نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 18496
تاریخ انتشار: 1395/10/19 - 17:01:09

اتفاقیه از گردهمایی تشکل‌های مردم نهاد در برنامه سین هشتم گزارش می‌دهد؛

زیرِ چترِ سین هشتم در مشهد مقدس

زیرِ چترِ سین هشتم در مشهد مقدس,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، سین هشتم، جریانی بود که توسط خانم بنی‌اعتماد و آقای کیانیان شروع شد و هنرمندان برجسته دیگری هم همراهش شدند. اقدام پسندیده و موثری که می‌توان گفت حاکی از تقویت حساسیت اجتماعی و همبستگی در جامعه ماست. تقویت بنیان‌های جامعه اخلاقی در ایران به‌ ویژه وقتی که هنرمندان مورد احترام و وثوق جامعه برای حل یک‌معضل پیش‌قدم می‌شوند یک امر ضروری است. نهادها و مناسبات مدنی همواره کم‌عمق و کم‌دوام و شکننده هستند. به میزانی که جامعه مدنی در اجتماع ضعیف باشد به همان میزان فرد و جامعه در عرصه‌های مختلف در معرض مخاطرات و تهدیدهای مختلف قرار می‌گیرند. حال باید دید چه وقتی جامعه اخلاقی و جامعه مدنی تقویت می‌شوند؟ مسلما وقتی فعالان و کنشگران اخلاق‌مدار از سرمایه فرهنگی – اجتماعی خودشان مایه بگذارند و شهروندان را از موضع نظاره‌گری و بی‌تفاوتی نسبت به امورخیرخواهانه بیرون آورده و به کنش و اقدام ترغیب کنند، درست مثل همین اتفاقی که در جریان «سین هشتم» رخ داده است، جامعه اخلاقی و جامعه مدنی تقویت می‌شوند. هنرمندانی مثل بزرگان حامی این جریان، که در سال‌های اخیر نشان داده‌اند خود را از رنج‌ها و مشکلات جامعه برکنار نمی‌دانند، با ورود به این اقدام خداپسندانه و مردم‌گرایانه تحرک جدیدی را در جامعه ما آغاز کرده‌اند. رضا کیانیان این هنرمند متعهد مشهدی سین هشتم را با خود به شهر مقدس مشهد آورده است. حالا جمعی از فعالان عرصه اجتماعی و گروه بزرگی از نهادهای مردم نهاد این شهر اعلام آمادگی کرده‌اند. اینبار رضا کیانیان به همراه خیل عظیمی از کسانی که احساس می‌کنند نسبت به جامعه و هم نوعان خویش مسئول هستند، قدمی برمی‌دارند. آسیب‌های اجتماعی عبارت کوتاهی ست که در شان این شهر و مردمانش نیست. اینجا همه دغدغه دارند که برای حل این آسیب‌ها آستینی بالا بزنند. گفت و گویی داشتیم با جمعی از مسئولین انجمن‌های مردم نهادی که در این حرکت بزرگ اجتماعی، اعلام آمادگی کرده اند.


فرشته سلجوقی- مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی
در بخش مسئولیت اجتماعی، تمام بنگاه های اقتصادی، مردم به صورت حقوقی و حقیقی و دولت وظیفه دارد در بحث کنترل رشد آسیب‌های اجتماعی و مهار این مشکلات تسهیل‌گری کند و موانع را برای مشارکت  مستقیم مردم از سر راه بردارد. همه ما به نوعی مسئول هستیم در کاهش آسیب های اجتماعی مشارکت داشته باشیم. جامعه هنرمندان با توجه به اینکه مرقد مطهر امام رئوف قرار دارد، آقای رضا کیانیان به عنوان هنرمند متعهد و موفق خراسانی قرار شده است که بحث سین هشتم را یک حرکت فرهنگی اجتماعی است و از مشهد کلید بزنند برای این‌که بتوانیم کلیه خدمات دولت، تشکل‌ها و مردم که در حوزه ساماندهی افراد بی خانمان و کسانی در آسیب های اجتماعی درگیر هستند به سرانجام برسانیم.


