نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 18529
تاریخ انتشار: 1395/10/20 - 15:36:41

اتفاقیه از همایش سین هشتم، سرپناه گزارش میدهد؛

آمدم ای شاه ، پناهم بده!

سیدجواد حسینی: یکی از مهم‌ترین جهتگیری‌های دولت یازدهم این است که مردم در عرصه عمومی و تشکل‌های غیردولتی ورود پیدا کنند. در این راستا تعداد تشکل‌های غیردولتی خراسان‌رضوی در چارچوب فعالیت دولت یازدهم بیش از 120 درصد افزایش یافته که کافی نیست. توسعه سمن‌ها از جمله دغدغه‌های معاونت سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی است و در این راستا ایجاد خانه تشکل‌های غیر دولتی مدنظر است
آمدم ای شاه ، پناهم بده!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، رضا کیانیان در همایش مسئولیت اجتماعی، دولت، مردم و تشکل‌های غیردولتی به نام سین هشتم، سرپناه بیان کرد: سین هشتم دو سال پیش تاسیس شد و جریان از جایی شروع شد که در ایام عید نوروز  یک زن و دو مرد کارتن خواب را در یکی از میدانهای تهران دیدم که با من احوال‌پرسی کردند و با این که من قصد کمک به آنها را داشتم، رفتند. بعد از این ماجرا ایده سین هشتم به نام سرپناه به ذهنم رسید. قبل از من، رخشان بنی‌اعتماد جوایز خود را برای کمک به این عزیزان تقدیم کرده بود و من به تبع دو جایزه خودم را تقدیم به کارتنخوابهای تهران کردم و بعد از این اقدام دیگر هنرمندان نیز به جمع ما اضافه شدند و جوایز خود را یکی پس از دیگری اهدا کردند. از سایر کشورها نیز از جمله فضانورد روسی به ایران آمد و  مدال خود را به این افراد تقدیم کرد این حرکت خودجوش که سبب شد تا این تشکل شکل بگیرد.


کیانیان تصریح کرد: در همان زمان که فعالیت خود را در ارتباط با کارتن خواب‌ها آغاز کردیم این موضوع به صورت طرح بحث در جامعه تبدیل شد و سمن‌ها نیز در این ارتباط فعال‌تر شدند. بعد به این فکر افتادیم هدایایی را که از سمت هنرمندان جمع شده بود به صورت نمایشگاهی با عنوان فعالیت‌های شهروندی به نمایش بگذاریم و در عین حال مردم را نیز با سمن‌ها آشنا کنیم که هنوز طبق توافقات انجام شده با شهردار تهران، مکان مناسبی برای این موضوع در اختیار ما گذاشته نشده است.


پیشکسوت سینما و تئاتر ایران افزود: در کلانشهرهای بزرگ از جمله مشهد معضلاتی مختلفی وجود دارد که فقر و معلولیت یک بخش آن و بخش دیگر مشکلات بیکاری و مهاجرت است. با مطرح شدن این موضوع به این نتیجه رسیدیم که سرپناه می‌تواند به صورت معنوی موثر واقع شود. برخی از امور خیر باید به صورت انجام شود اما در موضوعاتی مانند ایجاد شغل، کمک به مخترعان و... باید بزرگنمایی شود تا سبب ترویج سایر افراد جامعه در حمایت این افراد شود.


وی مطرح کرد: سین هشتم در مشهد راه‌اندازی میشود و با کمک کارشناسان شهری و اجتماعی مشکلات شهر را شناسایی و از سمنها میخواهیم در مرتفع کردن مشکلات و معضلات ما را یاری کنند. راه اندازی سین هشتم در این شهر مقارن با مشهد 2017 است و همه چیز دست به دست هم داد تا با همراهی دوستان و مسسئولان و دلسوزان این شهر دور هم جمع شده و برای رفاه عمومی قدمی برداریم و نیز امیدوار هستیم سین هشتم در استان خراسان‌رضوی الگویی برای دیگر استان‌ها شود.


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه بر ضرورت مشارکت همه جانبه مردم در حوزه‌های مختلف به ویژه مقابله با آسیب‌های اجتماعی تاکید و بیان کرد: امروز حضور مردم در قالب مشارکت‌های تظاهراتی، تزئیناتی، تشریفاتی هر چند خوب است اما کلید و راه حل مشکل نیست.


سیدجواد حسینی این همایش افزود: عدالت از پایه‌های اصلی هر حکومت به ویژه حکومت اسلامی است و اگر عدالت از حکومت گرفته شود فلسفه وجودی حکومت از بین میرود. تحقق عدالت و رفاه اجتماعی، کاهش فاصله طبقاتی، برطرف شدن عدم تعادل منطقه ای در جامعه و محرومیت ممکن نیست مگر آن‌که نیروی معجزه‌آسای عظیم مردمی به کمک دولت بیاید. امروز باید حقوق مردم شناخته و حقوق شهروندی اجرایی شود، حق ایجاد تشکل‌های نظام‌مند برای مداخله در تمامی ابعاد جامعه از جمله رفع فقر و بی عدالتی و محرومیت است که باید در گستره وسیعی توسعه یابد. مهمترین دغدغه مسئولان باید رفع اینگونه مسائل باشد.


معاون استاندار خراسان رضوی گفت: یکی از مهم‌ترین جهتگیری‌های دولت یازدهم این است که مردم در عرصه عمومی و تشکل‌های غیردولتی ورود پیدا کنند. در این راستا تعداد تشکل‌های غیردولتی خراسان‌رضوی در چارچوب فعالیت دولت یازدهم بیش از 120 درصد افزایش یافته که کافی نیست. توسعه سمن‌ها از جمله دغدغه‌های معاونت سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی است و در این راستا ایجاد خانه تشکل‌های غیر دولتی مدنظر است.


