نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20292
تاریخ انتشار: 1395/12/18 - 15:35:26

استاندار خراسان رضوی از روزهای آغاز به کار دولت گفت :

فقط برای 10روز گندم داشتیم!

استاندار خراسان رضوی گفت: در شروع به کار دولت یازدهم، استان فقط برای 10 روز مصرف، گندم ذخیره وجود داشت و امروز این ذخیره به بیش از 20 ماه رسیده است.
فقط برای 10روز گندم داشتیم!,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ،علی رضا رشیدیان با اشاره به این که با وجود مشکلات بسیار زیاد در کشور، دولت توانست اقتصاد را احیا کند، افزود: علاوه بر اشتغال ایجاد شده در سه سال گذشته، با بهره برداری از طرح‌های اقتصادی در حال اجرا، ظرفیت 150 هزار اشتغال جدید تا پایان دولت یازدهم در این استان ایجاد می‌شود .

علی رضا رشیدیان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: طرح گُندله سازی و مجتمع فولاد سنگان و نیز برخی دیگر طرح‌های صنعتی در حوزه کاغذ سازی، شیشه و دارو از جمله این طرح‌ها می‌باشد.

وی اضافه کرد: هم اکنون علاوه بر طرح‌ها و پروژه‌هایی که از ابتدای سال بهره برداری شده 479 طرح اقتصادی با 90هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در استان در دست اجراست.

وی با بیان اینکه این منابع این طرح‌ها از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی، خارجی و نیز تسهیلات بانکی تامین شده است، اظهار کرد: برنامه ریزی شده که این پروژه‌ها که در حوزه توسعه صنعت، معدن و کشاورزی است و از پیشرفت فیزیکی مناسبی هم برخوردار است تا پایان دولت به بهره برداری رسد .از این حجم سرمایه گذاری 60 هزار میلیارد ریال پروژه در منطقه سنگان خواف و بقیه درسایر طرح‌های صنعتی در دست اجرای، به کار گرفته شده است.

وی اظهار کرد: ازابتدای امسال تا کنون 32 هزار میلیارد ریال پروژه عمرانی در سه مرحله در قالب هفته دولت، سفر قبل رئیس حمهوری و دهه فجر در استان به بهره برداری رسیده است.

استاندار خراسان رضوی افزود : همچنین برنامه ریزی شده در جریان سفر رئیس جمهور در 18 اسفندماه نیز 20 هزار میلیارد ریال پروژه تکمیل شده دیگر بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه دولت بعد از تلاش برای بازگشایی عرصه سیاست خارجی،‌ تمرکز خود را بر بهبود فضای اقتصادی کشور، رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال قرار داده است،‌ گفت: به تبع این سیاست،‌ در خراسان رضوی اقدامات ارزشمندی انجام شده است.

وی اظهار کرد: این اقدامات اثر مستقیمی بر اشتغال، معیشت،‌ تغذیه و رفاه جامعه و زندگی مردم بویژه اقشار کم درآمد جامعه دارد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم کشور را در شرایط سختی تحویل گرفت، افزود: در شرایطی که رکود تورمی، تحریم‌ها و عدم همراهی وهمنوایی برخی در داخل وجود داشت،‌ فقط در خراسان رضوی در حوزه عمرانی یک هزار و 800 پروژه نیمه تمام با نیاز اعتباری بیش از 17 هزار میلیارد ریال بر جای مانده بود.

وی با بیان اینکه در آن شرایط حتی صنعتگران و تولید کنندگان در تعامل با خارج کشوردر تنگنا بودند،‌خاطرنشان کرد:‌ یکی از شاخص ترین اتفاق‌های سال 92 و بعد از انتخابات دولت یازدهم؛ ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبرانقلاب درقالب 24 بند بود.

وی افزود: از جمله محورهای این سیاست‌ها توجه به ارتقاء توان داخلی و درون زایی اقتصاد،‌ حضور در بازارهای جهانی، ارتقاء بهره وری، مردمی کردن اقتصاد و ایجاد انضباط مالی در بخش‌های عمومی و کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی، گفتمان سازی و فرهنگسازی اقتصاد مقاومتی است به عنوان یک زنجیره به هم پیوسته از بخش‌های دولتی، مردمی و تعاونی عمل کرده ودر استان هم با جدیت پیگیری شده است.

وی تصریح کرد : افزایش مصرف تولیدات داخلی،‌ مقابله با مفاسد اقتصادی،‌ سالم سازی و شفاف سازی اقتصاد، اصلاح تصمیمات خلق الساعه و همراه کردن سیاست‌های پولی، مالی و بانکی با نظام تولید از جمله محورهایی بوده که برای اصلاح مورد توجه دولت قرار گرفت .

