نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 19648
تاریخ انتشار: 1395/11/26 - 18:17:29

گزارش اتفاقیه از جذابیت یک روز غربی؛

مناسبت‌های غیررسمی برای ابراز عشق!

ولنتاین با وجود جایگزین های ملی و مذهبی بسیار با اهمیت، همچنان مهم‌ترین روز ابراز عشق در جامعه ایران شناخته می شود
 مناسبت‌های غیررسمی برای ابراز عشق!,

عشق، احساس، مهربانی، دوست داشتن، ازدواج و ... در ذات انسان‌ها نهفته است. زمانی که روح پاک خداوند از کالبد جسمی خاکی، انسان را خلق می‌کند، طبیعی است که مهم‌ترین مشخصه خالق بزرگ که مهربانی است در ذات انسان نیز جای می‌گیرد؛ هرچند گاهی به دلایلی مختلف که موضوع بحث نیست، این مهربانی توسط آدمی نادیده گرفته شده است. ابراز این عشق و احساس و در نهایت ازدواجی که در تمامی ادیان الهی به آن توجهی ویژه شده است، در همه دنیا کاملاً فراگیر است و این طبیعی است که بهانه‌ها، رویدادها و موضوعات در این رابطه به راحتی مرزهای جغرافیا را شکسته و در تمامی ملل شنیده شوند.

ولنتاین یا همان روز عشّاق، یکی از همین رویدادهاست که سال‌های سال در تمامی دنیا با شدت و ضعف متفاوت در چهاردهم فوریه سال میلادی گرامیداشته شده و هیجانی خاص را در جامعه، به ویژه در جوانان ایجاد می‌کند.

اما آیا در کشور ما این رویداد غربی که البته رویدادی انسانی است، به درستی دریافت و اجرا می‌شود و یا با نگاهی سطحی و برداشتی اشتباه، مسیری نادرست را در پیش گرفته است؟!

بررسی تاریخچه روز "ولنتاین" گویای اعدام کشیشی مسیحی به این نام است که به دلیل برقراری عقد ازدواج میان سربازان عاشق، توسط حاکمی زورگو به دار آویخته شد، اما آیا چند درصد از کسانی که در کشور ما، این روز را به عشق خود تقدیم می‌کنند، معتقد به رابطه ای عاشقانه و پایدار و البته در چهارچوب، مانند ازدواج و چه میزان به دنبال ابراز عشقی کاذب، پنهانی، خیابانی و حتی خارج از محدوده‌های انسانی هستند؟!

بعلاوه پنجم اسفند یا به تعبیر برخی مورخان 29 بهمن، یادآور سپندارمذگان، روز جشن عشق اصیل ایرانی است که با توجه به قدمت بسیار بیشتر آن از ولنتاین همچنان در رقابت بین غرب و اصالت شکست خورده است. در منظر دینی نیز اولین روز از ماه قمری ذیحجه، سالروز ازدواج الهی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) است که نهایت عاشقی در اسلام رحمانی و مذهب شیعه را نشان می‌دهد؛ اما با وجود این جایگزین های ملی و مذهبی برای ولنتاین، همچنان شاهد جذابیت‌های این روز غربی برای نسل جوان و حتی نوجوان ایرانی هستیم.

شادی، پررنگ‌ترین مؤلفه جذابیت ولنتاین
در این باره سارا، 25 ساله، با تأکید بر نیاز به شادی در زندگی تمامی افراد، افزود: تنها دلیل خرید در ولنتاین و هیجانی که در این روز در بین جوانان دیده می‌شود، اهمیت شادی است. در این روز بدون توجه به فشارهای خاص زندگی و محدودیت‌ها، تنها به ابراز شادی پرداخته و آن را با افرادی که دوستش داریم تقسیم می‌کنیم. گل یکی از نمادهای اصلی این روز است که همه مردم علاقه خاصی به گل دارند و نمی‌شود از بهانه ای برای خرید و اهدای گل، آن هم به عنوان عشق، گذشت.

محمد، 20 ساله، در گفتگو با اتفاقیه، با بیان این که هیچ اطلاعی از سابقه و تاریخچه روز ولنتاین ندارد، تأکید کرد: هیچ دلیل خاصی برای خرید هدیه در این روز ندارم و تنها به دلیل اینکه در بین اطرافیان این روز جا افتاده و در یک رابطه عاشقانه، انتظار برای گرامیداشت این روز وجود دارد، برای خرید اقدام کرده‌ام.

بی‌توجهی به روزهای ملی و مذهبی در مقابل تبلیغات گسترده ولنتاین
مریم، 34 ساله که برای خرید با خواهرش به گلفروشی آمده بود نیز به غرب زده بودن بخشی از جوانان پرداخت و تصریح کرد: جوانان هیچ شناختی از سبقه این روز ندارند و بی توجه به این که روز عشق ایرانی نیز چند روز دیگر فرا می‌رسد، اما چون ولنتاین از خارج از مرزها نشأت گرفته و به اصطلاح خارجی است، جذابیت بیشتری برایشان دارد. اکثراً علاقه زیادی به تقلید از رفتار خارجی‌ها دارند و به همین دلیل نیز ولنتاین را به طور جدی دنبال می‌کنند.
رسول، 50 ساله، شهروند دیگری که در فضاش اطراف یک فروشگاه اقلام کادویی با خبرنگار اتفاقیه گفتگو کرده است نیز، با تأکید بر لزوم توجه ویژه به ایام خاص ملی و دینی برای مقابله با روزهای غربی مانند ولنتاین، گفت: ما روزهای بسیاری در تقویم ملی و دینی خود داریم که می‌توانند از جایگاهی بسیار بالاتر از روزهایی مانند ولنتاین برخوردار باشند اما عزمی جدی برای آگاهی بخشی جامعه در قبال این روزها و مطرح کردنشان وجود ندارد.

