سرویس سلامت | کد خبر: 20150
تاریخ انتشار: 1395/12/11 - 12:40:18

۵۰ کودک دارای علائم اتیسم در خراسان شمالی شناسایی‌شده‌اند

معاونت توان‌بخشی بهزیستی خراسان شمالی گفت: از زمان شروع طرح غربالگری اتیسم (تشخیص مداخله در اختلال طیف اتیسم) ۵۰ کودک در سطح استان با دارا بودن این علائم شناسایی‌شده‌اند.
۵۰ کودک دارای علائم اتیسم در خراسان شمالی شناسایی‌شده‌اند,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه، سارا براتی افزود: این اختلال نادر و عصبی رشدی باعث می‌شود مغز نتواند در رابطه با روابط اجتماعی و رفتارهای ارتباطی درست عمل کند.

وی با اشاره به میزان شیوع این بیماری گفت: انتظار می‌رود حدود ۷۰۰۰ کودک در سطح کشور دچار این اختلالات باشند.

وی تصریح کرد: اتیسم یک نوع ناهماهنگی حسی است که واکنش غیرطبیعی و شدید کودکان به بو و محرکات حسی معمول یا واکنش به تغییرات محیط نیز ازجمله علائم ابتلا به این بیماری نادر است.

وی افزود: کودکانی که از برقراری ارتباط چشمی امتناع می‌کنند در هنگام ضرورت از دیگران تقلید نمی‌کنند بدون دلیل حالت‌های ناشی از ترس یا وحشت شدید دارند و یا در زمان حضور دیگران از خود واکنش نشان نمی‌دهند احتمال مبتلا بودن به این بیماری را دارند.

براتی گفت: اجرای طرح غربالگری اتیسم از آذرماه سال جاری همزمان با کل کشور در بجنورد آغازشده است و  کودکان سنین ۲ تا ۵ سال در این طرح غربالگری می‌شوند.

 پایگاه دائمی غربالگری اتیسم در مرکز امید رهایش واقع در خیابان ملاصدرا تحت نظر معاونت توان‌بخشی بهزیستی به‌طور رایگان به خانواده‌ها خدمات غربالگری اتیسم ارائه می‌کند.

انتهای پیام/ فروغی مهر


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.