نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 18572
تاریخ انتشار: 1395/10/22 - 16:08:55

همزمان با سالروز درگذشت استاد صباغیان، «اجلاس قدیر» در مشهد برگزار شد؛

هنرِ عشق ورزیدن تا پایان!

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، شاید خیلی پیش آمده باشد که وقتی نامی از استادی می‌شنویم و آثارش را می‌بینیم تعجب کرده باشیم از اینکه پیش از این اثرش را دیده‌ایم اما نمی‌دانستیم کار به نام اوست و به او تعلق دارد. خیلی از اساتید هنرهای تجمسی چون نقاشی از این دسته‌اند. مردانی بی‌ادعا و حتی گمنام که جز در محافل هنری شناخته نشده‌اند و عموم مردم با اینکه از تماشای کارهای آنان لذت می‌برند شناختی از آنان ندارند.

عشق به نقاشی
قدیر صباغیان، متولد1313 در مشهد یکی از این چهره‌های شناخته شده در عرصه هنر و ناشناخته در میان عموم است. او که از کودکی با عشق و علاقه به نقاشی آغاز کرد و وقتی از دنیا رفت که قلم در دست داشت. او که در شانزده سالگی پایش به مدرسه هنرهای زیبای کمال ‌الملک تهران گشوده شد و زیر نظر «حسین خان شیخ» از شاگردان به نام کمال‌الملک، دوره‌های آموزش هنر را گذراند و سرانجام به ‌عنوان هنرجوی ممتاز این مدرسه موفق شد بورس تحصیل در آکادمی هنر ایتالیا را دریافت کند. نشان درجه یک هنری معادل دکترای هنر و سابقه‌ای بیش از شصت سال در عرصه هنر نقاشی از او چهره‌ای منحصر به فرد ساخته است و تأثیرش در فضای هنری به گونه‌ای است که اهالی هنر به خوبی آن را درک می‌کنند. این پیشکوست نقاشی قهوه‌خانه‌ای سرانجام در 28  بهمن سال 92 در سن هفتاد و نه سالگی در حالی که هنوز پرتره طبیب پرآوازه و خوش ‌نام مشهدی، «دکتر شیخ» را می‌کشید از دنیا رفت و این نقاشی ماندگار را یتیم گذاشت.

طالبی: تا امروز 23 سال است که این اجلاس هفته درمیان برگزار می‌شود و تا کنون حدود 12 استاد عزیز از بین ما رفته‌اند. حفظ کردن این جمع خیلی ارزشمند است و نشان می‌دهد کسانی که سال‌ها برای هنر زحمت کشیده‌اند هرگز فراموش نشده و از خاطره‌ها پاک نمی‌شوند

برگزاری «اجلاس قدیر» در مشهد
روز گذشته «اجلاس قدیر» به یاد و گرامیداشت این استاد فرهیخته با حضور تعدادی از اساتید نقاشی و هنردوستان در مشهد برگزار شد. سید مهدی شهید‌زاده، احمد ابوالحسنی، عبدلحسین مهدوی، چمانیاز، عباس معتمدی، رضا میرمصطفایی، زحمتی، قیطانی و علی خاوری در این مراسم شرکت داشتند. آثار استاد میرمصطفایی مورد نقد و آثار گلدوزی مهدوی مورد استقبال و طراحی‌های علی خاوری نیز  باپرتره‌های رنگی در معرض دید قرارگرفت. مهمان جلسه خانم منادی اساتید را به نمایشگاه نقاشی و مجسمه‌سازی خود در یکم بهمن دعوت کرد و جلسه با آواز زحمتی و با شعرخوانی شهید زاده به پایان رسید.


23 سال گذشت
در این مراسم طالبی گفت: از سال 72 و زمانی که استاد صباغیان در قید حیات بودند این اجلاس برگزار شد و تا امروز تداوم داشته است. آخرین بار که استاد خود در این اجلاس شرکت داشتند روزی بود که پنج روز بعد همه ما را ترک کردند و یاد و خاطره‌شان را باقی گذاشتند. تا امروز 23 سال است که این اجلاس هفته درمیان برگزار می‌شود و تا کنون حدود 12 استاد عزیز از بین ما رفته‌اند. حفظ کردن این جمع خیلی ارزشمند است و نشان می‌دهد کسانی که سال‌ها برای هنر زحمت کشیده‌اند هرگز فراموش نشده و از خاطره‌ها پاک نمی‌شوند.