به گفته وی، در این راستا در سال 93 سند اقتصاد مقاومتی استان تهیه شد و تکالیف همه سازمان‌ها به عنوان مجموعه ای به هم پیوسته در قالب آن تعریف و مشخص شد.

وی با بیان اینکه در شروع کار دولت تورم و رکود با هم بر اقتصاد کشور و استان سایه سنگینی انداخته بود، افزود : بحث کاهش تورم به تبع سیاست‌های کشوری در خراسان رضوی هم پیگیری شد و امروز نرخ تورم استان یک درصد از کشور پایین تراست.

به گفته وی،در شروع کار دولت در خراسان رضوی تورم 37.5 درصد بود و در کشور 40 درصد بود امااکنون نرخ تورم در استان 5.8 درصد است و حرکت دولت در کاهش نرخ تورم بسیار موثر بوده است.

وی عنوان کرد : بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال 93 رتبه شاخص فضای کسب و کار استان در سطح کشور 22 بوده که در پایان سال 94 به جایگاه هشتم رسید و امروز فضای کسب و کار استان روندی رو به رشد و بهبود را طی می‌کند.

وی افزود : یکی از شاخص‌های بهبود فضای کسب و کار ثبات قوانین و مقررات و امنیت است که وضعیت استان در این حوزه نیزخوب بوده است.

وی با بیان اینکه امروز کشورهایی موفق ترهستند که از ظرفیت‌های سرمایه گذاری جهانی بیشتر بهره را ببرند، گفت : اما این امر به مفهوم وابستگی نیست از این رو همه کشورها برای پیشبرد پروژه‌های اقصادی نیازمند جذب سرمایه گذاری هستند و خراسان رضوی هم در پی باز شدن فضای سیاسی در این راستا و تعامل مثبت وموثر با خارج گام برداشته است چنانکه تاثیر این امر در آمارهای مقایسه ای نمودی محسوس دارد.

وی گفت : کل حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده در استان از سال 81 تا 92 در مجموع 904 میلیون دلار بود اما در فاصله سال‌های 92 تا بهمن 95 این رقم به بیش از783 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده به صورت مستقیم در استان رسیده است.

وی ادامه داد : برخی از سرمایه گذاری‌های خرد خارجی و یا مواردی که از طریق مرکز جذب سرمایه گذاری استان اقدام نگردیده اما قابل توجه است در این رقم محاسبه نشده است.

استاندار اظهار کرد: به منظور حمایت از تولید و رفع مشکل واحدهای تولیدی دچار مشکل نیز بخشی از تسهیلات رونق تولید کشور به استان اختصاص یافت ضمن آنکه پرداخت مستقیم بانکی هم به کمک آمد که در مجموع تا کنون 11 هزار و 280 میلیارد ریال به این واحدها برای احیا، تقویت و توسعه اختصاص یافته است.

وی گفت : تاکنون فقط از محل تسهیلات رونق تولید چهار هزار و 390 میلیارد ریال به 516 واحد صنعتی و کشاورزی استان پرداخت شده است.
رشیدیان خاطرنشان کرد : علاوه بر این میزان، شش هزار و 890 میلیارد ریال نیز تسهیلات بانکی توسط 25 بانک عضو شورای هماهنگی بانک‌های استان به صورت پرداخت مستقیم به یک هزار و 191 واحد در حوزه‌های خدمات، تجارت، مسکن و ساختمان اعطا شده است.

وی تصریح کرد : تمامی این تلاش‌ها موجب شد تا وضعیت تولید و واحدهای صنعتی و کشاورزی و نیز بیش از همه اشتغال استان بهبود یافته وآمارهای رسمی کشور این بهبود را به خوبی نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این روزها برخی ارقام عجیبی از نرخ بیکاری و افزایش آن در استان ارائه می‌کنند، افزود : بر اساس آخرین آمار رسمی مرکز آمار ایران در سال 92 میزان اشتغال استان یک میلیون و 837 هزار و 996 نفر بود که در آخر تابستان 95 این رقم به یک میلیون و 954 هزار و 118 نفر رسیده است.

رشیدیان افزود : در بخش کشاورزی با وجود خشکسالی و کاهش بارش‌ها میزان اشتغال در تابستان 94 معادل 421 هزار و 584 نفر بود که امسال به 466 هزار نفر ارتقاء یافت .

وی میزان اشتغال در حوزه صنعت در سال گذشته را 549 هزار و 892 نفر ذکر و عنوان کرد: در سال 95 این تعداد به 609 هزار و 76 نفر افزایش یافته است.

استاندار، آمار اشتغال در حوزه خدمات درال 94 را نیز 861 هزار و 497 نفر و آخر امسال با رشد 17 هزار نفری 878 هزار و 475 نفر ذکر کرد.
وی با بیان اینکه 1394 سال بسیار سخت و دشواری برای استان و نیز کشور به دلیل کاهش درآمدها، جنگ نفت و تحریم‌ها بود، افزود : با این حال در مجموع نسبت به قبل وضعیت اشتغال استان تثبیت شد اما از سال 94 تا کنون نیز 121 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شد.

