نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20478
تاریخ انتشار: 1395/12/24 - 15:08:23

در گفت و گو با شهردار اسبق مشهد، مطرح شد:

شورای شهر باید متشکل از افکار مختلف و متخصص باشد

 شورای شهر باید متشکل از افکار مختلف و متخصص باشد,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، توسعه نامتقارن شهر، اجرای طرح‌های اصلاحی و از میان بردن بافت‌های فرسوده شهری، ارتقاء سطح کیفیت زندگی، وجود حاشیه‌نشینی و بزهکاری، مهاجرت از روستاها بهشهرها، تکدیگری و شغل‌های کاذب تعدادی از مشکلات شهر مشهد است که در کنار ورود زائران حرم رضوی در سال، اداره کردن و ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات کلاف مشکلات شهر مشهد را چنان سردرگم کرده است که راه‌حل آن‌ها  را نمی‌توان به‌راحتی یافت. از طرفی بسیاری از مشکلات علت‌العلل مشکلات دیگری هستند که برای شناسایی راه‌حل آن‌ها زمان زیادی لازم است همین مسائل در کنار پرداختن به موضوعات سیاسی و حاشیه‌ای عملاً فعالیت شورا را با مشکل روبه‌رو می‌کند و کم‌کم شورای شهر مشهد به یک بخش غیرمفید و تشریفاتی بدل می‌شود. یکی از انتقادات جدی که به شورای شهر مشهد وارد بوده، این است که آن‌ها به شکلی فعال در جریانات شهری ورود نکرده و سعی در اصلاح مسائل ندارند زیرا اگر چنین نیروهای متخصص و با درجه بالای سواد با جدیت بیشتری در مقابل شهرداری مشهد می‌ایستادند و برنامه‌ای مدون و دقیق را ارائه می‌کردند وضعیت شهر مشهد بسیار به ایدآل نزدیک بود. البته این مسئله تنها به شهر مشهد نیز محدود نمی‌شود و سایر کلان‌شهرهای ایران نیز به دلیل وجود انبوهی از مشکلات راه‌حل و یا مسیر حرکت خود را جهت آغاز فعالیت‌های بهسازی و رفع مشکلات گم می‌کنند و به‌جای بیان این مسئله و طلب کمک از جوانان جویای نام و متخصصان نواندیش سعی می‌کنند راه‌حلی انتزاعی با کاربردی غیرواقعی ارائه دهند که معمولاً در حد یک طرح باقی‌مانده و عاملین امر نیز رفتاری سلیقه‌ای اعمال می‌کنند. در گفت و گویی با احمد نوروزی، شهردار اسبق مشهد با او پیرامون مشکلات رکود صنعت ساخت و ساز در مشهد و طرح‌هایی برای ماندگاری زائر در شهر صحبت کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

در دوره‌های سابق مدیریت شهری در مشهد، گزارش کارهایی از شورای شهر و شهرداری به مردم اطلاع رسانی می‌شد. در دوره شما به چه صورت بود؟
در دوره ای که شهردار بودم هر سه ماه یک بار جلسات رسانه ای برگزار می‌کردیم و مسایل شهری را با مردم در میان می‌گذاشتیم. در دوره آقای پژمان نیز کتابی تحت عنوان، عملکرد شهرداری در 6 سالی که سکان مدیریت شهری در دست داشتند، منتشر شد.

وضعیت رکود صنعت ساختمان در مشهد به سیاست‌های شورای شهر و شهرداری مرتبط است؟
رکود ساختمان بدترین و طولانی ترین دوره رکود صنعت ساهتمان را سپری می‌کند و خیلی شرایط بدی را ایجاد کرده و این مسئله نگران کننده است. وقتی فعالیت‌های ساخت و ساز به ویژه بحث تولید مسکن نتواند متناسب با نیاز جامعه ایجاد شود طبیعتا یک بحران‌هایی ایجاد می‌کند که مشکل ساز خواهد بود. این مسئله به سیاست‌های دولت نیز مرتبط است به این دلیل که تورم افسار گسیخته ای در دولت سابق به وجود آمده بود را قصد داشتند که این تورم را مهار کنند. گرچه در مهار تورم خیلی موفق باشند ولی در حوزه رونق نتوانستند اقدام مفیدی انجام دهند. در صنعت ساخت و ساز با رکود مواجه هستیم که بخشی از رکود ساختمان مشهد به سیاست‌های مدیریت شهری باز می‌گردد و مدیریت شهری می‌توانست بهتر این مسئله را مدیریت کند. به علاوه در این مسئله باید نگاهی به وضعیت خاص مشهد بنگریم که افراد زیادی قصد دارند در مشهد، خانه دومی داشته باشند و این مقوله در کشورهای همجوار بسیار مورد توجه قرار گرفته و همین موضوع را می‌توان در مشهد پیاده سازی و به زائرین واگذار کرد و طبیعتا این عامل مهمی در توسعه اقتنصادی مشهد و بالتبع آن احیای صنعت ساختمان می‌باشد.