دکتر موسی شربتدار- سرپرست موسسه فرزندان خورشید هشتم
 این موسسه براساس اهداف خیر خواهانه تاسیس شد تا با تلاش اعضا هیأت امنا وتمامی عزیزان ودلسوزان این مؤسسه خدمات صادقانه وبی منت رابرای فرزندان بی سرپرست و یتیم خانواده‌های نیازمند فراهم آورد. در راستای این هدف جمعی از افرادخیر و نیک اندیش به عنوان یاران مؤسسه کمک های موثر وبی نظیری را اعطا نموده اند. این خیریه به همت تعدادی از اساتید دانشگاه و صاحب نظران حوضه تعلیم و تربیت و جامعه مهندسین و اطباء محترم در سال 92 پروانه فعالیت را دریافت و از سال 93 اقدام به تحویل کودکان( دختر) بامجوز رسمی از سازمان بهزیستی خراسان رضوی نمود. این مرکز متمایز از مراکز دیگر است  که به صورت خوابگاه نبوده و در یک خانواده سالم مانند کودکان خود پرورش و تربیت می یابند. فراهم آوردن امکانات لازم جهت بهره مندی از زندگی سالم برای کودکان وپیش‌گیری از بروز وگسترش آسیب‌های اجتماعی درجامعه مهم‌ترین رسالت این موسسه است. شیوه نگهداری ایتام در این موسسه به صورت شبه خانواده است. حداکثر 8نفر از این کودکان در یک خانه زندگی می‌کنند و انواع رسیدگی‌های پزشکی، آینده‌نگری، اعتماد به نفس، حس آموزی برای این کودکان در نظرگرفته شده است. و همانطور که گفته شد ضمن رسیدگی به ایتام، حفظ کرامت های انسانی اهمیت ویژه‌ای دارد.


موسی شربتدار تصریح کرد: هدف ما از شرکت در برنامه سین هشتم که با رویکرد ساماندهی موسسات خیریه ای است که در سطح استان خراسان مشغول فعالیت هستند، جهت دهی و تخصصی کردن اونها و تقسیم کار بین خیریه های مختلف است و این کار بسیاری ارزشمندی است که آورده های خوبی را به دنبال دارد. به سهم خودم به موسسان این موضوع تبریک میگویم و امیدوارم به سهم خود در این حرکت اجتماعی موثر واقع شویم.


دکتر غلامحسین خدایی- قائم مقام رئیس دانشگاه در حوزه مشارکت‌های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و خیریه های سلامت
باتوجه با اینکه یکی از مسئولیت های وزارت بهداشت و دانشگاه ها، حفظ سلامت مردم است وقتی از سلامت مردم صحبت می‌شود؛ یعنی به چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی توجه داریم. براساس تمام متون علمی 25درصد مسئولیت دانشگاه و 75درصد عوامل تاثیرگذار اجتماعی در حفظ سلامت احاد جامعه هستند. واقعیت این است در مملکت ما از نگاه سیاست گذاران و مردم به این مسئله توجهی کافی نمی‌شود.


یکی از کارهایی که در حوزه اجتماعی به آن می پردازیم ایجاد سازمان‌های مردم نهاد یا سمن‌ها در حوزه سلامت است. ما مشارکت مردم را ساماندهی می کنیم. حدود 50 سازمان مردم نهاد و مجمع خیرین درزمینه‌های مختلف بیماران در مشهد مشغول حمایت این افراد هستند. یکی از اقدامات موثر در این زمینه چاپ کتاب یاران سلامت بوده که در آن مدل حمایت سازمان‌های مردم نهاد و راهکارهای استفاده مناسب از این ظرفیت و پتانسیل در حوزه سلامت است. در بیمارستان های ما با وجود اجرا نظام تحول سلامت بازهم حداقل سهمی که بعضی از بیماران شامل حالشان می‌شود به ویژه بیماران صعب العلاج مثل سرطان ها زیاد نیست به همین دلیل در 9 بیمارستان در مشهد برای اولین بار در کشور شورای مشارکت های مردمی بیمارستان ها ایجاد شد. این شورا وظیفه پیگیری و مرتفع کردن مشکلات بیماران و بیمارستان‌ها را با کمک خیرین بر عهده دارد.