وی اظهار کرد: حوره اشتغال برای استاندار خراسان رضوی به عنوان بالاترین مقام اجرایی دولت در استان به حدی است که شادترین، بهترین و شیرین ترین خاطره و اتفاق سال 95 من روزی بود که سازمان آمار ایران اعلام کرد 121 هزار فرصت شغلی از تابستان 94 تا 95 در استان ایجاد شده است.

وی عنوان کرد : در شرایطی که برخی استان‌های صنعتی فرصت‌های شغلی خود را از دست داده بودند در خراسان رضوی 121 هزار نفر اشتغال یافتند و همین تعداد خانواده خوشحال شدند اشتغالی که شادی، استحکام و دوام خانواده وامنیت را برای جامعه در پی دارد.

وی ادامه داد : در این میان آنچه که باعث می‌شود مردم خیلی این تغییرات و تلاش‌ها را احساس نکنند آن است که میزان اشتغال ایجاد شده با جمعیت بیکاران که در سال‌های گذشته انباشت شده، هنوز فاصله دارد.

وی با بیان اینکه سالانه در کشور نیازمند ایجاد یک میلیون و 200 هزار اشتغال جدید هستیم، گفت : دولت با همه تلاش خود در این مدت 700 هزار شغل ایجاد کرده که حدود 500 هزار مورد کمتر از نیاز سالانه است. در خراسان رضوی هم برای رسیدن به اهداف برنامه توسعه پنجم و سند چشم انداز سالانه باید 105هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود که با همه تلاش‌های صورت گرفته هر چند جلوی روند افزایشی آن گرفته شده اما به حدی نرسیده که انتظار و نیاز جامعه است.

رشیدیان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع مردم آذربایجان گفت : در این میان اقدامات و تلاش‌های قابل توجهی در استان صورت گرفته که به خوبی منعکس نشده و امروز از جمله ضرورت‌ها،اطلاع رسانی صحیح و به موقع از اقدامات انجام شده می‌باشد.

وی ادامه داد: هدف دولت بهبود وضعیت مردم و حفظ کرامت انسانی آنها بوده و در این راستا تمام توان خود را به کار گرفته است، چنانکه در بحث یارانه‌ها هم تلاش کرده مردم را با حفظ کرامت و عزت حمایت کند زیرا مردم اشتغال و درآمد به همراه عزت و کرامت را می‌خواهند که از ارزش‌های انقلاب اسلامی بوده و هست .

رشیدیان با بیان اینکه اختصاص یارانه به بخش‌های تولیدی و حمایت از اقشار کم درآمد، به بهبود وضعیت جامعه می‌انجامد افزود: وقتی استان را تحویل گرفتیم میزان خرید گندم مازاد کشاورزان 146 هزار تن بود که امسال این رقم به بیش از 600 هزار تن با متوسط قیمت خرید تضمینی مطلوبی رسید .

وی گفت : در حوزه کشاورزی در این سه سال در کشور حدود 20 میلیون تن افزایش تولید ایجاد شد و درآمد کشاورزان 17 برابر رشد یافت و در خراسان رضوی هم به همین نسبت این شرایط ارتقا یافت.

استاندار افزود: این امر نشان می‌دهد در حوزه کشاورزی نه تنها در حوزه افزایش درآمد کشاورزان به صورت موثر اقدام شد بلکه برخی از موانع ماندگاری روستائیان در روستا نیز برداشته شده و روند مهاجرت به حاشیه شهرها هم کاهش یافت.

وی ادامه داد : در راستای کمک به اقشار محروم بویژه جمعیت مرزنشین استان که در پی خشکسالی‌های گسترده سال‌های گذشته از نظر اقتصادی و معیشتی با مشکلات جدی مواجه بودند، اتحادیه مرزنشینان استان فعال شد و امروز در حوزه صدور فرآورده‌های نفتی استان به افغانستان نقش م مثری دارد.

وی گفت : در شروع طرح؛ 15 هزار خانوار مرز نشین در قالب اتحادیه‌های مرزنشین از درآمد حاصل از فروش سوخت استفاده می‌کردند که امروز بعد از دو سال این جمعیت به 18 هزار خانوار رسیده است.

وی تصریح کرد : تمرکز بر ارتقا وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم استان است و در این راستا تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.

استان خراسان رضوی با 118 هزار و 854 کیلومتر مربع وسعت، چهارمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود.

خراسان رضوی بر اساس آمار سرشماری عمومی‌نفوس و مسکن سال 90 حدود شش میلیون نفر جمعیت دارد که ازاین نظر دومین استان ایران است.
 

انتهای پیام/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.