ورود حجم بالای زوّار به مشهد و نقش مدیریت شهری در استفاده از این پتانسیل چگونه می‌باشد؟
مدیریت شهری می‌تواند در تامین نیازهای زائرین ورود پیدا کند. بنده در آن دوران که شهردار بودم، مطالعات و تحقیقات طرح جامع گردشگری شهر مشهد را انجام دادیم ولی برای اجرایی کردن آن سیاست‌ها به دوره ما نرسید و عملیاتی نشد. زائر نیازمند محل اقامت در نرخ‌های متفاوت است. باید ضوابط شهرسازی را برای اقامت گروهی زائرین تغییر دهند بدین معنی که مکان‌هایی برای خانواده‌های باشد که با حداقل هزینه اسکان خوبی داشته باشند. برای هتل‌های لوکس نیز اقدام مفیدی صورت نگرفته است. بالاخره شیعیان با تمکن مالی به مشهد که سفر می‌کنند قصد اقامت در هتل‌های لوکس را دارند ولی هتل هفت ستاره‌ای که در حال مجوز گرفته بود به کلی ملغی شد. در بحث پذیرایی و کیفیت بالا غذا برای زائرین در مشهد آنچنان که باید امکانات تعبیه نشده است و مکان‌های محدودی وجود دارد بلکه باید انواع و اقسام غذاها برای زائرین تامین شود یعنی بصورت سازماندهی شده این اقدامات صورت بگیرد. در بحث گذران وقت آزاد زائرین باید فکر و تدبیر مشخصی تعیین و عملیاتی شود. فقط موج‌های آبی داریم که چندساعت وقت زائر را به خود اختصاص می‌دهد ولی اگر بتوان برای اوقات فراغت آنها برنامه ریزی کنیم، صرفه اقتصادی برای شهر دارد.

البته همانطور که مستحضرید برخی افراد معتقدند که مشهد محلی برای زیارت است و نه گذران اوقات فراغت.
تصور کنید مهمانی از راه دور به خانه تان بیاید و ضمن اینکه تجدید دیداری صورت می‌گیرد مسلما شما درصدد این هستید که اوقات خوشی را مدتی که کنار شما حضور دارد برای او خلق کنید. در مقیاس دیگر ما نیز به عنوان میزبان‌های زائرین امام رضا(ع) باید برای اوقات فراغت زائرین عزیز تدبیری بیاندیشیم. این مسئله را متذکر می‌شوم اگر در این زمینه برنامه ریزی صورت نگیرد، افراد سودجویی با نیات منفی اوقات فراغت زائرین را پر می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آوردند که متاسفانه در نشریات خارجی گزارش‌هایی واقعی درج می‌کنند که در شان مجاورین حرم حضرت رضا(ع) و نظام جمهوری اسلامی ‌ایران نیست. ما اگر این خلا اوقات فراغت زائرین را پر نکنیم، دیگران با نیات سوء این اوقات فراغت زائرین را به اعمال غیراخلاقی اختصاص می‌دهند و این مسئله را نمی‌توان انکار کرد.

اخیرا یکی از نمایندگان مشهد اذعان کرده اند که ماندگاری زائرین در مشهد از 10 روز به 5/3 روز کاهش پیدا کرده است. ایشان در ادامه گفته اند که دولت باید بودجه ای را برای زیارت تخصیص دهند. این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟

یکی از دلایل مهم کاهش ماندگاری زائرین مسئله کاهش کیفیت ایاب و ذهاب می‌باشد. به نظر من ماندگاری زائر کمتر از 3 روز است اگر زائر بداند که در کنار زیارت می‌تواند اوقات فراغت خود را پر کند مسلما زائر ترجیح می‌دهد که در مشهد بیشتر اقامت کند ولی اگر امکانات فراهم نباشد در مشهد بیشتر از یک یا دو روز سکنی نمی‌گزیند. اگر برای نسل جوان اوقات فراغت خوبی فراهم نکنیم از سویی همین جوان در خانواده‌های امروزی نقش بیشتری دارند و حتی مقصد سفر را تعیین می‌کنند چون شهر یا مکانی که بیشتر به جوانان خوش بگذرد همان جا سکونت می‌کنند. در این مسئله کاهش ماندگاری زائرین در مشهد اکثر دستگاه‌ها اعم از شهرداری و زیر مجموعه‌های دولت در استان مانند اداره راه و شهرسازی مکلف هستند که برنامه ریزی و سیاست گذاری کنند و منابع را هدایت کنند تا امکانات و خدمات برای زائرین شهر مشهد فراهم شود.

انتخابات دوره پنجم شورای اسلامی‌شهر مشهد در راه است. چه ویژگی‌هایی برای دوره پنجم شورای شهر مشهد می‌توان نام ببرید.

در دوره آتی شورای شهر باید افرادی تجمیع شوند که تجربه کار و تخصصی را داشته باشند. جایگاه شورا یک نقش سیاست گذاری دارد و باید جمعی از گرایش‌های مختلف را دارا باشد. شورای شهر برای مشهد نیازمند تفکر سیستمی‌است و باید همه ابعاد شهر مدنظر قرار بگیرد تا رشد و توسعه همه جانبه و متوازن پیدا کند.

انتهای پیام/ سیدمهرداد امیرکلالی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.