نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اجتماعی | کد خبر: 18571
تاریخ انتشار: 1395/10/22 - 15:33:19

اتفاقیه نقاط ضعف حمایت و برنامه‌های شهری درحاشیه شهر مشهد را بررسی می‌کند؛

اینجا پیشگیری و درمان توامان می‌طلبد!

اینجا حاشیه نیست بلکه مناطق پرمسئله است و ضعف حمایت‌ها و کنترل‌های قانونی در این مناطق(محرومیت کارگان ساختمانی از حمایت‌ای بیمه‌ای و آسیب‌پذیری شدیدتر نسبت به تغییرات اقتصادی و عدم تست اعتیاد مثل کارگران کارخانه‌ای) متغییرهای کلان بستر را می‌سازند و بسترهای محلی فرآیندها را می‌سازند و تسهیل می‌کنند
اینجا پیشگیری و درمان توامان می‌طلبد!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، مشخص نیست که کدام نگاه ساکنین حاشیهشهر را مانند تافته جدا بافتهای از شهر جدا میکند. ساکنینی که نه شهری هستند و نه روستایی، نه عشایر و قبیله. عدهای میگویند اینجا سرچشمه آسیبهای اجتماعی است. طبق مشاهدات و مطالعات بسیاری که از آسیب‌های اجتماعی حاشیه نشینی به عمل آمده مشخص شده جولان سوداگران مرگ در این مناطق بیش از هر قسمت شهر بوده و برخی از محله‌ها به صورت دسته جمعی و خانوادگی مراحل مختلفی از قاچاق و توزیع و فروش مواد را انجام می‌دهند. با توجه به کثرت نسل جوان در بخش‌های حاشیه‌نشین شهری و شرایط اجتماعی حاکم بر آن باندهای خلاف با سرعت بیشتری تشکیل و گستره‌ای به مراتب بزرگ‌تر از مناطق حاشیه‌ای را در بر می‌گیرد. سطح همکاری اعضای محله‌های حاشیه‌ای بسیار چشمگیر بوده و این همبستگی حتی در انجام و سرپوش گذاشتن بر بزه‌های مختلف به چشم می‌آید. از سوی دیگر حاشیه‌نشینان در استقبال از افراد غریبه بسیار منفعل بوده و همین موضوع امکان شناسایی و برخورد با باندهای خلاف مستقر درآن را با مشکل مواجه می‌کند. به تعبیر دیگر مناطق حاشیه نشین جولانگاه اقلیتی خلاف‌کار شده که نه تنها منطقه‌ حاشیه بلکه کل یک شهر را آلوده می‌کند. همچنین پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد، جمعیت فعال مناطق حاشیه‌ای عمدتا بیکار بوده و یا بدون داشتن تحصیلات و مهارت خاص، صرفا به دنبال امرارمعاش از شغل‌های کاذب هم‌چون دست‌فروشی و یا شغل‌های فصلی از قبیل کارگری هستند. اما از تمام این مباحث که بگذریم حاشیه‌نشینی نه تنها در مشهد بلکه در تمام نقاط دنیا مشخصه بارز و زجرآوری به نام فقر دارد، معضلی که خود بستر بسیاری از آسیب‌ها است.  تمام این اوصاف نباید اکثریت با شرافت اما فقیر این مناطق را فراموش کرد. افرادی که با هزار و یک امید راهی شهرها شدند و به دلایل مختلف که بیشتر آن از نابرابری‌های اقتصادی نشأت گرفته به زندگی در حاشیه شهرها محکوم شدند. افرادی که برخلاف نسل هزاره‌ی فعلی در سایه توجهی هرچند اندک می‌توانند به نیروی کاری ارزان و در دسترس مبدل گشته و زمینه‌های رشد اقتصادی کشور را فراهم کنند.

سید کمال‌الدین حسینی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسانرضوی در این رابطه گفت: با توجه به نتایج مطالعات مصوب آمایش و توجه به پنج شهر متوسط در سطح استان، آموزش‌های منتهی به مهارت و تقویت رقابت برای شغل و درآمد و پرهیز از نگاه کالبدی مطلق به حوزه توانمندسازی مناطق حاشیه در دستور کار قرار گرفته است و باید با توجه به تمایز و تفاوت جدی ترکیب جمعیتی محلات و بلوک‌های حاشیه‌نشین و عدم صدق عنوان و ویژگی‌های حاشیه نشینی بر بسیاری از محلات و مناطق تعریف شده در قالب حاشیه‌نشینی، برنامه‌ای منسجم در این حوزه داشت. نگاه همه جانبه و لزوم پایش و نظارت برنامه، ظرافت اقدامات مداخله‌ای و لزوم توجه به تغییرات ناشی از این مداخلات بر دیگر حوزه‌ها نیز از دیگر مواردی است که باید روی آن متمرکز شد و برای آن برنامه داشت.

