نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس سیاسی | کد خبر: 20512
تاریخ انتشار: 1395/12/25 - 15:52:39

استاندار خراسان رضوی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان:

نباید به خاطر انتخابات و مسایل سلیقه‌ای موفقیت‌های دولت را نادیده گرفت

استاندار خراسان رضوی گفت: نباید به خاطر انتخابات و مسایل سلیقه‌ای این موفقیت‌ها را نادیده گرفت. این‌ها نشان دهنده کارآمدی نظام دینی کشور است. آن کسی که این موفقیت‌ها را زیر سوال می‌برد، توجه کند که آیا با کسانی که منتقد یا در تضاد جمهوری اسلامی‌هستند، همسو نشده است؟
نباید به خاطر انتخابات و مسایل سلیقه‌ای موفقیت‌های دولت را نادیده گرفت,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، علیرضا رشیدیان ظهر دیروز در پنجاهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در استانداری خراسان رضوی با اشاره به موفقیت‌های دولت در حوزه‌های مختلف افزود: گاهی برای تیتر جنجالی، یک سری مسایلی برش می‌زنند و متاسفانه برخی آن را می‌خوانند و همان را مبنای قضاوت قرار می‌دهند. رسانه‌ها به غیر از جلب مخاطب به مسایل دیگر نیز بیاندیشند.

رشیدیان خاطرنشان کرد: عبور از وضعیت رکود تورمی شرایط بسیار سخت و دشواری است اما به فضل الهی و تلاش همه دست اندرکاران و بخش‌های مختلف توانسته‌ایم از این شرایط عبور کنیم. نرخ تورم در استان ما به 5.8درصد رسیده و در حوزه رشد نیز شرایط ما مثبت شده است. اینکه علی رغم برخی مشکلاتی که برای تامین درآمدهای کشور وجود داشته در استان طرح‌هایی آغاز شده که تا انتهای شهریور ماه بیش از 9000 میلیارد تومان پروژه در حال انجام خواهد بود.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: رشد تولیدات کشاورزی در استان ما منجر به افزایش ظرفیت صادراتی ما به کشورهای مختلف شده است. در این مسیر از دستگاه‌هایی که باید بستر ساز این مساله می‌بودند تا کشاورزان موفق بوده اند. براساس آمار رسمی دولت در این سه سال بیش از 20 میلیون تن افزایش تولیدات کشاورزی داشته و بیش از 4.5 میلیارد دلار از تراز تجاری واردات ما کاهش یافته است.

رشیدیان بیان کرد: گاهی برخی سوالاتی در جامعه مطرح می‌شود که خود ایجاد یک انحراف است. شاخص‌های سنجش موفقیت اقتصاد مقاومتی رونق بازار، میزان تولید و اشتغال است. در شرایط عبور سرمایه گذاری را روی حوزه‌های زیربنایی متمرکز کرده‌ایم تا کیفیت تولیدات بهتر شده و بهره روی افزایش داشته باشد. لازم است سرمایه مورد نیاز که در داخل قابل تامین نیست، از بازار جهانی تامین شود.

میزان اشتغال استان بیش از مرز یک میلیون و 900 هزار شغل
امسال برای نخستین مرتبه در استان از یک میلیون و 900 هزار شغل گذشته‌ایم. آمار اشتغال ما همیشه روی یک میلیون و800 هزار می‌چرخید که امسال این رقم از یک میلیون و 900 هزار شغل گذشته‌ایم. این به همکاری بخش خصوصی بانک‌ها و دستگاه‌ها بوده است.

وی تصریح کرد: شاید اگر امروز از مردم سوال کنیم، آیا اقتصاد مقاومتی را در سر سفره احساس کرده اید، بگویند نه؛ چون کارهای زیربنایی زمان بر است. اگر این دولت به جای اینکه گندم را 1270 تومان از گندم کار می‌خرید، از قزاقستان وارد می‌کرد قیمت آن تنها 800 تومان می‌بود و مابه التفاوت آن را برنج هندی، پرتقال هلندی و نارنگی چینی خریداری می‌کردیم، آیا دولت خوبی می‌شدیم؟ آیا مصالح کشور و اقتصاد مقاومتی و کشور یعنی این؟ مقام معظم رهبری فرمودند حیف است میوه از خارج وارد شود.