حسینی پیوند و برقراری ارتباط این تشکل‌ها با دولت، تسری آنها به شهرهای کوچک و مناطق روستایی و توسعه تشکل‌ها و خیریه‌ها از حوزه سلامت و آموزشی به عرصه‌های دیگر را از محورهای مورد توجه برای تقویت این حوزه در استان برشمرد. وی حمایت شبکه تشکل‌های غیردولتی را در خراسان جز اولویتهای استانداری و بیان کرد: در بخش‌هایی که این امکان ایجاد نشده از جمله در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی هم‌چون فقر، اعتیاد، کارتن‌خوابی و طلاق باید شبکه سازی‌های انجام شود. باید رویکرد نیازمحور و مشکل محور به رویکرد تواناساز و دارایی محور تبدیل شود و بر مبنای داشته ها و ظرفیت‌های افراد، آنان توانمند و تقویت شوند.


وی گفت: تاکنون هر زمان و در هر بخشی که در این مسیر حرکت کرده ایم بازخورد مطلوبی بدست آمده و اکنون به جای آنکه زندان‌ها پر شود باید از توان و ظرفیت افراد برای توسعه جامعه و بهبود مسیر زندگی خود آنها بهره برد. اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فقط ارتکاب 39 جرم به زندانی شدن افراد منجر می شد اما امروز 400 عنوان مجرمانه تعریف شده که در صورت ارتکاب آن از سوی افراد، زندانی می شوند. نتیجه این امر موجب شده تا زندان مرکزی مشهد که برای دو هزار و 500 نفر ساخته شده امروز 13 هزار زندانی را در خود جای دهد. برخی تشکل‌های مردمی از جمله مجموعه حقوقدانان در مشهد با عنوان ضامن تلاش می کنند مجازات‌های جایگزین زندان را پیشنهاد کنند و یا تشکل سرای نجات ویژه کمک به کارتن خواب‌ها فعال شده و از سوی عده از کسانی که پیش از این کارتن خواب بوده اند، اینها خود بیانگر ظرفیت‌های قابل توجه برای کمک به بهبود وضعیت آسیب‌های اجتماعی است. حسینی تصریح کرد: هم اکنون در خراسان رضوی 860 تشکل مردم نهاد فعال است، باید این حوزه و مشارکت همه مردم در شکل‌های مختلف در این بخش تقویت شود تا بتوانند نقش مهم و محوری خود را در کاهش آسیب‌ها ایفا کنند.
فرشته سلجوقی در ادامه این همایش با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی حقوق متقابل دولت و مردم را شکل می‌دهد، گفت: این مولفه در تعامل اعضا جامعه ایجاد شده و سبب انسجام و مشارکت می‌شود.


وی با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی یکی از عناصر اصلی شکل دهنده قدرت ملی هر کشور است، افزود: این مهم در حیات جمعی افراد و تعیین سرنوشت مملکت اثرگذار است. مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی در ادامه به تبیین فعالیت های دولت تدبیروامید طی سه سال گذشته برای حراست از سرمایه های اجتماعی و در قالب مسئولیت های مسئولان در مقابل شهروندان پرداخت. دولت یازدهم که برآمده از احیا سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد مردم به نظام انتخاباتی است تقویت سرمایه های اجتماعی را در راس برنامه های خود قرار داده است. دولت با پرهیز از اقدامات هیجانی، حمایت از سازمان‌های مردم نهاد، تلاش برای مدیریت تورم افسار گسیخته به دنبال؛ همزمان با رویکرد عمل‌گرایانه و توجه به اصل راستی و پاکدستی در پی حمایت از سرمایه های اجتماعی و جلب اعتماد عمومی بوده است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: نظر به اینکه موضوع مقابله با آسیب‌های اجتماعی به‌طور مستقیم به دو وزارتخانه کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط می‌شود مدیرانی که به‌عنوان وزیر در دولت یازدهم در این مسند قرار گرفته اند با اشراف کامل بر اصول مدیریتی و وظایف محوله مسایل را پیگیری کرده اند. هماکنون یک معاونت در وزارت کشور و دو معاونت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌طور مستقیم فعالیت، برنامه و عملکرد خود را در حوزه آسیب‌های اجتماعی متمرکز کرده و همچنین برای شهرداری‌ها در حوزه کنترل آسیب اجتماعی جایگاه خاصی در کلان‌شهرها درنظر گرفته شده است.


وی خاطرنشان کرد: توجه به سندهای بالادستی مانند برنامه پنجم توسعه به‌ ویژه فصل سوم؛ همچنین قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی که در جهت ایجاد انسجام کلان سیاست‌های رفاهی به‌ منظور توسعه عدالت اجتماعی و حمایت از همه افراد کشور در برابر رویدادهای اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و پیامدهای آن در دولت تدوین و اجرایی شده است. مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: پس از تهیه و تصویب منشور حقوق شهروندی و ابلاغ مفاد آن از طرف ریاست محترم جمهوری به تمامی دستگاه های تابعه قوه مجریه، استانداری در چارچوب وظایف محوله و رسالت سازمانی خود در تلاش است با تمام امکانات موجود و جلب مشارکت حداکثری دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه؛ زمینه را برای یاری‌رسانی به اهداف والای این تشکل مردمی فراهم کند. با عنایت الهی، پشتیبانی های معاون محترم ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و استاندار محترم خراسان‌رضوی زمینه برای مقابله با فقر، حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی موجود بیش از گذشته فراهم شود.


انتهای پیام/  نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.