وی خاطرنشان کرد: اینجا حاشیه نیست بلکه مناطق پرمسئله است و ضعف حمایت‌ها و کنترل‌های قانونی در این مناطق(محرومیت کارگان ساختمانی از حمایت‌ای بیمه‌ای و آسیب‌پذیری شدیدتر نسبت به تغییرات اقتصادی و عدم تست اعتیاد مثل کارگران کارخانه‌ای) متغییرهای کلان بستر را می‌سازند و بسترهای محلی فرآیندها را می‌سازند و تسهیل می‌کنند. حسینی عنوان کرد: مشکلات ناشی از ضوابط عمومی و فراگیر شهرسازی، مثلا عرصه 250متر برای واحد مسکونی و نبود استراتژی توسعه روستایی یکی از عوامل اصلی بروز حاشیه نشینی است. بازنگری در سیاست‌های معطوف به اشتغال، ارتقاء بهره‌وری کشاورزی و صنایع تبدیلی روستایی(تاکید براقدامات ترویجی) و ایجاد زنجیره‌های کسب و کار کوچک در حاشیه شهرها، باید مورد توجه باشد تا در همین راستا شاهد اتفاق‌های خوبی در آینده باشیم.

مدیرکل امور اجتماعی گفت: بدون اصلاح سیاست‌های ناکارآمدی که حاشیه نشینی نتیجه آن بوده است، حتی‌برنامه‌های خوب ابتر می‌ماند. بنابراین، ایجاد احساس هویت و توانمندی و دارایی از طریق تعیین تکلیف ابنیه و ساختمان‌های ساکنین این مناطق و بازبینی اصول شهرسازی در این مناطق با توجه به واقعیت مهاجرت از روستاها به خاطر ناامنی، محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی و توجه به لکه‌های تراکم آسیب‌های خاص در هریک از پهنه‌ها و محلات با توجه به تفاوت و تمایز آنها هم باید مورد توجه باشد. برای مثال از 40هزار تصادف در مشهد، 45درصد مربوط به موتور سیکلت‌ها است. بسیاری از راکبین این موتورها از مناطق حاشیه شهر هستند و تبعات این حوادث بر همه ابعاد زندگی ، مسائل و مشکلات این مناطق سایه می‌افکند. اطلاع‌رسانی و انجام اقدامات ترویجی در این زمینه می‌تواند نقش موثر و مفیدی داشته باشد. حسینی تصریح کرد: تهی‌شدن‌ ذخیرگاه های زندگی با توجه به مهاجرت از برخی نقاط اثرات اجتماعی و فرهنگی غیرقابل جبرانی دارد. حاشیه شهرها تابلو ناکارآمدی برخی برنامه‌ها است. شیرازه مدیریت و برنامه‌ریزی اجتماعی در این مناطق از هم گسسته است.متأسفانه گاهی دستگاه‌ها اجرایی ،اقدامات خوب سازمان‌های مردمی را هم با برخی مستندات قانونی مانع می شوند. مشکل را باید در مبدا حل کرد، بیماری‌ پوستی فقط با پماد درمان نمی‌شوند و از نگاه اجتماعی اگر مردم بخواهند زندگی خود را عوض کنند با کمترین هزینه و ساختارهای دولتی حداقلی امکان پذیر است و این با مشارکت و همراهی خود مردم سازگار است. بسیاری از ساکنین حاشیه کسانی بوده‌اند که به دلیل افزایش هزینه‌ها به آن مناطق رفته‌اند، به خاطر رهایی از مستاجری در آن نقاط سکونت گزیده‌اند.  اولین شرط لازم ، عزم مردم حاشیه شهرها برای تغییر وضع موجود و موفقیت برنامه هادر این مناطق است تجربه های جهانی هم نشان داده است در کشورهایی مثل پرو که در دهه پنجاه ، دارای بیشترین مناطق حاشیه ای بوده که با همراه شدن مردمان این مناطق با برنامه های تسهیلگران و مددکاران اجتماعی موجب اصلاح و بهبودی نسبی شرایط شد. ساکنین سکونت‌گاههای غیر رسمی، مسئولان و برنامه ریزان باید از نگاه نیاز مبنا به نگاه دارایی مبنا برسند و به داشته های این مناطق در جهت بهبود شرایط فکر کرد و در گام دوم راهکارهایی همچون توزیع مناسب زیرساخت‌های شهری و تسری آن به مناطق حاشیه‌ای از یک‌سو و ایجاد فرصت‌های تحصیلی و شغلی،  به طور خلاصه توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی، ساکنان و فرزندان آنان از سوی دیگر از جمله‌ پیشنهادات مورد توجه صاحب نظران در زمینه مداوای وضعیت فعلی حاشیه نشینی است.

 

انتهای پیام/ نیلوفر اقبال


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.