نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20406
تاریخ انتشار: 1395/12/22 - 16:50:05

در گفت و گو با نماینده اسبق مشهد درمجلس و عضو فعلی شورای شهر تهران مطرح شد:

حضور مردم در انتخابات موجب تغییر ترکیب فعلی شورای شهر می شود

حضور مردم در انتخابات موجب تغییر ترکیب فعلی شورای شهر می شود,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛طرح اصلاح قانون تشکیلات،‌ وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در مهرماه سال گذشته با اکثریت آرا به تصویب مجلس نهم رسید، بر مبنای این طرح عزل و استیضاح شهرداران کشور نسبت به گذشته با سختگیری بیشتری انجام گرفته و تعداد اعضای شورای شهر هم به روال 3 دوره اول با توجه به جمعیت شهرها، کاهش می‌یابد. مجلس پیش از این در دوره چهارم مصوب کرده بود تعداد اعضای شورای شهر افزایش یابد. با اجرای این مصوبه، تعداد اعضای شورای شهر مشهد از 25 نفر به 15 نفر برای دوره پنجم شورای شهر رسید. به اعتقاد برخی کارشناسان، این طرح الهام گرفته از لایحه مدیریت شهری است که دو سال پیش از سوی وزیر کشور برای سیر مراحل قانونی تقدیم دولت شده است و این لایحه قرار است جایگزین قانون شهرداری‌های فعلی شود. با این حال باید دید مجلس دهم برای تقویت جایگاه شهرداران و آنچه برخی‌ها فرصت اظهار نظر بیشتر به اعضای شورای شهر می‌نامند، به این موضع ورود پیدا می کنند یا ادامه این طرح منجر به تضعیف موقعیت اعضای شورای شهرو سلب اختیارات آنها می شود.

به همین جهت تصمیم گرفتیم با یکی از نمایندگان اسبق مشهد در دوره چهارم مجلس و عضو فعلی شورای شهر تهران گفت و گو کنیم. ناگفته نماند همواره در طول ادوار مجلس شورای اسلامی شاهد بوده ایم که غالب نمایندگان مردم در حوزه های انتخابیه مختلف پس از اتمام مدت نمایندگی در تهران مقیم می شوند و در بخش های دولتی و یا خصوصی مشغول به کار می شوند. از این موارد در استان خراسان رضوی کم نداشته ایم که بعد از دوره نمایندگی مجلس در تهران مستقر شده اند و بعضا در دولت نیز مشغول به کار شده اند و بعد از طی چندین سال در سمت های مختلف تبدیل به شخصیت های ملی شده اند که یکی از آن ها غلامرضا انصاری است. او که در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، مستقل کاندیدا شد و با کسب 340 هزار رای بر کرسی مجلس نشست. انصاری بعد از دوران نمایندگی در دولت اصلاحات، سمت های گوناگونی داشته است، از ریاست سازمان بهزیستی، استانداری مازندران و سفیر ایران در ترکمنستان را در کارنامه اجرایی خود دارد و در حال حاضر عضو شورای شهر تهران و قائم مقام حزب اتحاد ملت است. وی در مورد مصوبه مجلس نهم در مورد کاهش تعداد اعضای شورای کلان شهرها بسیار نقد دارد و این مصوبه مجلس را عقلانی نمی داند. در ادامه مشروح گفت و گو را می خوانید.

با توجه به اینکه جنابعالی عضو شورای شهر تهران هستید، مجلس نهم مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه تعداد اعضای شورای کلان شهرا کاهش پیدا کند. این مصوبه را چطور ارزیابی می کنید؟

فلسفه کار شورا در قانون اساسی بر این مبنا است که کار مردم به خودشان واگذار شود و تاکیدی که قانون اساسی داشته  است و لایحه عملیاتی شورا که در دولت اصلاحات شکل گرفت به این دلیل بود که کار مردم به خودشان واگذار شود. اصول قانون اساسی و بخصوص اصول مربوط به شوراها و اصل 44 قانون اساسی با این نگاه مردمی است. در تمام دنیا هم به این بصورت است که خدمات مدیریت شهری به مردم واگذار شود. هزینه های شهری هم بر اساس درآمدهای پایدار و عوارض پایدار تامین می شود. شورای شهر نقش پارلمان محلی و شهرداری نقش دولت محلی را ایفا می کند و منظور این است که نقش مهمی را در کشور دارند به عنوان مثال در فرانسه، شهردار پاریس در رده سوم کشور جای دارد و جایگزین ریاست جمهوری فرانسه از شهرداری پاریس است. وقتی پارلمان محلی تشکیل می شود و قرار است کار تقنینی و نظارتی انجام دهد نیاز به ابزارهایی دارد و این ابزار ها در لایحه اجرایی آن زمان که تصویب شد، آنچنان دیده نشد. این ابزارها این بود که شورای کارآمد، شورایی است که با توجه به حوزه های کاری خود، کمیسیون های مختلف داشته باشد و یک کمیسیون تخصصی باید بین 7 الی 9 نفر عضو داشته باشد. در 4 سال گذشته، چندبار این قانون توسط دوره های هشتم و نهم مجلس مورد بازنگری قرار گرفته است و تصمیم گرفته اند که تعداد اعضای شورای شهر را افزایش دهند و در نهایت در مجلس سابق کاهش تعداد اعضا شورای شهر را تصویب کردند و شورای نگهبان تایید کرد.

در آن دوران برخی نمایندگان سابق مجلس در این رابطه گفته اند که این تعداد اعضای شورای شهر و اختلاف نظرات زیادی که به وجود می آید باعث کندی کار و فعالیت شوراها می شود.

اختلاف نظر در دو نفر و پانزده نفر هم وجود دارد و من از نظرات آن نمایندگان سابق مجلس تعجب می کنم حداقل نظر 4 نفر کارشناس در این رابطه را جویا می شدند. اگر اختلاف نظر بد محسوب می شود باید تعداد نمایندگان مجلس را کاهش دهند. این مصوبه اصلا هیچ مبنای عقلانی و قانونی ندارد و از طرفی در دولت یک کمیسیون در داخل دولت افزوده شد که کمیسیون کلان شهرهای ایران است و در حال بررسی و تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری هستند و مجلس قرار است قانونی را تصویب کند که با این طرحی که اخیرا تصویب کردند در تضاد است و باید مصوبه مجلس اصلاح شود چون دولت دوسال بر روی این طرح کار کرده است. کاری که نمایندگان مجلس نهم انجام دادند فقط دست و پای شورای شهر بیش از پیش بسته شد.

از ترکیب شورای شهر مشهد اطلاع دارید؟
در جایی که مردم سالاری وجود دارد، انتخاب کردن حق مردم است و هنگامی که مردم از رای دادن دلسرد شدند ضرر کرده اند و در مشهد به دلیل عدم حضور جدی مردم در دوره چهارم انتخابات شورای شهر و عدم جدی گرفتن فعالان و نخبگان سیاسی اجتماعی این اتفاقات رخ می دهد و بنظرم برای یک کنشگر سیاسی با حداقل امکانات باید حضور پیدا کند و به هر میزان که مردم حضور داشته باشند، ترکیب شورای شهر تغییر می کند. هنگامی که مردم پای صندوق های رای بیایند، دلواپسان هم رای جدی نخواهند داشت.

انتهای پیام/ سید مهرداد امیرکلالی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.