استاندار یادآور شد: آن کسی که در آن سوی مرزها نشسته، آیا از اظهار نظر عزیزان منتقد خوراک تهیه نمی‌کند؟ چه کسی تبلیغ ناکارآمدی نظام را می‌کند؟ مقام معظم رهبری فرمودند کسی که احساس ضعف کند، اقتصاد مقاومتی، انقلاب و انقلابی بودن را نفهمیده است. انقلابی بودنی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، یعنی احساس ضعف نکرده و خودباوری همراه با عقلانیت و تدبیر داشته باشیم. الحمدلله این خود را نشان داده و نتیجه این اقدامات در حال بروز و ظهور است.

رییس ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی افزود: چرا ذهن مردم را برای انتخابات و مسایل سیاسی و جناحی به جاهایی می‌بریم که نباید برود؟ چرا با مردم با صداقت و با خلوص نیت صحبت نمی‌کنید؟ ما خیلی کار داریم که بگوییم موفق بوده‌ایم.


اقدامات موثر دولت در حاشیه شهر مشهد
یک آقایی مصاحبه‌ای کرده بود که دولت در حاشیه مشهد کاری نکرده است. فقط در حوزه کشف رود 1650 هکتار زمین به میزان 76 کیلومتر آزادسازی شده است. اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت، همین سیلاب اخیر خانه‌های مردم را تهدید می‌کرد. آن برادری که می‌گوید دولت در حاشیه شهر مشهد کاری نکرده، برود حداقل فیلم یا عکس آن را ببیند.

رشیدیان عنوان کرد: 305 کیلومتر برای ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب در حاشیه شهر پیمان سپاری شده است. رها بودن فاضلاب در حاشیه شهر بیشترین بیماری‌های پوستی ایجاد کرده بود اما با راه اندازی تصفیه خانه‌ها ظرفیت تصفیه فاضلاب در مشهد بیش از 2.5 برابر رشد کرد. در همین مناطق آموزش و پرورش مدارس سه شیفته را به دو شیفت با 35 نفر ظرفیت رسانده و با حل مشکلات گاز در حاشیه شهر، در این بخش تحولی صورت گرفت.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اگر قرار باشد بگوییم هنوز چیزی سر سفره مردم نیامده، باید بدانیم تا زمانی که به شرایط سر به سر نیاز به بازار کار برسیم، مسیری طولانی در پیش داریم. در گذشته ما به یک میلیون و 200 هزار فرصت شغلی نیازمند بودیم که امروز به 700 هزار رسیده با این حال خدا را شاکر هستیم که اثرات این اقدامات کم کم دیده می‌شود.

رییس ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی بیان کرد: تولیدات ما در حال حاضر شرایط خوبی در بازار دارد و 80 مقصد صادراتی برای محصولات استان وجود دارد. استان ما بعد از برجام به کشورهای فرانسه، هنگ کنگ و کره جنوبی صادرات دارد.

وی تصریح کرد: ما دچار خودشیفتگی مزمن نیسیتیم و امکان بهتر شدن بود و می‌شد بهتر از این عمل کرد و لی به نظر من همه بخش‌ها اقدامات خود را با خلوص نیت انجام داده اند.

تمامی مصوبات سفر دکتر روحانی به استان در دی ماه تامین شده است
در ادامه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی با اشاره به پیگیری وعده‌هایی که در گذشته به استان اعلام شده بود، عنوان کرد: تمام مصوبات سفر دکتر روحانی به استان در دی ماه تامین شده و به دستگاه‌های ملی و استانی ابلاغ شده است. تخصیص منابع نیز متناسب با پیشرفت کارها در حال تامین است.

