نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 19707
تاریخ انتشار: 1395/11/28 - 16:38:43

گزارش اتفاقیه از شرایط فعالیت سازمان‌های مردم نهاد؛

سمن یا سمند، مسأله این است!

اگر ما به گونه ای زندگی کردیم که در جزء به جزء فرایندهای زندگی مان خدا نقش داشت، آن جا یقیناً من چه عضو سازمان مردم نهاد و چه خارج از آن، نمی‌توانم نسبت به آسیب‌های اجتماعی و نسبت به فقر، اعتیاد، طلاق و ... بی تفاوت باشم و چه بسا در این صورت هر کدام از خانواده‌ها به سازمانی تبدیل می‌شوند که در فضای موجود، خدمتی را ارائه می‌کنند که در نتیجه جامعه به آن آرمان شهری که شاید خیلی وقت‌ها در کتاب‌ها به دنبالش بوده‌ایم، تبدیل می شود
 سمن یا سمند، مسأله این است!,

مردم یک سرزمین، ریشه، تنه، برگ و ثمره یک درخت به نام جامعه اند. اساس و بنیان این واقعیت بزرگ، نه تنها گاهی از سوی مدیران سیاسی و اجرایی با تغافل روبرو شده است ، بلکه حتی خود مردم نیز جایگاه حقیقی‌شان را از یاد می‌برند.

در جامعه بدون مردم هیچ مفهومی شکل نمی گیرد و اگر آن‌ها کنار هم قرار بگیرند و جایگاه خود را بدانند و بپذیرند، مدیران و کارگزاران مجاب خواهند شد به عنوان بازوان اجرایی در خدمت آن‌ها باشند؛ اما وقتی این جایگاه فراموش می‌شود، داستان به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد. در این میان، یکی از بهترین شیوه های نمایش این ظرفیت اجتماعی، مطالبه گری است و سازمان‌های مردم نهاد (سمن) موقعیتی است که بتوان این مطالبه گری را به شکل متمرکز، موثر و کارآمد به گوش خدمتگذاران مردم در مسندهای مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... رساند.

مساجد، یادآور سازمان‌های مردم نهاد در تاریخ ایران
مهدی سلطانی‌نژاد، نماینده سازمان‌های مردم نهاد در هیئت نظارت استان خراسان رضوی در گفتگو با اتفاقیه به ابعاد مختلف فعالیت این مجموعه‌ها، پرداخته و با تأکید بر این که، سازمان‌های مردم نهاد از دیرباز در قالب مساجد فعال در هر محله، نمود عینی داشته‌اند، گفت: این سوال مطرح است که آیا  پیش از ورود NGO ها به کشور ما، آیا جایگزینی برای این کارکرد در کشور وجود داشته است یا خیر؟ پاسخ این است که چهار شاخصه غیرانتفاعی، غیردولتی، داوطلبانه و عام المنفعه بودن این سازمان ها، در مساجد ما نیز ظهور دارد، موضوعی که هزار و چهارصد سال پیش نبی مکرم اسلام پایه ریزی کرده است. گرچه افزون بر این شاخصه ها و کارکردها را ما در مسجد شاهد هستیم.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه در چند دهه اخیر، نگاه به سازمان‌های مردم نهاد در ایران دگرگون شده است، افزود: NGOیک محصول وارداتی ترجمه شده است. سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد وآنچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد

وی با بیان فراجناحی بودن سازمان‌های مردم نهاد، تصریح کرد: حوزه مشارکت جویی یکی از دغدغه های مسئولین بوده و فارغ از جناح‌ بندی و تحزب ها، موفقیت مجموعه های دولتی، در گرو میزان بهرهگیری ایشان از ظرفیت های مردمی است.

انقلاب ما یک نهضت مردمی است در ساختار شکل گیری انقلاب هم، آدم‌های سر خطش خیلی زیاد نبودند و اما با ایجاد ارتباط میان بدنه مردم و جریان مبارزات، پیروزی حاصل شد و این پیروزی مرهون اعتقاد امام ره به مردم و ایمان ایشان به ظرفیت اجتماعی مردم بوده است.


سمن یا سمند، مسأله این است!
نماینده سازمان‌های مردم نهاد استان با تأکید بر لزوم عدم دولتی شدن این مجموعه‌ها، اضافه کرد: با این نکته باید خودمان را ارزیابی کنیم که چقدر توانسته‌ایم مردم را به کار بگیریم؟ آیا مجموعه‌های در حال تأسیس سمن هستند یا سمند؟ سمن سازمان مردم نهاد است اما سمند، اصطلاحی است که به طنز برای سازمان مردم نهاد دولتی استفاده می‌شود. به ازای برخی قوانین لازم بوده است که برخی از کارها را واسپاری کنیم اما این واسپاری‌ها چطور اتفاق افتاده است؟ آیا دوباره بخشی از بدنه خود دولت این مجموعه را شکل داده اند؟ فقط اسم مردمی است یا مسمی هم مردمی است؟

رشد کاریکاتوری نتیجه حرکت بدون نقشه
سلطانی‌نژاد دومین نکته مهم در فعالیت سمن‌ها را نقشه راه برشمرد و گفت: متأسفانه شاهد رشد کاریکاتوری و غیر متوازن در حوزه سمن ها هستیم. یعنی در پی یک دغدغه، پیرامون یک موضوع، تعداد زیادی سازمان و نیرو و نفر متمرکز می شوند و در مقابل، حجم زیادی از نیازهای مان مغفول و برزمین می ماند.
وی عدم آشنایی اعضاء و فعالان سازمان‌های مردم نهاد به حوزه وظایفشان را یکی دیگر از مشکلات موجود در این حوزه دانست و خاطرنشان کرد: بعضی اوقات ما افرادی را داریم که سر یک چهارراه به هم می‌رسند و احساس می‌کنند که خیلی با یکدیگر هم‌فکر هستند اما به محض آغاز حرکت یکی به یمین می‌رود و دیگری به یسار؛ و باز آن حرکت مردمی شکل پیدا نمی‌کند و هر کس حرف خودش را می زند و توقعات خاص خودش را هم دارد.


