نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 20410
تاریخ انتشار: 1395/12/22 - 17:57:38

اتفاقیه بررسی میکند؛

اعتیاد در کمین زنان

اعتیاد در کمین زنان,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، یکی از اقدامات مورد توجه در برنامه ششم توسعه، اقدامات پیشگیرانه در زمینه اعتیاد است. به‌گونه‌ای که دولت موظف شده است تا پایان اجرای این برنامه تا 25درصد از شیوع اعتیاد بکاهد و یکی از بندهای جدی نیز مربوط به پیشگیری در این حوزه است.  با مقایسه بودجه‌هایی که صرف خدمات عمرانی و اجتماعی می‌شود و همچنین خسارت اقتصادی‌ ناشی از قاچاق مواد مخدر، چنان‌چه فرض بگیریم که این آمار درست باشد، نشان می‌دهد که یک معضل اجتماعی چه ابعادی دارد و با هزینه‌های آن چه کارهای دیگری می‌شود انجام داد. می‌توان صدها هزار شغل ایجاد کرد، ده‌ها هزار خانه ساخت و چندین تأسیسات زیرساختی ایجاد و خدمات اجتماعی را گسترده‌تر کرد.

 چندی پیش دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوي گفت: اعتياد یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی و تهدیدی علیه امنیت و سلامت کشور و یکی از مهم‌ترین موانع توسعه پایدار و همه‌جانبه کشور به‌شمار می‌رود.

ابراهيم قربان‌زاده در کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان بیان کرد: اعتیاد پدیده‌ای چندوجهی و از بحران‌های قرن حاضر است که به جرأت می‌توان گفت هیچ کشور و جامعه‌ای از آن در امان نیست و این پدیده یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی و تهدیدی علیه امنیت و سلامت کشور و یکی از مهم‌ترین موانع توسعه پایدار و همه‌جانبه کشور به‌شمار می‌رود. در حال حاضر اعتیاد به بیماری خطرناک و معضلی در قرن حاضر تبدیل شده که مهار آن نیازمند اراده جدی همه آحاد جامعه و مسئولان و خانواده ها به منظور کاهش آسیب و درمان آن است. همچنین آمارها حاکی از شیوع مصرف مواد مخدر و روانگردان در میان زنان و مردان است که از این میان 9درصد جمعیت معتادان را زنان و 91درصد را مردان تشکیل می‌دهند و با توجه به این آمارها، لزوم اجرای برنامه های مداخله ای در بحث پیشگیری از اعتیاد زنان به شدت حس می شود و باید نظارت جامع تری بر مراکز ورزشی و آرایشگاهی زنان به عمل آورد.

وی یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف مواد مخدر و به ویژه شیشه در زنان و دختران، تبلیغات لاغری و شب بیداری دانست و گفت: تحقیقات نشان می‌دهد یکی از عوامل آلودگی به اعتیاد در دختران نسل جدید این تصور باطل و غلط است که ماده مخدر و روان گردان باعث لاغری می‌شود در نتیجه زنان به مصرف اين مواد روی می‌آورند و سپس ترک برایشان معضل می‌شود. همچنین افزایش آمار میزان اعتیاد در جمعیت زنان نگران کننده است که البته تعداد زنان معتاد همچنان به شکل قابل توجهی کمتر از مردان است. زیرا در جامعه اسلامی ایران، زن از قداست خاصی برخوردار است و دسترسی به مواد برای او به راحتی مردان نیست و به لحاظ اینکه الگویی برای فرزندان است کمتر در معرض این آسیب است، اما در چند سال اخیر اتفاق بدی افتاده است و آن شیوع مواد صنعتی است که تحت عنوان درمان چاقی و امثال آن به زنان فروخته می شود.افزایش آمار زنان مبتلا به اعتیاد به شیشه در قالب داروهای چاقی و لاغری در اماکن زنانه همچون آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی زنگ خطر مهمی را به صدا درآورده است و لزوم توجه بیشتر به این مسئله به خوبی حس می شود.

وي با بیان اینکه الگوی مصرف در این سال ها تغییر کرده است، گفت: در طول یک دهه با تغییر الگوی مصرف از مواد سنتی به سمت مواد صنعتی روبرو بوده ایم كه با توجه به ویژگی‌های فرهنگی- اجتماعی زنان، برای درمان آن‌ها مي‌بايست الگوی ویژه‌ای در نظر گرفته‌ شود. در زمینه علل این تغییر الگوی مصرف از مواد سنتی به مواد محرك در زنان، باید به این نکته اشاره کرد ترویج نگرش و باورهای غلط در یك جنگ روانی از سوی سایت‌های فارسی و انگلیسی‌زبان و شبكه‌های ماهواره‌ای و گسترش فریب فرهنگی مبنی بر مصرف ماده محرك شیشه برای كاهش وزن و لاغری، حفظ زیبایی و از بین رفتن چین و چروك پوست، بهبود و تقویت عملكرد جنسی، كسب لذت افراطی، شادابی، بهبود یادگیری و تمركز، مقابله با مشكلات روحی و روانی مانند افسردگی، تفریح، تبعیت از مُد، نشان دادن جرأت و شهامت مشابه مردان و نیز ترویج كم‌خطر بودن مصرف مواد محرك، از جمله عوامل مؤثر در تغییر الگوی مصرف در زنان به مواد صنعتی و شیمیایی است.

قربان زاده افزود: البته باید به این نکته هم اشاره كرد که مؤلفه‌هایی مثل تشویق از سوی همسر معتاد یا یكی از اعضای خانواده، ابتلا به اختلالات خُلقی و اضطرابی و اختلافات خانوادگی هم از جمله عواملی هستند که در گرایش زنان به مصرف مواد غیرقانونی نقش داشته‌اند. با توجه به اولويت هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر ، زنان و خانواده از اولويت هاي مهم مداخلات پيشگيري از اعتياد مي باشند و برنامه هاي آموزشي با هدف توانمندسازي و مصونيت زنان در استان خراسان رضوي اجرا مي شود.

وی با اشاره با راه‌اندازي مركز ماده 16 زنان در استان خراسان رضوي خاطر نشان كرد: از ابتدا تاسيس تا كنون تعداد 2122 نفر از زنان معتاد متجاهر در اين مركز پذيرش شده اند كه با انجام درمان مشاوره فردي و خانوادگي تعداد 999 نفر از آنها بازگشت به خانواده شده اند.علاوه بر آن ارائه خدمات آموزشي و برگزاري كلاسهاي كسب مهارتهاي زندگي همه روزه توسط كادردرمان ، پزشك ، مددكار اجتماعي ، روانشناس باليني در اين مركز صورت مي گيرد.

قربان‌زاده افزود: در استان خراسان رضوي 5 مركز اقامتي ميان مدت زنان ، 1 مركز خانه بين راهي ، 1 مركز كاهش آسيب و 2 شلتر ويژه زنان در قالب مراكز ماده 15فعال مي باشند همچنين از تعداد 123 تيم اجتماع محور تعداد 58 تيم اجتماع محور در محلات‌ آسيب خيز فعال مي باشند كه اكثر مخاطبين و گروه هدف آنان را زنان تشكيل مي دهند.
 

انتهای پیام/ اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.