نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 18497
تاریخ انتشار: 1395/10/19 - 17:06:10

اقدام خیرخواهانه رضا کیانیان برای پناه‌جویان در مشهد؛

«سین هشتم» در سفره مشهدی‌ها

 «سین هشتم» در سفره مشهدی‌ها,

من پیشگو نیستم و نمی‌توانم آینده این طرح را ترسیم کنم چون بخش مهمی از آن به فراهم کردن بسترهای این جریان از سوی مسئولین بستگی دارد اما امیدوارم اتفاق خوبی در این زمینه رخ دهد. در پست‌های اینستاگرامم خبرهای خوب را می‌گذارم و این جریان یکی از همین خبرهای خوب است که به آن امید دارم

برای کاربردی‌تر کردن این طرح به نظرم راهکار این است که متولی این جریان به جای خیریه‌ها هنرمندان باشند و آنها تصمیم بگیرند و مبالغی در اختیار خیریه‌ها قرار دهند چون خیریه‌ها کارهای بسیار و هزینه‌های زیادی دارند و باید شخص دیگری این جریان را ساماندهی کند

از دو سال پیش رضا کیانیان با طرح و ایده‌ای برای حمایت از کاتن‌خواب‌ها در مشهد طرحی با عنوان «سین هشتم» پیشنهاد داد که بر اساس آن هنرمندان با مشارکت در جریان کمک‌رسانی به نیازمندان و پناه‌جویان پا در میدان انسان‌دوستی و خیرخواهی بگذارند. از همان سال نظرات موافقی وجود داشت تا اینکه سرانجام 19 دی ماه امسال برگزاری اولین همایش به منظور رونمایی از این طرح و آغاز به کار آن تصویب شد. به نظر می‌رسد مسئولین استان خراسان رضوی این بار در کنار هنرمند مشهدی‌شان قرار گرفته‌اند تا به واسطه او و با مشارکت هنرمندان دست به کاری زنند که غصه سرآید!


گفت‌وگویی داشتیم با رضا کیانیان و او در این باره گفت: در طرح «سین هشتم» به دنبال این هستیم تا مسئولیت اجتماعی را فعال کنیم و از آنجا که در مشهد گروهای مردم‌نهاد در حوزه نیکوکاری فعال‌اند زمینه این کار تا حدودی فراهم است. این طرح در واقع به انجمن‌ها هم کمک خواهد کرد تا در رسیدن به اهداف انسان‌دوستانه مسیر راحت‌تری داشته باشند. این جریان با حمایت استانداری می‌تواند اثرات مطلوبی در جدی‌تر شدن مسئولیت اجتماعی برای حل برخی معضلات اجتماعی داشته باشد.
پیشگو نیستم اما امیدوارم!


من پیشگو نیستم و نمی‌توانم آینده این طرح را ترسیم کنم چون بخش مهمی از آن به فراهم کردن بسترهای این جریان از سوی مسئولین بستگی دارد اما امیدوارم اتفاق خوبی در این زمینه رخ دهد. در پست‌های اینستاگرامم خبرهای خوب را می‌گذارم و این جریان یکی از همین خبرهای خوب است که به آن امید دارم. در «سین هشتم» بنا نیست در قالب موسسه‌ای خیریه کاری انجام دهم و تلاشم بر این است تا از طریق مشارکت‌ هنرمندان به این موسسات برای رسیدن به اهدافشان کمک شود.


«سین هشتم» به نفع نیازمندان
در ادامه برای تشریح بیشتر این جریان با یکی دیگر از کیانیان‌ها گفت‌وگو داشتیم. حمید کیانیان کارگردان تئاتر و سرپرست گروه تئاتر معلولین «بچه‌های باران» در این باره گفت: از دو سال پیش رضا کیانیان پیشنهادی داد تا هنرمندان جوایزی که دریافت می‌کنند را جمع‌آوری و در راستای اقدامات خیرخواهانه و عالم المنفعه بفروشند و مبلغی برای این اقدامات انسان‌دوستانه تخصیص دهند. از آنجا که رضا خودش مشهدی است و هم‌نام امام هشتم شیعیان این طرح با نام «سین هشتم» مطرح شد و اعضای آن از همان سال مدیرعامل‌های موسسات خیریه در مشهد بودند که قرار شد با همکاری رضا این پل ارتباطی ایجاد شود و از فعالیت‌های انجام شده در راستای کمک‌رسانی به پناه‌جویان و کاتن‌خواب‌ها استفاده شود. در حال حاضر قرار است این خیریه در مشهد ایجاد شود و اعضای آن از مدیرعاملان و روسای هیأت مدیره‌های موسسات خیریه باشند.


حضور «بچه‌های باران»
«بچه‌های باران» به عنوان یک موسسه خیریه و صاحب سبک هم در این حرکت حضور دارد. ما در حوزه معلولین جسمی و حرکتی اقدام انجام می‌دهیم و هر خیریه‌ای با توجه به حوزه فعالیت‌های خودش کار می‌کند. «سین هشتم» تا کنون هیچ همایشی نداشته است و هماهنگی‌هایی شده است تا 19 دی ماه امسال مراسم رونمایی و افتتاحیه آن با حضور استاندار خراسان رضوی و معاونین آن برگزار شود.


متولی کار در مشهد همین خیریه‌ای است که ایجاد می‌شود و هنوز ساز و کار دقیق عملیاتی شدن این طرح مشخص نشده است که باید در مورد آن بحث و گفت‌وگو شود تا به سرانجام برسد.


امیدوارم کار خیلی کاربردی شود و در پیچ و خم ادرای قرار نگیرد. باید اولویت‌ها در اساسنامه به وضح شناخته شود و بر اساس همان اولویت‌ها کار پیش برود. خوبی‌ای که کار دارد این است که قدمی در مسیر همدلی و در کنار هم قرار گرفتن موسسات خیریه در مشهد باشد.


هنرمندان متولی باشند!
اگر یک خیریه این کار را انجام می‌داد چشم‌انداز کار با توجه به اقدامات آن هم مشخص می‌شد اما در حال حاضر که مشخص نیست کار توسط چه کسی انجام خواهد شد معلوم نیست چشم‌انداز کار چه خواهد بود. ابهاماتی در طرح وجود دارد اما چون نفس آن خیرخواهانه است امیدواریم خوب پیش برود و به اهداف متعالی خود برسد. برای کاربردی‌تر کردن این طرح به نظرم راهکار این است که متولی این جریان به جای خیریه‌ها هنرمندان باشند و آنها تصمیم بگیرند و مبالغی در اختیار خیریه‌ها قرار دهند چون خیریه‌ها کارهای بسیار و هزینه‌های زیادی دارند و باید شخص دیگری این جریان را ساماندهی کند. من پیشنهاد می‌کنم و باید با رضا هم صحبت شود که متولی این جریان را هنرمندان به عهده بگیرند تا ارتباط گیری با جامعه هنری تسهیل و سرعت کار افزایش یابد.

 

انتهای پیام/ نوید موسوی
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.