وی ادامه داد: شبکه‌های مختلف ماهواره ای در ایام نزدیک به ولنتاین مدام به شیوه‌هایی جذاب و فریبنده، برای این روز تبلیغ می‌کنند و هیجانی خاص را در ذهن و قلب جوانان ما ایجاد می‌کنند. بازارهای ما نیز در این روز برای جلب مشتری بیشتر در فضای اقتصادی راکد، در راستای همین تبلیغات عمل کرده و جوی مناسبتی را ایجاد می‌کنند و در مقابل هیچ شناختی برای روزهای مناسب جایگزین برای ولنتاین ارائه نمی شود و تلاشی هم برای توجه به آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

سهیلا، 18 ساله نیز بر زیبایی نمادهای روز ولنتاین تأکید کرد و اضافه کرد: در مناسبت‌های مختلف به دلایل زیاد از جمله چشم هم چشمی‌ها و انتظارات بالا نمی‌توان با هدیه‌هایی ساده و کوچک، آن را گرامی داشت اما نمادهای ولنتاین و هدیه‌هایی که در آن مرسوم است مانند گل رز، عروسک‌ها و شکلات‌های طرح قلب و ... نه تنها فانتزی، عاشقانه و زیبا هستند، بلکه می‌شود در این روز با هزینه‌ای مناسب تر نیز عشق را به طرف مقابل ابراز کرد.
دکتر نعمت‌الله فاضلی؛ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در مورد اینکه همه‌گیر شدن ولنتاین در جامعه ایرانی ناشی از چه تحولات اجتماعی است و چه منطق فرهنگی دارد، گفت: ولنتاین، یکی از نشانه‌ها یا نمادهایی است که پیوندهای رمانتیک در روابط بین دو جنس را آشکار می‌سازد. نشانه‌هایی که از طریق آن عشاق و دوستان و دوستداران به کمک آن، پیوند عاطفی و رمانتیک خود را عینیت می‌بخشند. در این نشانه، رمزهای متعددی نهفته است که رمزگشایی این نشانه می‌تواند برخی ازتحولات مهم فرهنگی در حوزه خانواده، روابط اجتماعی و بخصوص پیوندهای بین‌شخصی را توضیح می‌دهد.

فاضلی: البته این یک واقعیت است که روز عشق مانند بسیاری از امور و الگوهای فرهنگی دیگر، برخاسته از تجربه تاریخی و فرهنگی ایرانیان نیست و کاملاً طبیعی است که بخواهیم از نظر تجربه‏ تاریخی خودمان به این پدیده نگاه کنیم. همچنین برای روز عشق باید نماد سازگارتری با تاریخ و فرهنگ جامعه ایرانی ارائه کرد

وی تصریح کرد: روز عشق یا ولنتاین که امروزه نه تنها در جهان غرب، بلکه در اغلب کشورهای جهان گسترش یافته است، نماد یا نشانه‌ایست از جهانی‌شدن پیوندهای رمانتیک. این امر نشان می‌دهد که به هر حال روز عشق توانسته است خود را به مثابه یک امرفرهنگی گسترش‌یافته تثبیت کند وگویی پاره اجتناب‌ناپذیری از فرهنگ امروز ما شده یا در حال شدن است. این مناسبت دارای ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متعددی است که با تأکید به قضاوت‌های اخلاقی و ایدئولوژیک نمی‌توان به تعریف واقعیت این روز، این نماد و نشانه‌ها دست یافت. البته این یک واقعیت است که روز عشق مانند بسیاری از امور و الگوهای فرهنگی دیگر، برخاسته از تجربه تاریخی و فرهنگی ایرانیان نیست و کاملاً طبیعی است که بخواهیم از نظر تجربه‏ تاریخی خودمان به این پدیده نگاه کنیم. همچنین برای روز عشق باید نماد سازگارتری با تاریخ و فرهنگ جامعه ایرانی ارائه کرد.

 آنچه در این مناسبت خودنمایی می‌کند، عدم حضور هویت، فرهنگ، تمدن و تجربه تاریخی ایرانی و یا حتی نمادهای آن است. نوع کادوها، تعاملات و انگیزه هایی که در کنش‌های ولنتاین دیده می‌شود، وجهی با‌ ماهیت ایرانی و گاه حتی اخلاقی هم ندارد و از آن‌جاکه آیینی وارداتی است در محتوا، شکل و نمادها، تناقض‌ها و ناسازگاری بسیاری با ارز‌ش‌ها، ذائقه و هنجارهای فرهنگ ایرانی دارد. نکته قابل تأمل این است که چرا علی‌رغم آنکه ظرفی‌‌های ملی و مذهبی متعالی متعددی در ابراز مهر در فرهنگ اسلامی و ایرانی وجود دارد، یک عنصر غیربومی عمیقاً در فرهنگ ما رسوخ کرده و جایگزین جشن‌‌ها و اسطور‌های عشق در فرهنگ مذهبی و ملی شده است؟

 انتهای پیام/ مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.