نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 19657
تاریخ انتشار: 1395/11/27 - 09:08:07

از محل اعتبارات سفر رهبری،

5/19 میلیارد تومان به معادن خراسان شمالی اختصاص یافت

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با اشاره به اهمیت معادن در استان، از اختصاص ۱۹.۵ میلیارد تومان اعتبار به این بخش از محل اعتبارات سفر رهبری خبر داد.
5/19 میلیارد تومان به معادن خراسان شمالی اختصاص یافت,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه به نقل از عصر اترک، یحیی نیکدل حوزه معدن را به‌عنوان یکی از قابلیت‌های مهم خراسان شمالی یادکرد که متأسفانه در طول سال‌های گذشته اقدامی دراین‌باره صورت نگرفته و این مسئله یکی از ضعف‌های مهم استان است.

وی با اشاره به مصوبه تأمین اعتبار در سفر رهبری به‌منظور انجام مطالعات اکتشافی معدن و عملیاتی نشدن این مصوبه، شناسایی قابلیت‌های معدنی استان را از اولویت‌ها برشمرد که بر این اساس نمایندگی سازمان ملی زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در استان مستقر شد.

نیکدل با اشاره به کامل شدن نقشه زمین‌شناسی معدن استان، اظهار کرد: عملیات اکتشافی در پهنه جنوبی که پیش‌بینی می‌شد مواد معدنی خاص داشته باشد نیز آغاز و نقشه‌برداری ژئوفیزیک هوایی انجام شد.

وی همچنین به اجرایی شدن طرح کاداستر معادن و عملیاتی شدن آن نیز اشاره کرد و گفت: بر این اساس کسی که محدوده معدنی را ثبت می‌کند دیگر نیازی به مراجعه حضوری به سازمان ندارد و ارتباط بین متقاضی و نیروی داخلی سازمان قطع و شبهات موجود رفع می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار کرد: در این راستا با پیگیری انجام‌گرفته مبلغ ۴.۵ میلیارد تومان اعتبار از محل دفتر رهبری برای انجام مطالعات اکتشافی استان ابلاغ‌شده درحالی‌که در طول ۱۲ سال گذشته یک میلیارد تومان نیز گرفته نشده بود.

وی افزود: همچنین مبلغ ۱۵ میلیارد تومان نیز برای ایجاد زیرساخت‌های معدنی از قبیل جاده، آب، برق، گاز و ... ابلاغ شد که سرمایه‌گذاری در بخش معدن را توجیه‌پذیرتر کرد.

نیکدل اظهار کرد: بخشی از این اعتبارات هم‌اکنون تخصیص‌یافته و بخشی نیز به‌محض ابلاغ تخصیص می‌یابد و در فرایند کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی از مهم‌ترین پروژه‌ها در حوزه معدن را انجام مطالعات اکتشافی در بحث سنگ‌آهن اعلام کرد و افزود: این پروژه توسط بخش خصوصی در منطقه سنخواست در حال انجام است که تاکنون دو میلیارد تومان هم بخش خصوصی هزینه کرده و منجر به گواهی کشف‌شده است.

نیکدل اظهار کرد: بر این اساس پروانه بهره‌برداری از ماده معدنی به ظرفیت دو میلیون تن نیز صادر و همزمان با پیگیری سرمایه‌گذار برای آورده سرمایه‌گذاری، فرآوری سنگ نیز انجام می‌شود.

وی با اشاره به بازدید ۱۰ شرکت داخلی و خارجی از منطقه برای بحث سرمایه‌گذاری در حوزه فرآوری، بیان کرد: اخیر شرکتی اعلام آمادگی خود را اعلام کرده که به‌محض رفع نیازها، واحد فرآوری سنگ‌آهن را در منطقه داشته باشیم.

انتهای پیام/ 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.