غلامحسین خدایی مطرح کرد: هدف از ملحق شدن به این حرکت اجتماعی، عمل به رسالت خویش است . ما در جهانی زندگی می کنیم که بایدآموزش ها اثربخش و موجب ارتقا سلامت مردم شود. حضور هنرمندان در فعالیت های اجتماعی گام موثری در رساتای کنترل بسیاری از مشکلات اجتماعی است و هنر تنها برای سرگرم کردن نیست الان بهترین زمانی است که فرهنگ‌سازی را از طریق هنر و هنرمندان انجام دهیم. در سین هشتم هنرمندان خوش فکر و خوش نام و درخشان حضور دارند و ما امیدواریم با توجه به حوزه مسئولیت و وظایف خویش در این موسسه در کنار هنرمندان شهر و کشورمان گامی برای توسعه سلامت در جامعه خویش برداریم.


مرضیه محبی- مدیر کانون زنان حقوقدان سورا
کانون زنان حقوقدان سورا، سازمان مردم نهادی است که پروانه فعالیت خود را در آذر سال 94 از استانداری خراسان رضوی دریافت نموده و امروز با داشتن بیش از یکصد و پنجاه عضو که بالغ بر یکصد نفر آنان وکیل دادگستری هستند، فعالیت خویش را بر حمایت از زنان بی پناه، آسیب دیده و بزه دیده بنیان نهاده است. رویکرد اصلی سورا مبارزه  پیگیر با آسیب‌های اجتماعی است. از آنجا که خشونت بر زنان و در خانواده نقطه آغاز همه اشکال خشونت‌ورزی علیه درماندگان و بی پناهان و برسازنده انحرافات اجتماعی است. توانمندسازی این زنان را که در لایه‌های تاریک و خاموش اجتماع به خود رها شده اند را هدف قرار داده است.


فرشته محبی عنوان کرد: هدف از شرکت در این حرکت عظیم اجتماعی در مشهد، ایجاد سرپناه برای بی خانمان ها و آسیب‌دیدگان اجتماعی است. این جریان از سوی هنرمندان آغاز و قرار است که در مشهد چهره تشکیلاتی به خود گرفته و تحت عنوان یک تشکل اجتماعی و مردم نهاد به وسیله جمعی از تشکل‌هایی که قبلا وجود داشته‌اند، تشکیل شود. هدف این است که در جلب کمک‌های مردمی به قشر محروم بکوشیم. حضور سین هشتم به همراه حامیان و هنرمندان در مشهد نتیجه تلاش‌های خانم سلجوقی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی و سایر همکاران و مسئولین محترم است که امروز میزبان سین هشتم در مشهد هستیم.


سید حمید رضازاده- مدیر عامل خیریه گلستان علی
موسسه گلستان علی(ع) بزرگترین خیریه نگهداری شبانه روزی کودکان آسمانی کشوراست که درسال 1383 کمتر کسی تصور می کرد گلستان علی(ع) بتواند به اهداف والای خود برسد، اما درحال حاضر این موسسه، باعنوان بزرگترین مرکز نگهداری از فرزندان بی سرپرست وبدسرپرست در کشور، سربلند و سرافراز است .
12سال پیش و به مناسبت عید غدیرخم، جمعی از افراد خیر و نوع دوست گردهم آمدند و با نیتی خالص و الهی پا در رکاب پدر یتیمان دنیا حضرت علی(ع) نهادند و امروزه گلستان علی(ع) با کمک‌ها و حمایت‌ها و افکار متعالی اعضای هیات مدیره، هیات امنا، خیرین و کارکنان صدیق خود، جمعی از پسران و دختران را به عنوان فرزند با پوشش در ده مرکز شبانه روزی (7 واحد خانه فرزندان، 2 خوابگاه دانشجویی پسران و دختران، یک واحد مهدکودک ویژه فرزندان زنان شاغل سرپرست خانوار) و تعدادی واحد های مستقل همچنان برای رسیدن به اهداف بلند خود و دستیابی به جایگاه ایده آل تلاش می کند که این مؤسسه با پیروی از تعالیم مولای متقیان حضرت علی (ع) در امر  تعلیم و تربیت فرزندان موفق و همواره در حال برنامه ریزی جهت پیشرفت و تعالی فرزندان می باشد.


