خود نشان ندادند! و اگرچه در صورت جذب امکان افزایش این مبلغ نیز وجود داشت اما متأسفانه بخش قابل‌توجهی از این یارانه به علت عملکرد ضعیف سیستم بانکی در استان جذب نشد!

اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق بانک‌های استان به بهانه داشتن بدهی‌های معوق و وجود چک‌های برداشتی و بدهی‌های مالیاتی و بدهی به تأمین اجتماعی و ... تقاضاها را رد و حاضر به پرداخت تسهیلات نمی‌شدند این در صورتی بود که بر اساس آمارهای موجود که توسط دبیر محترم هماهنگی بانک‌های استان در جلسات مختلف ارائه‌شده کمتر از 4 درصد معوقات بانکی را معوقات مربوط به واحدهای صنعتی تشکیل می‌دهد و بیشترین معوقات مربوط به حوزه مسکن است.

حال سؤال این است که چرا در شرایطی که بخش صنعت کمترین میزان معوقات بانکی را در بین بخش‌های مختلف دارد بانک‌ها کمترین همکاری را با این حوزه داشته و بیشترین فشار و اجراییه را در این حوزه اعمال نموده و نه‌تنها باسیاست‌های دولتی محترم در طرح رونق اقتصادی همراهی نمی‌کنند که روزبه‌روز بر این فشارهای می‌افزایند و موجبات نارضایتی و تعطیلی بنگاه‌ها و افزایش بیکاری را فراهم می‌کنند؟!

دو واقعیت تلخ در این زمینه وجود دارد اول اینکه اگرچه سهم تسهیلات پرداختی به حوزه صنعت از مجموع تسهیلات پرداختی توسط بانک‌های استان تنها حدود 6 درصد است اما به جهت اینکه مبلغ پرداخت‌شده به هر واحد در مقایسه با سایر بخش‌ها عدد درشت‌تری است بلافاصله به چشم می‌آید و چون اگر شعبات بانک‌ها به هر طریقی بتوانند معوقات حوزه صنعت را وصول نمایند در عملکرد مدیریتی آن‌ها و افزایش رتبه و یا حداقل در جلوگیری از کاهش رتبه شعبات تأثیر مثبت ایجاد می‌کند، تمام تلاش خود را در جهت فشار آوردن به واحدهای صنعتی متمرکز نموده‌اند و دوم اینکه تنها جایی که در اعطای تسهیلات وثایق قوی و به‌ویژه وثایق ملکی اخذشده و با صدور اجراییه می‌توانند فشار بیشتری را بر مدیران واحدهای صنعتی وارد کرده و آن‌ها را وادار به تسویه نموده و یا با مزایده گذاشتن اموال آن‌ها مطالبات خود را وصول نمایند این حوزه است و لذا همچنان بجای حمایت و همراهی باسیاست‌های دولت بر این موضع خود پافشاری می‌کنند.

 این در صورتی است که در سایر بخش‌ها و به‌ویژه در بخش مسکن که بیشترین معوقات بانکی را تشکیل می‌دهد به دلیل عدم وجود وثیقه و اخذ ضمانت‌های زنجیره‌ای این امکان برای بانک‌ها وجود ندارد و بانک‌ها در آن مورد نمی‌توانند اقدام جدی نمایند.

درنتیجه امروزه دود معوقات بانکی به چشم فعالان در حوزه صنعت رفته و تاوان آن را صنعتگران می‌پردازند بدون اینکه به این واقعیت توجه شود که با تعطیل شدن بنگاه‌های تولیدی بانک‌ها و مالیات و تأمین اجتماعی و ... همه و همه تعطیل خواهند شد.

آنچه واقعیت دارد این است که بخشی نگری در استان ما مهم‌ترین مانع توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال است و اگرچه سیاست دولت حمایت از تولید و اشتغال از طریق رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان ازجمله تعیین تکلیف برای معوقات بانکی و چک‌های برگشتی و بدهی‌های مالیاتی و تأمین اجتماعی و ... با دستورالعمل‌های روشن و شفاف است اما عدم همراهی سیستم بانکی به‌ویژه در استان ما نتوانستیم از فرصت ایجادشده در طرح رونق تولید به‌خوبی استفاده کنیم و باوجود چنین تفکری ما نمی‌توانیم امید چندانی به بهبود شرایط داشته باشیم.

اگرچه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و دبیرخانه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان از بعد عملکردی و تسهیل امور و کوتاه کردن فرایندهای صدور مجوز و ... بر اساس شاخص کلی ارزیابی در بین استان‌های کشور و 32 سازمان حائز رتبه پنجم شده اما متأسفانه از بعد میزان جذب و تسهیلات پرداختی در رده 31 و 32 قرار داریم و این زنگ خطر جدی برای توسعه استان است.

سخت‌گیری‌های سیستم بانکی به حدی بوده و هست که از مبلغ تسهیلات تعیین‌شده برای استان تاکنون کمتر از 30 درصد جذب و پرداخت‌شده است و با این روند، درصد محرومیت استان روزبه‌روز افزایش خواهد یافت.

در خاتمه امیدوارم کلیه مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط به حوزه تولید و اشتغال و به‌ویژه مدیران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری انتظار می‌رود در یک نگرش سیستمی و به‌دوراز بخشی نگریها همراه باسیاست‌های دولتی تلاش نمایند تا بستر را برای ایجاد انگیزه بیشتر در تولیدکنندگان و دادن جان دوباره به تولید و اشتغال استان فراهم نمایند که در غیر این صورت در آینده خودمان را سرزنش خواهیم نمود که سودی هم نخواهد داشت.

یحیی نیکدل/ مدیرکل صنعت معدن و تجارت خراسان شمالی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.