نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 18533
تاریخ انتشار: 1395/10/20 - 16:29:05

اظهار نظر صریح رضا کیانیان در مراسم رونمایی از ماهنامه «بارثاوا» در مشهد:

اثر هنری نقد شود، نه پیامش!

در گذشته وقتی می‌خواستیم کاری را نقد کنیم ابتدا پیام یک اثر هنری را نقد می‌کردیم و رای می‌دادیم که آن کار خوب یا بد است و هیچ وقت به ساختار هنری اثر توجهی نمی‌کردیم و این آسیبی جدی بود
 اثر هنری نقد شود، نه پیامش!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ،انتشار نخستین شماره از ماهنامه تخصصی تئاتر، سینما و ادبیات در مشهد با عنوان «بارثاوا» در آغازین روزهای زمستان 95 شاید امیدهایی در دل هنرمندان و هنردوستان آفرید تا بلکه برای نخستین بار ماهنامه‌ای تخصصی در زمینه تئاتر، سینما و ادبیات و با رویکردی تحلیلی در مشهد منتشر شود. نشریه‌ای که به گفته مدیرمسئولش می‌خواهد از دریچه‌ای متفاوت به مسائل فرهنگی و هنری مشهد نگاه اندازد و صدای رسای هنرمندانی باشد که تریبونی برای گفتن ندارند.


همزمان با انتشار نخستین شماره از این ماهنامه گفت‌وگویی داشتیم با علی رزاقی بهار و او بر مستقل بودن و رویکرد تحلیلی این نشریه تأکید کرد. روز گذشته مراسم رونمایی از نخستین شماره این ماهنامه هنری در مشهد با حضور رضا کیانیان هنرمند برجسته تئاتر و سینمای کشور و تعداد دیگری از فرهیختگان در مشهد برگزار شد.


به خیلی آروزها رسیده‌ایم
رضا کیانیان هنرمند مشهدی تئاتر و سینما هم در این مراسم بود و در حضور شرکت‌کنندگان که تعدادی از آنها دوستان قدیمی‌اش در گروه تئاتر «پارت» بودند، گفت: تازگی آمار جالبی شنیدم که دی ماه امسال در تهران هر شب 115 تئاتر اجرا می‌شود. ما روزی آرزو داشتیم به اینجا برسیم و الان رسیدیم و بعد از تهران، مشهد با فاصله‌ای زیاد، آمار بیشترین اجراها را دارد؛ روزی در مشهد آروزی ما بود که هر شب چند نمایش اجرا شود و چنین چیزی در تصور نمی‌آمد اما امروز این اتفاق افتاده است.


هنر هدفمان باشد!
چون گفتند این نشریه تخصصی فرهنگ و هنر است می‌خواهم درخواست کنم این نشریه فقط برای فرهنگ و هنر باشد و با همین هدف هم ادامه دهد. خود ما زمانی در گروه «پارت» نشریه‌ای داشتیم که با وجود ادبی بودن به مسائل سیاسی هم می‌پرداخت و این آسیبی در کار بود که ما متوجه نمی‌شدیم. امروز درخواستم از اهالی هنر این است که فقط به هنر بپردازند. ما هم اگر بنیان‌های هنری را قوی می‌کردیم الان جلوتر بودیم. در گذشته وقتی می‌خواستیم کاری را نقد کنیم ابتدا پیام یک اثر هنری را نقد می‌کردیم و رای می‌دادیم که آن کار خوب یا بد است و هیچ وقت به ساختار هنری اثر توجهی نمی‌کردیم و این آسیبی جدی بود. به همین دلیل پیام رشد پیدا می‌کرد و آثار هنری از محتوا غنی نمی‌شد. اثر هنری چیزی ورای پیام دارد که آن همان وجه هنری آن است. در واقع پیام نیست که اثر هنری را می‌سازد و ساختار اثر است که آن را تشکیل می دهد و ما هم در مقام منتقد باید این ساختار را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. اینکه چطور اثر بهتری خلق کنیم متأسفانه تا حدود زیاد و قابل توجهی مغفول مانده است و این چگونگی در راستای ساختار شناسی اثر هنری ممکن می‌شود.


کاری که بنا به گفته مدیران و مسئولان در «بارثاوا» انجام شده و قرار است انجام شود اگر در راستای همین رویکرد باشد بی‌شک مترقی و سازنده خواهد بود و اگر فرهنگ شفاهی خراسان جمع‌آوری شود کار ارزشمندی است. هر چه گذشته را بیشتر بشناسیم حالمان را بهتر خواهیم فهمید.
کیانیان در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «گروه پارت» به من توانایی این را داد که بنویسم و نوشتن آموختم. به یاد دارم داود آن زمان به من می‌گفت هر چه می‌خواهی بگویی، بنویس! در این نکته‌ای است. وقتی مطلبی را بیرون از خودمان می‌آوریم در واقع نکات ضعف و قوت آن را می‌بینیم و امکان اصلاح آن برایمان ممکن می‌شود. امروز هم توجه به این روش خیلی اهمیت دارد.


هنر را جدی بگیریم!
من از نسل دوم گروه تئاتر «پارت» بودم و تئاتر بازی نمی‌کردم چون داود من را بازی نمی‌داد و می‌گفت: «حرف در می‌آورند که فلانی برادرش را آورده روی صحنه!» اما من برای همان نقش‌های پیش و پا افتاده که خیلی ساده بود تمرین می‌کردم و آن را جدی می‌گرفتم. اولین نقش جدی خودم را مدیون تقی رفقی هستم که بازی نقشی را به من پیشنهاد داد و همانجا هم داود مخالف بود. خلاصه اینکه همان نقش‌های ساده را هم دوست داشتم و جدی می‌گرفتم و برای آن ساعت‌ها تمرین می‌کردم و امروز هم معتقدم باید هنر را خیلی جدی گرفت.

انتهای پیام/ نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.