رضا جمشیدی اظهار کرد: امسال با عنوان سال اقتصاد مقاومتی نامگذاری شد و در این راستا به دستور دولت ستادی در کشور و استان‌ها تشکیل شد. در جلساتی که برگزار شده 130 مصوبه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: تشکیل شورای راهبردی توسعه کارآفرینی و شورای عالی کشاورزی، پرداخت 200 میلیارد تومان برای تامین مالی بنگاه‌های بالای 100 نفر اشتغال، تعیین تکلیف صندوق زعفران، تنفیذ اختیار به شهرستان‌ها برای حل مشکلات، ساماندهی ورود سرمایه‌های خرد پیشنهادی، فرصت‌های سرمایه گذاری در سنگان، گسترش محدوده شهر بینالود و... از مهم ترین مصوبات این ستاد در استان بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تامین اعتبار برقی کردن چاه‌های کشاورزی، تامین اعتبار دستگاه ایکس ری سرخس، رفع موانع جا به جایی گمرک استان، طرح‌های پژوهشی اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات ورود سرمایه‌های اقتصاد مقاومتی در استان از دیگر تصمیمات این ستاد در استان بوده است.

افزود: تا پایان امسال 351 پروژه عمرانی با 400 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری خواهد رسید. 469 پروژه استانی نیز با 80 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری می‌رسد. همچنین تا انتهای امسال 196 طرح اقتصادی با 5500 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری خواهد رسید که این تعداد تا پایان شهریور ماه به 276 طرح با 3500 میلیارد تومان اعتبار خواهد رسید. 472 پروژه نیز قرار است تا انتهای شهریور ماه با 9000 میلیارد تومان سرمایه گذاری به بهره برداری برسد.

اظهار کرد: در حال حاضر فهرست پروژه‌های قابل واگذاری دولت به بخش غیردولتی احصا شده است. مجموع پروژه‌هایی که قرار بود به بخش غیردولتی واگذار شود، 2500 پروژه بوده که تاکنون این تعداد به 2772 پروژه رسیده است که 148 پروژه از این تعداد پروژه جدید، 520 پروژه نیمه تمام و 2104 پروژه هم به بهره برداری رسیده است.

بیان کرد: در واقع استان ما در واگذاری پروژه‌های قابل واگذاری 111 درصد پیشرفت داشته است. کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان 49 هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: همچنین 2543 پروژه تکمیل شده نیز به بخش خصوصی واگذار شده که سهم استان ما 312 پروژه بوده و 12.2 درصد از میزان واگذاری‌ها در کشور را شامل می‌شود. در واقع قرار بود در خراسان رضوی 108 پروژه واگذار شود که امروز این میزان به حدود 375 پروژه رسیده و سه برابر سهمیه تعیین شده است.

در خصوص کارنامه استان در اعطای تسهیلات رونق تولید اضافه کرد: براساس آخرین گزارش ستاد تسهیل میزان تسهیلات درخواستی 1084 میلیارد تومان بوده که 967 میلیارد تومان از آن درخواست سرمایه در گردش و 117 میلیارد تومان آن برای سرمایه ثابت بوده است.

کاهش نرخ بیکاری استان
جمشیدی در خصوص وضعیت نرخ بیکاری استان خاطر نشان کرد: براساس آخرین اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری استان در پاییز 11.5 درصد بود که در مقایسه با 12.3 درصد نرخ بیکاری کشور پایین تر است. میزان نرخ مشارکت در استان ما نیز از میانگین کشوری بیشتر است. در پاییز نرخ مشارکت 38.9 درصد در کشور بود که این رقم در استان در سال گذشته 42.4 درصد بود که امروز به 42 درصد رسیده است ولی نرخ بیکاری کاهش داشته است. به طور کلی در استان نرخ بیکاری یک درصد کاهش داشته است. وی گفت: نرخ تورم در کشور در دی ماه 6.8 بود که این عدد در استان در همین مدت 5.8 درصد است.

در پایان جلسه علی رسولیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، با اشاره به شاخص‌های موفقیت مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: شاخص‌های اقتصادی و مبنای اندازه گیری آن مشخص است. شاخص‌های اقتصادی استان در سال جاری نشان دهنده این است که عملکرد خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی داشته‌ایم. به عنوان نمونه ما در نرخ تورم استان از 37.5 درصد در ابتدای دولت به 5.8 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: اگر ورود دستگاه‌های استان در این حوزه نبود، به این رقم نمی‌رسیدیم. در حوزه سرمایه گذاری نیز رشد استان رشدی جهشی و غیرقابل انکار است. 10 درصد رشد سرمایه گذاری امسال داشته‌ایم.

انتهای پیام/ سید مهرداد امیرکلالی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.