نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 20441
تاریخ انتشار: 1395/12/23 - 15:38:03

پارسا خبرداد:

نرخ رشد جمعیت طبق سرشماری صفر است/ نصف جمعیت فعال بیکار هستند

رئیس مرکز آمار امروز در نشست خبریِ اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 ، نرخ رشد کل جمعیت را نسبت به سال 90 صفر اعلام کرد.
 نرخ رشد جمعیت طبق سرشماری صفر است/ نصف جمعیت فعال بیکار هستند,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، امید علی پارسا در نشست خبری اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 نرخ رشد کل جمعیت را نسبت به سال 90 صفر اعلام کرد و گفت: نرخ رشد جمعیت شهری 0.2- درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی 0.06- درصد است.

پارسا تصریح کرد: تغییرات بعد (اندازه) خانوار نسبت به سال 90 ، 0.2- درصد و این نسبت برای خانوار شهری نیز همین مقدار است، اما برای خانوار روستایی 0.3- است.

رئیس مرکز آمار ایران یادآور شد: جمعیت ساکن در نقاط روستایی نسبت به سال 90، منفی 772 هزار و 383 نفر ثبت شد. همچنین نسبت شهرنشینی جمعیت نسبت به امسال 2.6 است.

 جمعیت کل کشور؛ ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر
 
 پارسا افزود: جمعیت کل کشور براساس سرشماری سال جاری نسبت به سال 90 تعداد  4 میلیون و 776 هزار و 601 نفر افزایش دارد. همچنین تعداد خانوار نسبت به سال 90 حدود 3 میلیون و 10 هزار و 388 افزایش یافته است.
 
 پارسا تصریح کرد: کل جمعیت کشور در سال 95 به 79 میلیون و 926 هزار و 270 رسید که نسبت به سال 90 نزدیک به 4 میلیون و 776 هزار نفر افزایش یافته این در حالی است که تعداد خانوار ایرانی در سال 95 به 24 میلیون و 196 هزار و 35 رسیده که نسبت به سال 90 حدود 3 میلیون خانوار افزایش داشته است.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: تعداد خانوار شهری در سال 95 معادل 18 میلیون و 125 هزار خانوار بوده که نسبت به سال 90 به اندازه 2 میلیون و 698  هزار و 640 خانوار افزایش یافته است.

 پارسا در پاسخ به این سوال که وضعیت بیکاری و آمار آن دارای شبهاتی است، گفت: در کل دنیا، آمارگیری اشتغال و بیکاری همان است که از سوی مرکز آمار ایران انجام می شود، البته برخی اختلافات بر روی تعاریف و مفاهیم وجود دارد که منجر به این مساله شده است، ولی ما در طرح نیروی کار و اشتغال و بیکاری خود، از یک ساعت تا دو روز و اشتغال ناقص هم داریم که اشتغال ناقص در کشور حدود ده درصد است.

وی افزود: بالاترین حد بیکاری در کشور اگر قرار باشد برآورد شود و همه کسانی که کمتر از ۴۴ ساعت کار می کنند، بیکار محاسبه شود، باید ۱۰ درصد به ۱۲ درصد نرخ بیکاری اضافه کند، ولی در دنیا تعریف این است که هر فردی یک ساعت در هفته کار کند، بیکار نیست.
 
پارسا در خصوص اینکه آیا دولت در این آمار دستکاری داشته است، گفت: نتایج سرشماری ده روز قبل نهایی شده بود، ولی تدبیر این شد که ابتدا در دولت  ارایه شود، احدالناسی در کشور از مرکز آمار یا رئیس بنده نمی تواند در آمار و اطلاعات تولیدی در مرکز آمار، خدشه وارد کرده و عدد و رقمی را دوست داشته باشد یا نداشته باشد؛ صرفا ارایه آن به دولت صورت گرفت و هیچ دستکاری هم ارایه نشد.

وی افزود: توقع داریم دولت برای ما این تسهیلات را فراهم کند که به سمت نظام آماری ثبتی مبنا برویم، البته این رویکرد گریزناپذیر کل نظام آماری دنیا است و البته به انجام نمی‌رسد مگر اینکه هر سه قوه با تمام توان برای تحقق آن گام بردارند.

پارسا افزود: توقع داریم دولت برای ما این تسهیلات را فراهم کند که به سمت نظام ثبتی مبنا برویم.

رئیس مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری گفت: نرخ بیکاری از طریق سرشماری ها و طرح های آماری اعلام شده و البته خروجی ناشی از بیکاری بعد از اتمام سرشماری امکان ارائه ندارد.

پارسا در پاسخ به این سوال که وضعیت بیکاری و آمار دارای شبهاتی است، اظهار داشت: در کل دنیا آمارگیری اشتغال و بیکاری همان است که از سوی مرکز آمار ایران انجام شده و البته برخی اختلافات بر روی تعاریف و مفاهیم وجود دارد که منجر به این مسئله شده است.
 
تعداد خانه های خالی دو برابر شد

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: واحدهای مسکونی خالی در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد مسکونی بوده که در سال ۹۵ به دو میلیون و ۵۸۷ هزار واحد رسیده است که تهران، به تنهایی در سال ۹۰ از یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد ۳۲۷ هزار واحد را به خود اختصاص داده که در سال ۹۵ نیز تهران با ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی بیشترین سهم را داشته است.

وی اظهار داشت: سرشماری خوب و استانداردی انجام شده است و آن سرمایه اجتماعی عظیم مردم که به مرکز آمار و نظام آماری کشور اعتماد کرده اند، در آمار با کیفیت خود را نشان می دهد.

به گفته پارسا، اصل جریان یکطرفه اطلاعات فردی به سمت مرکز آمار نیز باید مدنظر قرار گیرد که در کل دنیا جزو کارهای اصولی و حرفه ای آماری است و در نظام آماری ثبتی مبنا، این اولویت را بیشتر نمود می دهد، پس استراتژی اصلی ما استقرار نظام آماری ثبتی مبنا است.
 
 نصف جمعیت فعال جدید بیکار هستند
 
رئیس مرکز آمار ایران عنوان کرد: نرخ بیکاری کشور از ۱۱ درصد در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است و در دو سال یک میلیون و ۹۰ هزار نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده که ۶۱۵ هزار نفر آن شاغل و ۴۹۴ هزار نفر نیز به جمعیت بیکاران ما اضافه شده است.  

وی افزود: جمعیت شاغلان کشور در همه بخش های اقتصادی کشور، اضافه شده و به ۲۲ میلیون ۷۰۰ نفر افزایش یافته است. تنها در بخش ساختمان روند نزولی دارد و همچنان در بخش ساختمان ریزش داریم که علت آن هم افزایش بی حد است که اکنون کاهش را نشان می دهد.  

پارسا گفت: نرخ بیکاری مردان در سال ۹۵ معادل ۱۰.۵ بوده است ولی نرخ بیکاری زنان ۲۰.۷ بوده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز برای سال ۹۵ معادل ۲۹.۴ درصد و برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۲۵.۹ درصد بوده است.

به گفته بیکاری مردان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۵.۴ درصد بوده و برای زنان در این گروه ۴.۲ درصد بوده است.  جمعیت غیرفعال کشور ۳۹۷ هزار و ۳۳۰ نفر کاهش یافته است، به این معنا که نسبت به سال گذشته، افرادی که دنبال کار نبوده اند و به دنبال کار آمده اند، افزایش یافته است.

 

انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران
 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.