در مورد منش و روش استاد چیزی که بسیار گفته شده است و نه تنها از زبان من که همه شاگردان او می‌گویند اخلاق نیکو و شایسته اوست. همه ما معتقدیم او پیش از این که هنر به ما بیاموزد درس اخلاق می‌داد و رفتارش برای ما الگو بود. استاد اضافه بر این‌ها در سبک کمال‌الملک نقاشی می‌کرد و به مکتب کلاسیک تعلق داشت و در سبک و کار خود استاد بود.


آخرین نقاشی بدون امضا
در سال‌های آخر عمرشان عکسی از دکتر شیخ توسط یکی از محققان و پژوهشگران مشهدی به نام استاد قشنگ به دست او رسید و او گفته بود که می‌‌خواهد این عکس را نقاشی کند. به یاد دارم آخرین جلسه‌ای که به اجلاس قدیر آمد گفت که تابلو دارد تمام می‌شود و وقتی ما چند روز بعد خبر فوت او را شنیدیم و بعد به ما گفتند تابلو تمام شده است نمی‌توانستیم باور کنیم. وقتی به خانه استاد رفتم و تابلو را دیدم تنها گوشه‌ای از آن مانده بود و تابلو تمام شده به نظر می‌رسید، اما امضایی نداشت. همانجا فرزندان استاد روایت کردند که می‌خواسته است امضا کند و با این حال دست نگه داشته تا کمی بیشتر روی آن کار شود که دیگر عمرش این اجازه را به او نداده است. قرار بود سیاه مشقی توسط حسین علیزاده از اساتید خط روی این تابلو کشیده شود که آنهم انجام شد تا آنچه استاد می‌خواست به همان شکل درآید اما تابلو امضای استاد را نداشت.


مسجمه‌ای به یاد استاد
صالح موسویان یکی از مجسمه‌سازان مشهدی در راستای سالگرد درگذشت استاد صباغیان نیز سردیسی از این استاد ساخته و در این باره گفت: علاقه شخصی بنده به استاد اصلی‌ترین دلیل انتخاب او برای این کار بود. حدود بیش از  یکسالی می‌شد که در جلسه‌ای که استاد طالبی به نام خود استاد صباغیان با عنوان «اجلاس قدیر» برگزار می‌کرد ایشان را ملاقات می‌کردم.

طالبی: وقتی چند روز بعد خبر فوت او را شنیدیم و بعد به ما گفتند تابلو تمام شده است نمی‌توانستیم باور کنیم. وقتی به خانه استاد رفتم و تابلو را دیدم تنها گوشه‌ای از آن مانده بود و تابلو تمام شده به نظر می‌رسید، اما امضایی نداشت

موسویان: حتی او در نقد کردن هنرجویان هم معلمی کم نظیر بود. نحوه رفع اشکال را بسیار ظریف و لطیف مطرح می‌کرد که مبادا باعث دلسردی فرد شود و به این ترتیب نهال ذوق و هنر فرد را با دقتی باور نکردنی حفظ می‌کرد. نه آنکه با هرس نابجا و بی‌موقع نهالش را بخشکاند

نحوه رفتار استاد با افراد و هنرجویان قابل تامل بود و نوعی سلوک اخلاقی خاص را تداعی می‌کرد. بر خلاف بسیاری از هنرمندان باکی از نقد نداشت و حتی آثاری که در همان دوران خلق می‌کرد را در کمال تعجب به جلسات می‌آورد و نظر همه را جویا می‌شد. این نوع رفتار علاوه بر تواضع پیام‌های دیگر اخلاقی و آموزشی هم داشت. همه این‌ها در حالی بود که مرحوم صباغیان افتخار دریافت نشان درجه یک کشور را در سابقه خود داشت و این برایم بسیار آموزنده بود.  
حتی او در نقد کردن هنرجویان هم معلمی کم نظیر بود. نحوه رفع اشکال را بسیار ظریف و لطیف مطرح می‌کرد که مبادا باعث دلسردی فرد شود و به این ترتیب نهال ذوق و هنر فرد را با دقتی باور نکردنی حفظ می‌کرد. نه آنکه با هرس نابجا و بی‌موقع نهالش را بخشکاند. رفتار مرحوم استاد چنان بود که هر فردی را به سوی خود جلب می‌کرد به همین دلیل مجسمه پرتره‌ای از ایشان را کار کردم.

پیشکسوتان غریب!
«اجلاس قدیر» یکی دیگر از جلسات خود را به پایان برد؛ جلسه‌ای بدون استاد صباغیان و با حضور جمعی از اساتید هنر در مشهد که شاید خیلی از آنها برای ما شناخته شده نباشند. همچنان که استاد صباغیان هم خیلی‌ها نمی‌شناختند و آثارش را می‌دیدند!

انتهای پیام/  نوید موسوی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.