نیاز به توانمندسازی فعالین سازمان‌های مردم نهاد
نماینده سازمان‌های مردم نهاد استان با تأکید بر لزوم توجه ویژه به بحث توانمندسازی فعالان در این مجموعه‌ها، گفت: ما در بسیاری از موارد، شاهد حضور افرادی هستیم که صرفاً با یک دغدغه دور هم جمع شده‌اند یا تخصص ندارند یا پیشرفت و یا هردو؛ چون اساسا فرایند رشد، توانمندسازی و مهندسی توسعه برایشان تعریف نشده است، معمولاً در این مجموعه ها انرژی و نیروی زیادی صرف می شود اما با بی برنامه بودن و عدم نگاه بلند و عدم دانش روز آمد حرکت مهم و موثر چندانی رخ نمی دهد.
عبور از نگاه ابزاری
سلطانی‌نژاد گفت: برخی شناخت کافی و کامل درباره NGO و حوزه فعالیت‌ها و وظایفش ندارند، لذا خیلی اوقات، فقط در فضای نخبگانی به این حوزه پرداخته می شود. به تعبیری دیگر فقط آن جاهایی که به مردم نیاز داشته‌اند، آن‌ها را صدا کرده‌اند. چون اولین نکته ای که درباره سازمان‌های مردم نهاد موضوعیت دارد، مطالبه گری است، بنابراین زمانی که احساس کرده‌اند اگر به یک سمن بها بدهند ممکن است برای خودشان مشکل ساز شود، از این کار سر باز زده‌اند.


وی دراین باره اضافه کرد: ما باید بسنجیم که چقدر از دستگاه‌های دولتی حوزه مشاوره مردمی‌شان فعال است؟ این نکته جدی است که ما اگر در فضای دستگاه‌های دولتی این اهمیّت و جایگاه را تقویت کردیم، یعنی اگر استاندار در جایی که نشست، کنار معاون سیاسی و معاون عمرانی، نماینده سازمان‌های مردم نهاد هم کرسی داشته باشد و همه مسئولان دولتی بدانند که شخص اول اجرایی این استان، یکی از حوزه‌های مشاورینش حوزه سازمان‌های مردم نهاد و مردم است، شاید جنس تعاملات و تبادلات تغییر کند و الا فلا.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد استان با اشاره به این که باید دستگاه‌های دولتی براساس حوزه مشارکت‌های مردمی رصد و امتیاز دهی شوند، تصریح کرد: در قالب دستورالعمل، آیین نامه و بخش نامه خیلی اتفاقات خوبی افتاده است و روی کاغذ همه چیز دقیق و جور است اما در عمل می‌بینید که این امر محقق نمی‌شود و هنوز نگاه به سازمان‌ها نگاه ابزاری است. کما اینکه ما بارها در سازمان‌های مردم نهاد وقتی که دوستان مسئول ما درخواست عضویت داشتند، خواهش کردیم از آن‌ها که به عنوان جایگاه حقوقی‌شان نیایند و به عنوان یک فرد حقیقی ورود کنند.


مواظب باشیم هدف، وسیله را توجیه نکند
سلطانی‌نژاد با تفاوت نوع فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در غرب و ایران، توجه به خدا در تمامی لحظه‌ها را اصل دانست و گفت: اتفاق نامبارکی که در زندگی همه ما افتاده، تبدیل شدن خدا به یک انگاره درجه چندم شده است. ساختار ذهنی و ایدئولوژی غرب و فضای شکل گیری این سازمان ها، انسان محور است به همین دلیل لازم است برای حفظ ظاهر هم که شده بعضی اوقات کارهایی تعریف کنند که یک مقدار وجدانشان هم احساس راحتی بکند. چون اخلاقشان ذیل سیاست، اقتصاد و خیلی از فرایندهای جاری‌شان است، بنابر این بالادستی‌ها به خودشان این اجازه را می‌دهند که خیلی از بی اخلاقی‌ها را رقم بزنند و به مرام نامه هدف وسیله را توجیه می کند آن کنند که میبینیم.


وی تأکید کرد: اگر ما به گونه ای زندگی کردیم که در جزء به جزء فرایندهای زندگی مان خدا نقش داشت، آن جا یقیناً من چه عضو سازمان مردم نهاد و چه خارج از آن، نمی‌توانم نسبت به آسیب‌های اجتماعی و نسبت به فقر، اعتیاد، طلاق و ... بی تفاوت باشم و چه بسا در این صورت هر کدام از خانواده‌ها به سازمانی تبدیل می‌شوند که در فضای موجود، خدمتی را ارائه می‌کنند که در نتیجه جامعه به آن آرمان شهری که شاید خیلی وقت‌ها در کتاب‌ها به دنبالش بوده‌ایم، تبدیل  می شود.

انتهای پیام/ مصطفی قویدل


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.