نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس اقتصادی | کد خبر: 20528
تاریخ انتشار: 1395/12/26 - 09:10:59

انتفاع خود صنایع از توجه به توسعه زیرساخت‌ها

سهم بودجه مسئولیت اجتماعی از سود خالص 300 میلیاردی پتروشیمی چقدر است؟

سهم بودجه مسئولیت اجتماعی از سود خالص 300 میلیاردی پتروشیمی چقدر است؟,

به گزارش پايگاه خبري تحليلي اتفاقيه، امروز مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها امر عجیب‌وغریب و خارج از عرفی نیست. در تمام دنیا، شرکت‌های بزرگ صنعتی در جهت ساختن تصویری بهتر از خود برای ارائه به مشتریان و البته جامعه، به این موضوع مهم، توجه ویژه‌ای می‌کنند؛ در بخش پتروشیمی هم همین‌طور. اردیبهشت‌ماه همین امسال، همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت با حضور و سخنرانی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران کشور برگزار شد و ایشان در این سخنرانی حتی از تهیه نقشه راه مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی با الهام از مأموریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و با اتکا به چشم‌انداز ایران در سال ۱۴۰۴ و همچنین استقرار نظام ممیزی مسئولیت‌های اجتماعی در صنعت پتروشیمی سخن گفت.

با این اوصاف، عدم اطلاع‌رسانی فعالیت‌های انجام‌شده در بخش مسئولیت‌های اجتماعی به دلیل تمایل نداشتن مدیریت روابط عمومی را نمی‌توان اقدام مناسبی ارزیابی کرد. اصلاً به دلیل فرهنگ‌سازی برای سایر صنایع و بدون نام بردن از شخص خاص کمک گیرنده باید از فعالیت‌های عام‌المنفعه سخن گفت. نمی‌توان امروز به این بهانه که نمی‌خواستیم این مسائل را عمومی بیان کنیم، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم.

ویدیوی اعتراض مردم روستای سرچشمه به فعالیت‌های پتروشیمی و توجه نکردن مدیریت این مجموعه به درخواست‌های آن‌ها هم روز 16 اسفند در وب‌سایت خبری عصر ایران منتشر و در گروه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک گذاشته شد اما هیچ واکنشی از سوی روابط عمومی پتروشیمی نسبت به آن گزارش منتشر نشد. درنهایت هم که پاسخ روز سه‌شنبه پتروشیمی، تأیید بسیاری از گلایه‌های مردم سرچشمه و بی‌اعتنایی به بخش مهم دیگری از آن ویدیو بود. بااین‌حال باید پاسخگویی پتروشیمی را قدر نهاد و از آن‌ها برای همین ویدیوی جوابیه هم تشکر وضمنا درخواست کرد تا شفاف‌تر به اقدامات پتروشیمی درزمینهٔ مسئولیت‌های اجتماعی بپردازند و در سال جدید، به این اقدامات البته در امتداد طرح‌های زیرساختی - آموزش ماهیگیری و نه‌فقط اهدای یک ماهی - بیفزایند.

نکته مهم این است که مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها صرفاً به اقدامات خیریه منتهی نمی‌شود. بزرگ‌ترین بخش این عرصه، توجه به زیرساخت‌های موردنیاز منطقه است. جاده‌سازی و توجه ویژه‌تر به زیرساخت‌های حمل‌ونقلی علاوه بر منفعت عمومی، مورداستفاده خود پتروشیمی یا مجتمع‌های صنعتی بزرگ دیگر استان هم هست. ساخت یا کمک به احداث مدرسه و ورزشگاه، مسجد و مراکز بهداشتی، یاری‌رساندن به ورزش‌ها و تیم‌هایی که به‌عنوان نقطه قوت منطقه مطرح هستند و کمک به ساخت و معرفی لوگوها و نمادهای منطقه به سایر نقاط کشور همه جزو مطالبات به‌حق مردم منطقه تحت عنوان مسئولیت‌های اجتماعی صنایع بزرگ استان است.

در سالهای گذشته، پتروشیمی در احداث و ایجاد این دست اقدامات زیرساختی کمک کرده و مردم منطقه هم نسبت به آن آگاه‌اند اما این اقدامات عموماً قدیمی‌اند. مردم منطقه طبیعتاً تفاوت عملکردها در سالهای مختلف را می‌بینند. طی سالهای اخیر، کدام پروژه مهم منطقه‌ای در اشل پارک آفرینش و دبیرستان تلاش و ساخت مصلا که سال‌ها از احداثشان می‌گذرد، انجام‌شده است؟ تمام آنچه به‌عنوان اقدامات پتروشیمی طی سال گذشته اعلام شد، گویای درستی این مطالبه و گلایه از پتروشیمی خراسان است.

بنا بر آمارهای عمومی منتشرشده، سود خالص مجتمع پتروشیمی خراسان شمالی در سال 94، در بعضی منابع بیش از 267 میلیارد تومان و در منابعی دیگر، بیش از 287 میلیارد تومان بوده است. در سالهای 92 و 93 مطابق آمار منبع دوم، به ترتیب بیش از 391 و 329 میلیارد تومان سود خالص نصیب سهامداران شده است. با این اوصاف، آیا موارد ارائه‌شده در پاسخ روابط عمومی پتروشیمی خراسان با این میزان سود، همخوانی دارد؟ درباره نوع هزینه کرد و انتخاب مدیران پتروشیمی خراسان و مدیریت آن‌هم موارد فراوانی برای طرح وجود دارد. انتظار به‌حق مردم منطقه این است که منافع پتروشیمی بیش از این، به مردم منطقه و در جهت توسعه خود پتروشیمی تخصیص یابد و صرفاً سهامداران محترم برندگان آن نباشند. این مسئله درباره سایر صنایع استان هم صادق است.

انتهای پیام/مجید رئوفی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.