نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس حوادث | کد خبر: 19890
تاریخ انتشار: 1395/12/04 - 09:08:51

پدیده سنگ افتان و موریانه‌ها منازل روستایی خراسان شمالی را تهدید می‌کند

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: پدیده سنگ افتان، رانش زمین و موریانه‌ها از عوامل اصلی تهدید واحدهای مسکونی برخی روستاهای این استان شمال شرق کشور است.
پدیده سنگ افتان و موریانه‌ها منازل روستایی خراسان شمالی را تهدید می‌کند,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه به نقل ازایرنا،علی روحانی اظهار کرد: تهدیدهای پدیده سنگ افتان که به‌عنوان پدیده طبیعی منازل روستایی را در معرض خطر قرار داده به مدیریت بحران استانداری استان گزارش‌شده است اما، حل آن امری هزینه‌بر است.

روحانی تصریح کرد: این مشکل در روستای 'اسفیدان' از توابع شهرستان بجنورد و 'گلیان' از توابع شهرستان شیروان بیش از سایر نقاط وجود دارد.

وی افزود: مشاور در مطالعه‌های انجام‌شده، محدوده‌هایی به‌عنوان خط قرمز برای ساخت‌وساز در این روستاها تعریف کرده است و اجازه ساخت‌وساز در این محدوده‌ها داده نمی‌شود.

وی گفت: البته تثبیت سنگ‌ها و حل مشکل سنگ افتان امری بسیار هزینه‌بر و نیازمند اعتبار از محل مدیریت بحران است.

به گفته معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هنوز اعتباری دراین‌باره دیده نشده و اقدام مؤثری نیز انجام‌نشده است.

مشکل موریانه‌ها همچنان گریبان گیر است

روحانی، موریانه زدگی منازل مسکونی در روستاها و شهرها را از دیگر تهدیدها عنوان و بیان کرد: پیش‌ازاین و تا سال 85، مشکل موریانه به‌عنوان بحران تلقی شده و از محل اعتبارات حوادث، تسهیلاتی برای بازسازی منازل موریانه زده تزریق می‌شد اما از آن سال به بعد، دیگر تسهیلاتی به این امر تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: البته روستاییان می‌توانند از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی دراین‌باره بهره‌مند شوند اما در شهرها اکنون اعتباری دراین‌باره وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مالکان 2 هزار واحد مسکونی متقاضی دریافت تسهیلات برای بازسازی منازل موریانه زده شدند که در آن سال‌ها، 800 نفر موفق به دریافت این اعتبارات تسهیلاتی شدند.

به گفته معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی، بیشترین مشکلات درزمینهٔ منازل موریانه زده، در شهرستان مانه وسملقان و بجنورد و شهر آشخانه است.

*اهالی روستای 'قره چای' برای جابه‌جایی این روستا به اجماع نرسیدند

روحانی با اشاره به اینکه روستای 'قره چای' از توابع شهرستان مانه وسملقان به علت مشکل رانش زمین باید جابه‌جا شود گفت: اهالی این روستا برای این جابه‌جایی به اجماع نرسیده‌اند.

وی اظهار کرد: مشکل رانش زمین در روستای قره چای و در چند روستای دیگر، توسط مشاور مطالعه شده و بر اساس نتایج این مطالعات، این روستا باید جابه‌جا شود.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی افزود: زمین در سه‌نقطه برای جابه‌جایی روستای قره چای پیشنهاد شد اما ساکنان، برای استقرار دریکی از این مکان‌ها به اجماع کامل نرسیده‌اند.

روحانی تأکید کرد: مالکان شماری از منازل مسکونی که در شرایط حادتری از محدوده رانش زمین قرار دارند باید زودتر نسبت به جابه‌جایی اقدام کنند.

وی اظهار کرد: روستای 'عرب'، 'گلی' و 'شیخ تیمور' در شهرستان بجنورد از دیگر روستاهایی هستند که با مشکل رانش زمین روبه‌رو هستند.

بر اساس آمارهای موجود از جمعیت 941 هزارنفری خراسان شمالی حدود 48 درصد در روستاها ساکن هستند.

انتهای پیام/ 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.