 سوسن نیک‌ذات- مدیرعامل موسسه بین المللی فرهنگسازان کودکان پارس
موسسه بین المللی فرهنگ‌سازان کودکان پارس با هدف آموزش، فرهنگ‌سازی، ارتقاء و آگاهی‌های کودکان، ارتقاء حقوق کودک در سطح جامعه، عدالت آموزشی، ایجاد تحکیم روابط دوستی، پرهیز و نفی خشونت، کاهش اضطراب کودکان در جنگ و پرداختن به موضوعات ترویج فرهنگ صلح پایدار و حقوق کودک، میراث پایدار، گردشگری پایدار در بستری آموزشی و هنری تاسیس شده است. این موسسه تا کنون موفق به کسب مقام‌های متعدد در عرصه کودک، صلح، فرهنگ در سطح ملی و بین المللی شده و نیز مقالات متعدد و انجام سفرهای صلح طلبانه و بشر دوستانه به 30کشور از 4قاره جهان برای دستیابی به صلح پایدار در سطوح کشوری بوده است.
سوسن نیکذات بیان کرد: سین هشتم رویکرد نوع دوستانه و اجتماعی فوق‌العاده‌ای است که باید به این حرکت اجتماعی قوت ببخشیم. این جریان به نوعی تشویق مردم به همدلی و همراهی و یکپارچه بودن است. از مستندات انسان‌های نخستین می‌فهمیم احساس نیاز به همکاری و همراهی در اجتماع از ابتدا خلقت وجود داشته و ما هم‌اکنون به بخشی از رسالت‌های ذاتی خود در این حرکت اجتماعی جواب می‌دهیم. جدا نبودن از بدنه اجتماع یعنی مسئولیت پذیری و این وظیفه تمامی احاد جامعه است که احساس هم‌بستگی و تعلق را در خود تقویت کرده و برای حل مشکلات هم‌نوعان خود قدمی بردارند.


دکتر علی رضا نبی- استاد دانشگاه و مدیر گروه کارخانجات آرشیا
سال 83 بود که با جمعی از خیرین به این نتیجه رسیدیم در حوزه اشتغال آسیب‌دیدگان وارد شده و با کار این عزیزان را درمان کنیم. این فعالیت ابتدا با 15 نفر شروع شد که شامل معتادین بهبود یافته و چند زندانی که دوران محکومیت خود را گذارنده و تعداد از زنان سرپرست خانوار. اینطور شد که کار شروع و الحمدالله توانستیم موفقیت‌های بسیاری در این حوزه کسب کنیم. شرکت به تدریج توسعه یافت و هم اکنون 142 خانه در حاشیه شهر تحت پوشش شرکت است، کار را به خانه های این افراد می بریم به دلیل اینکه این افراد  امکان حضور در شرکت را نداشته و از طرفی پوشش این تعداد نیرو را در سالن تولید امکان پذیر نیست. در حال حاضر دو شرکت در مشهد با عنوان معتادین بهبود یافته و زندانیان آزاد جرایم غیرعمد شده و دیگری با عنوان زنان سرپرست خانوار و یک شرکت در استان گلستان با مضمون زنان سرپرست خانوار مشغول فعالیت هستند. خیرین در این زمینه به کمک ما آمدند و به رفع برخی نیازهای خانوارها می پردازند. شکستن تابوی استفاده از این نیروها در کل جامعه هدف ما بود که این اتفاق خوب منجر به تغییر دیدگاه جامعه شد که با دیدگذشته به این افراد نگاه نمی‌شود. رسانه ها به کمک ما آمدند با قلم پاک این فکر را منتشر و ما را حمایت کردند؛ حالا بسیاری از شرکت‌ها متقاضی این‌گونه نیروها هستند و خوشبختانه اقدامات موثری در این راستا انجام شده است و محصولات ما در خارج از کشور نیز بازاریابی می‌شود و این رویکرد مرزهای زمینی را طی کرد.


این استاد دانشگاه درباره سین هشتم گفت: این حرکت می‌تواند یک قرار عاشقی باشد برای عاشقان خدمت به مجاورین و زائرین آقا امام رضا علی بن موسی الرضا. همه ما بدون دولت باید زیر یک چتر باشیم و به رسالت اجتماعی خود عمل کنیم. نسبت به این حرکت اجتماعی احساس خوشایندی دارم و فکر می‌کنم این مجموعه در حال شکل‌گیری است که همه ما با دردهای مشترک در جایی خدمت خالصانه را فریاد بزنیم. انسان هایی که میخواهند هم نوعانشان به امکانات معمولی زندگی دست پیدا کنند و همه ما در یک نقطه که سین هشتم شهری که در آن بارگاه ملکوتی امام هشتم واقع هست در نقطه سین هشتم بهم می پیوندیم.

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.